תכונות אישיות שירימו או יפילו לך את העסק

הקמת עסק עצמאי מחייבת יציאה מאזור הנוחות והתמודדות עם קשיים אישיים, כאלה שלאו דווקא היית נתקלת בהם אם היית בוחרת להמשיך בחיים כשכירה. בעיניי, אחד הדברים הכי יפים וגדולים שהרווחת ימ – AllJobs ומ – WorkWith.me היא דווקא ההתפתחות האישית, בעיקר ברמה הנפשית והרוחנית. במהלך התקופה הזאת למדתי שיש כמה תכונות והרגלים שיכולים להקשות על העסק שלי לצמוח, ולפעמים אף להפיל אותו.

 

עוד ב Onlife:

 

1. לנצח מחשבות שחורות

קידום רעיון ועסק חדשים דורש אומץ ואמונה, ועלייך להתגבר על המון מחשבות שליליות שצפות. ה"שריר" של ההתעלות מעל מחשבות שחורות, הוא שריר חיוני לחיים, גם בלי קשר לעסק, אך אין ספק שבשמונה שנים האחרונות התנסתי ביותר מחשבות שחורות ויותר התגברות עליהן, בקצב מהיר בהרבה ממה שזימנו לי חיי הקודמים.

 

כשכירה, תמיד יכולתי להעביר את הפחד למישהו אחר – לבוס או למנהל בכיר יותר, הם אלה שעשו באמת את ההחלטות. אני יכולתי ליזום ולשכנע, אבל בסופו של דבר –  הכסף היה של מישהו אחר. לטוב ולרע, לא ממש הייתי בפרונט, על תקן האחראית הבלעדית.

 

כשמקימים עסק חדש, הפחד מלווה כמעט כל רגע בתהליך. אבל מאחוריו יש התגלות ענקית, שנובעת מההליכה למרות הפחד. פתאום אפשר לראות שהפחד הוא רק מחשבה, וברגע שהלכתי למרות הפחד, הוא התגלה, בעצם, כמחשבה מטופשת למדי.

 

2. אופטימיות ריאלית

בחיי היומיום תמיד השתדלתי להיות אופטימית, יש שיגידו אפילו אופטימית חסרת תקנה. בעסק, זה הרבה יותר מפחיד. האם האופטימיות היא אשלייה שתוביל למפולת?

 

היכולת לסגל אופטימיות ריאלית, לוותה בהרבה מהמורות בדרך. רגעים בהם נשפטתי על אופטימיות יתר, ורגעים בהם היה נדמה שאני חרדתית חסרת תקנה. אבל בסוף אפשר למצוא את האיזון, לומדים את זה: לא להישאר אדישה, להתחזק מפחדים ומחששות, ומצד שני לדעת שהחזון והמטרה גדולים ונפלאים יותר.

 

מה קורה, למשל, כשנכנס מתחרה חזק לשוק? אין ספק שמדובר בגורם מעורר חרדה. אפשר לתת לפחד לשתק, לגרום לך לעשות שטויות, דברים נמהרים ומטופשים, שלפעמים עלולים אפילו לעזור למתחרה. לעומת זאת, ניתן להתייחס אליו ברצינות, ללמוד אותו, להבין את היתרונות שלו, ללמוד מהם, להשתפר בזכותם, ואז לעזוב אותו לנפשו ולהמשיך לממש את החזון שלך, בלי לתת לעכבות כאלה להכניס אותך לחרדות.

 

הפחד הוא רק מחשבה

 

3. יחסים, אנשים, יחסים

כמנהלת של 250 איש, בגדילה מהירה תוך 7 שנים, עם יכולות שכר משתנות מאוד, יצא לי לנהל מגוון רחב מאד של אנשים. אחד הדברים החשובים שיש ללמוד זה שכולנו אנשים שונים, וכל אחד ואחת מגיבים אחרת. על חלק צריך לצעוק, עם חלק צריך להיות מאוד עדינים, חלק צריך סנקציות, חלק זקוק לחיבוק, חלק אחר לתמיכה נפשית. צריך ללמוד ולהבין איך לדבר דבר עם אנשים בצורות שונות, כדי להניע אותם.

 

בדרך עברתי רגעי תסכול, מרירות, חוסר אונים, כעס, פחד ומה לא, שבעיקר לימדו אותי לחזור ולנסות אחרת. איינשטיין אמר פעם שטמטום זה לעשות את אותו הדבר שוב ושוב ולצפות לתוצאה אחרת. אז יום אחרי יום צריך להמשיך ולנסות – זוויות שונות, גישות אחרות, דרכים חדשות לדבר על ליבם, להביא את התוצאה, לחבר אותם, להקשיב יותר, לתקן את עצמך, ללמוד להקשיב, להתנצל כשצריך ועוד ועוד. הצבתי לעצמי כל יום מטרה חדשה והתכווננות חדשה, שבסוף שכללה את היכולות שלי מעבר לכל מה שיכולתי לצפות.

