מבנה השדיים: מה משפיע על צורת החזה שלך?

הנקה, מריחת קרם לחות וטיפול בתחליפי הורמונים עשויים לתרום למראה חזה יפה יותר, בעוד שעישון, שתיית אלכוהול והריונות מרובים עשויים לגבות מחיר אסתטי. כך טוענים חוקרים במחקר שביצעו בתאומות זהות, ופורסם בשבוע שעבר ב-Aesthetic Surgery Journal. לפי המחקר, מרכיבים סביבתיים משחקים תפקיד מרכזי בהזדקנות החזה הנשי. לפי המחקר, גם משקל יתר, גודל החזה והיקפו תורמים להאצת הזדקנות השד.

 

עוד ב-Onlife:

 

אם אכן יש אמת במחקר, שמומן על ידי הקרן לחינוך ומחקר של רפואה אסתטית, קיים סיכוי שנשים יוכלו לזהות דפוסי התנהגות שמזיקים לשד, ואולי להימנע מהתערבות כירורגית שקשורה במראהו.

 

הנקה, עישון, לחות והורמונים משפיעים על מראה החזה

 

בשלוש השנים האחרונות חקר המנתח הומן ט' סולטניאן מאוהיו 161 זוגות של תאומות. "שתי התאומות מגיעות מאותה נקודת מוצא גנטית בחזה, וזה מאוד נדיר ששתי תאומות עברו את אותן חוויות בחיים", הסביר בראיון ל-ABC את אופן המחקר. "אם אנחנו רואים הבדלים, סביר להניח שהם בגלל גורמים סביבתיים". ד"ר סולטניאן אסף מידע מנשים בין הגילאים 25 ו-74, בפסטיבל התאומים השנתי באוהיו, כשהגיל הממוצע של הנבדקות היה 45.5. "הנשים הגיעו מכל ארצות הברית לפסטיבל, וניצלנו את ההזדמנות כדי לחקור את השדיים שלהן", סיפר. "זה אמנם לא מחקר לטווח ארוך, אבל זה מחקר מגוון".

 

איך קובעים אם החזה יפה?

 

למחקר היו שני חלקים. בתחילה, כל זוג תאומות קיבל שאלון על הרגלי החיים ביניהם עישון, שתייה, מספר הריונות, שימוש בחזייה, לחץ בעבודה, ספורט, טיפול בתחליפי הורמונים, לחות וחשיפה לשמש. כל תאומה ענתה בנפרד. בחלק השני של המחקר, צולמו השדיים באזור מבודד של הפסטיבל על ידי אנשי מקצוע, והועברו להערכות על ידי צופים אקראיים. באותה עת שברי המזל זכו לבחון שדיים באופן סובייקטיבי, כי "אין קנה מידה אובייקטיבי ליופי של שד", לפי ד"ר סולטניאן, חוקרים בדקו את צבע העור, צניחת השד, צורתו וגודל העטרה. עם המידע הזה יצו החוקרים מודל – וניסו לבדוק איזה גורמים יצרו שינוי משמעותי, ואילו לא.

 

מתן לחות באופן יומי נראה כיתרון ברור מאליו במראה השד, שניכרו בו פחות קמטים, כך לפי ד"ר סולטניאן: "אנחנו יודעים ממחקרים על פנים שאם את דואגת לעור, זה מאט את תהליך ההזדקנות". גם לנשים שקיבלו טיפול בתחליפי הורמונים, בגיל הבלות, היה חזה מושך יותר מבחינת הצורה, הגודל, המרקם, צורת העטרה וגודלה.

 

איכות העור טובה יותר אצל נשים שהניקו

 

המחקר הפריך גם כמה מיתוסים על האפקט השלילי של הנקה על השד, כשהממצאים הפתיעו אפילו את ד"ר סולטניאן. למרות שגודל העטרה וצורתה השתנו לרעה, איכות העור הייתה טובה יותר אצל נשים שהניקו. הסיבה נעוצה, להשערת סולטניאן, בשינויים ההורמונליים שעבר הגוף בזמן ההריון, שדמו להשפעה שהייתה לטיפול בתחליפי הורמונים על השד.

 

הורמונים של הריון מסייעים לשד

 

ד"ר סולטניאן, שמבצע ניתוחים פלסטיים לשחזורי שד בנשים שסובלות מסרטן, אומר שהמחקר הזה יכול להתרחב למחקר ארוך טווח, שמחפש השפעות סביבתיות גם לסרטן השד – במקרים בהם יש תאומות שרק אחת מהן סובלת מהמחלה.

 

אבל לא צריך למהר להתרגש ממצאי המחקר, בטח לא אם מסתמכים על המחקרים המדעיים הקיימים. לפי ד"ר אלדד זילברשטיין, מנתח פלסטי, לא הוכח ממש מדעית שאף אחד מהגורמים האלה באמת מסייע לשיפור מצב השד. מה כן חשוב? "עישון משפיע – הן על בריאות השד, והן על הטקסטורה של העור וההזדקנות שלו. גם שיזוף, במיוחד בחלקים החשופים, עשוי להשפיע על העור".

 

ההנקה גם יכולה להשפיע על השד, אבל דווקא לרעה – "ההנקה גורמת לגדילת הבלוטות, וכשמפסיקים להניק יש נסיגה, והרבה פעמים זה משאיר את השד נפול ומרוקן". גורם נוסף שקרוב לוודאי משפיע על צורת השד הוא לבישת חזייה, אבל אין שום מחקר שמוכיח זאת. "צריך להיצמד למדע, אבל אם החזה גדול, תמיכה כנראה תעזור". ומה בנוגע לקרם לחות? לפי ד"ר זילברשטיין אין לו השפעה. אז למי את בוחרת להאמין, למדע או ל-161 תאומות באוהיו?

תגובות (0)
הוסף תגובה