למה אנחנו מתגרדים

הסתיו הגיע, ובניגוד לעונת המעבר ההיא שבין החורף לקיץ – זו לא עונה של פריחה שמובילה להרבה אלרגיות. אז למה אנחנו לא מפסיקים להתגרד, גם כשכבר קריר? "אנשים הסובלים בחורף מגרד בעור לא מבינים שזה בדרך כלל מיובש, ורואים את זה בדרך כלל אצל יותר גברים מנשים", מסביר ד"ר מיכאל כהנא, מנהל מחלקת עור בבית החולים הלל יפה בחדרה. למה זה נפוץ אצל גברים? "נשים מטופחות יותר, ומקפידות יותר על הזנת העור. גברים בדרך כלל לא מורחים קרם לחות על הגוף, ועור יבש נוטה לגרד", הוא מבהיר.

 

עוד ב Onlife:

 

אבל לא רק היובש גורם לנו לגירויים בעור. יש שיטענו שאבקת הכביסה מעוררת בהם תפרחת, או בד מסוים כמו צמר מעורר בהם גירוד. "אין חומר שהאדם לא יכול להתרגש אליו", מסביר ד"ר כהנא, "אבל לא נתקלתי באלרגיה לאבקת כביסה. אם אדם מראה לי אזור מגורה בגוף, וטוען שזה מאבקת כביסה, אבל שאר הגוף לא מגורה והוא לובש בגדים שכובסו באותה אבקה, התגובה אינה נובעת מאבקת הכביסה", הוא ממסמס אגדה אורבנית. "גם צמר לא מעורר תגובה אלרגית, אלא גירוד, פשוט כי המרקם שלו גורם לגירוי של העור".

 

"אין דבר כזה אלרגיה לצמר"

 

מגרד ואדמומי? קדימה לרופא

 

כל רופא עור יגיד למתגרד המצוי, שאבחון נגע עורי דורש בדיקה מדוקדקת של אורח חייו: האוכל שהוא צורך, החומרים אליהם נחשף, תרופות, צמחים ובגדים אותם הוא לובש. כדי לעלות על נטייה אלרגית לחומר מסוים, יש לעשות "מבחני מטלית" (patch test):מורחים על גוף הנבדק חומרים שידועים כמעוררי אלרגיה בתנאים מבוקרים ולאחר כמות שעות מוגדרת, בודקים לאיזה חומר התעוררה תגובה.

 

בכל מקרה של הופעת תפרחת או גרד, מומלץ כידוע לפנות לרופא עור לאיבחון וטיפול. הגורם המרגיע והזמין ביותר לנגעי עור הוא קרם לחות, בו מומלץ לטפל גם כאמצעי מניעה. עור יבש הוא עור שרגיש יותר לפגיעה: הוא עשוי להיסדק, להיקרע ולעורר גירודים עזים.

 

קרם לחות – אמצעי מניעה מומלץ

 

לוקחים אנטיביוטיקה? שימו לב תגובות אלרגיות בעור

 

אבל לא רק עור יבש עשוי להתעורר עם פריחה או גרד, גם עור מטופח נתון בסכנה. מקרים של אדמומיות או תפרחת מופיעים במקרים של אלרגיה לסוגים מסוימים של אנטיביוטיקה או פניצילין. במקרים של תגובה עורית, יש לפנות לרופא המטפל ולבדוק החלפת תרופה.

 

תפרחת ואדמומיות בעור עשויות להיות לא רק תגובה אלרגית אלא מחלת עור בפני עצמה, כמו למשל אקזמה (דרמטיטיס). אקזמה היא תופעה עורית נפוצה ותורשתית לרוב, הנגרמת כתוצאה מתגובת יתר של מערכת החיסונית. אנשים רבים הסובלים מאקזמה, סובלים גם מנטיה לאסטמה ולחום גבוה, מצבים הקשורים לרוב למערכת חיסונית בעייתית. האזורים הנפוצים של הופעת אקזמה הם מאחורי הברכיים, על המרפקים, צידי הצוואר ומסביב לעיניים ולאוזניים.

 

קרם לחות מסייע במניעת גירוד

 

הסיבה לאקזמה עצמה אינה ברורה ויכולה להיגרם גם משימוש בבושם, כתוצאה משפשופים, או כמו תופעות רפואיות רבות כתוצאה ממתח. "במקרה של אקזמה רופא ייתן תרופות אנטיהיסטמיניות ומשחות שיקלו על הכאב", אומר ד"ר כהנא וממליץ על שימוש קבוע בקרם לחות, שעשוי לסייע במניעה. ישנה גם תרופת סבתא שאולי תסייע: אמבטיה עם שיבולת שועל, המכילה רכיבים אנטי דלקתיים שעשויים להפחית את הגירוי.

 

אבל לא כל תפרחת, אדמומיות או גרד הם תוצאה של מחלת עור או גירוי, יש גם תגובות עוריות שנובעות מאלרגיה פנימית, כתוצאה מבעיה במערכת החיסון. סרפדת היא תגובה אלרגית של העור שנובעת מסיבות פנימיות ועשויה לעורר תופעות אלרגיות קשות מאוד.  הסרפדת מתבטאת בעור חם, מגרד וכואב ומופיעה אחרי הצטננות או שפעת, בעקבות עקיצת חרק או מגע עם כימיקלים באוכל.

 

סרפדת כרונית לעומת הסרפדת הרגילה (חמורה), נמשכת לעתים אף יותר מששה שבועות, וכל שימוש באלכוהול או כדורים נגד לחץ דם עשויים להחמיר אותה. הטיפול בסרפדת בשני המקרים הוא אך ורק טיפול מקצועי מרופא של תרופות אנטיהיסטמיניות וסטרואידים בבליעה.

 

סובלים מפסוריאזיס? צאו לשמש

 

"אל תשכחו את השמש כגורם לתופעות עוריות", מזהיר ד"ר כהנא. "השמש הישראלית מסוכנת גם בחורף. גם ביום הכי סגרירי עם עננים, הקרינה מזיקה וחשוב להתגונן בעזרת תכשירים מסנני קרינה גם בחורף". מצד שני, דווקא מי שסובל מפסוריאזיס זקוק לחשיפה מבוקרת לשמש (ומוגנת כמובן). הפסוריאזיס היא מחלה אוטואימונית בה העור גדל מהר וחזק יותר מהרגיל, עד פי שבע. במקרה של כתמים אדומים וקשקשת, בתוספת גירוד מתון וקבוע, כדאי להתייעץ עם רופא עור על מנת לשול אבחנה של פסוריאזיס. מדובר במחלה תורשתית נפוצה, המתפרצת לרוב במרפקים, בברכיים, בגב התחתון ובגולגולת.

 

במקרה של פסוריאזיס חשיפה לשמש עוזרת בהעלאת מינון הויטמיןD בגוף, פרמטר חשוב לגדילת עור לח יותר (ויטמיןD אפשר להשיג גם כתוסף מזון או ויטמין) וכן הקפדה על הזנת העור מסייעים בטיפול.  זו אגב מחלת העור היחידה בה החורף הוא גורם משפיע, מאחר שאנו הולכים עם בגדים ארוכים והאיברים הנגועים בפסוריאזיס לא נחשפים, לעתים יש החמרה במצב או התפרצות.

 

מתי צריך להילחץ מעקיצות חרקים?

 

ומה בנוגע לעקיצות? עקיצות חרקים אינן מסוכנות בדרך כלל, אולם אחוז קטן מאוד מהאוכלוסיה מגלה תגובות אלרגיות לעקיצות. עקיצת החרק הכי מעוררת תגובה אלרגית היא עקיצת צרעה ואחריה מגיעות גם עקיצות של דבורות הדבש. מי שאינו אלרגי לעקיצות מכל סוג שהוא, יכול להתמודד עם עקיצות, תוך גירוד קל.

במקרים של עקיצות מצד חרקים נפוצים, יש יגיבו שבאדמומיות נקודתית קלה, תחושת גירוד, שלפוחיות קטנות וחום מסביב לעקיצה. יש שירגישו את העקיצה עצמה ולאחר מכן לא יחושו כלום. בני מזל.

גם תחושות מאוחרות של גירודים ובחילה קלה אינם מצריכים טיפול רפואי אלא מעקב שהמצב לא יחמיר. תופעות לוואי אלה נחשבות "רגילות" ואינן דורשות מקדם היסטריה. תחושות גירוד בכל הגוף, ובפרט בכפות הידיים ובקרקפת,  הרגשת חולי או אדמומיות בכל הגוף, דורשות תשומת לב רפואית. לאחר העקיצה יש לעקוב אחר הנשימה ולחץ הדם, שכן תגובה אלרגית עשויה להגיע אפילו לאי ספיקת לב או הלם אניפלקטי. מי שרגיש לעקיצות חרקים, ולעקיצות צרעה ודבורים בפרט, מומלץ לו ללכת עם מזרק עם החומר המתאים. 

 

אלרגי לדבורים? מומלץ ללכת עם מזרק

 

הדבר הכי טוב שאפשר לעשות למען העור שלנו הוא לשמור עליו בשגרה: הזנה קבועה, שימוש בקרם לחות ובמסנני קרינה המגנים מהשמש, ושימוש בשמפו וסבון היפו אלרגניים יגנו על האיבר הגדול בגופנו מנזקי שמש ויובש ויפחיתו במעט את הסיכוי לתגובה אלרגית בעור.

תגובות (0)
הוסף תגובה