 

4. התמונה הגדולה

הרבה פעמים בחיים אנחנו שוכחים להסתכל על התמונה הגדולה. למה אני כאן, מה המטרה של חיי? אלו שאלות שבעידן המודרני אנחנו כמעט ולא שואלים, אלא אם כן בדיוק יצאנו מסופ"ש של סדנה רוחנית.

 

בעסק, התמונה הגדולה היא מחויבת המציאות. החיבור לתמונה הגדולה של מטרות העסק הוא אמנם עדיין רוחני או חזוני, אך בכל זאת הרבה יותר נגיש. כך שדרך העסק למדתי לאמן את השריר המנטלי, זה שמאפשר לי לדלג בין התמונה הגדולה לפרטים הקטנים בערך 10 פעמים ביום. וזה שריר חשוב, שתורם לי לחיים האישיים. כשקשה לך ואת מוצאת את עצמך שואלת "בשביל מה בעצם אני כאן?" – קל הרבה יותר לענות על השאלה הזאת כשזה נוגע לעסק, קל יותר לזכור את המטרה הנעלה, את החזון.

 

את AllJobs בניתי כדי שאנשים יראו את האפשרויות בחיים, את כוח הבחירה ולא יחיו מתוך קורבנות של פרנסה. את WorkWith.me אנחנו בונים מתוך חזון גבוה של ערבות הדדית, כדי שאנשים יבינו שקריירה לא מחייבת אותנו להיות אדם לאדם זאב. להיפך – ככל שנעזור אחד לשני להתקדם כולנו נתקדם, וגם חברות יצמחו במהירות גבוהה יותר. היכולת הזו שרכשתי, להזכיר לעצמי למה אני כאן, עוזרת לי אפילו בבקרים רגילים שסתם אין לי כוח לקום בהם, לא כל שכן ברגעים קשים יותר.

 

בעבודה קל יותר לזכור את המטרה

 

5. תכונות נדרשות למסע

אני לא חושבת שיש סט של תכונות הכרחיות למסע, אבל יש מצב מסוים שמהווה קרקע פוריה יותר להצלחה. החדשות הטובות הן שהמצב הזה זמין עבור כולנו:

 

נחישות להשיג את המטרה – חשוב לזכור שהנחישות להיות עשירה או מצליחה בדרך כלל לא מספיק חזקה אצל רובינו (לפחות אצלי היא לא מספיקה). לכן אני מאמינה במטרות גבוהות יותר. קל להרגיש נחושה ביחס אליהן.

 

תשוקה – נחישות יכולה לבוא מתוך עיקשות או חוסר רצון להיכשל, אבל תשוקה אמיתית היא משהו מבורך ועוצמתי הרבה יותר. זה משהו שמרטיט לכם את הלב וממלא אותו שמחה, משהו שגורם לניצוץ בעיניים. נסו לדמיין את העסק שאתן עומדות להקים, ולהרגיש את התשוקה הזאת.

 

אמונה – אני לא מדברת על דת או על אמונה באלוהים. אני מדברת על האמונה שהכול לטובתנו בחיים, ששום דבר הוא לא טעות, שכל התנסות היא חלק מהייעוד שלנו כאן. הרצון לבוא להתנסות הזו כחלק מדרך שחשובה לנו, שאנחנו מרגישות שהיא הייעוד שלנו, גם אם המטרה הסופית לא תקרה כמו שחלמנו – הרצון הזה יכול לעזור להתגבר על הרבה מאד קשיים שאולי יצוצו בדרך הזאת.

 

יכולת ורצון ללמוד – לפעמים חסר לנו ידע בהרבה נושאים שקשורים לניהול. אבל אין סיבה לפחד מזה. יכולת לימוד יש לנו, אז כל מה שצריך זה סקרנות, ורצון ללמוד. אפשר לקרוא, לצפות בסרטים, לשאול שאלות, לחפש מאמרים. הידע קיים, צריך לצרוך אותו.

 

יציבות נפשית – צריך להבין שהרבה מאוד מצבים בעסק מערערים, קשה להסביר עד כמה. חשוב ללמוד להבחין מאיזה מקום אני עושה דברים, לחקור את המחשבות שלי ולהבין מה אני עושה מתוך פחד או תסכול רגעי, ומה אני עושה כי זה באמת הדבר הנכון.

 

גמישות מחשבתית – צר לי, אבל מישהו צריך להגיד את זה: כפי הנראה, בסופו של דבר, העסק שלכם לא ייראה כמו שאפיינתם אותו בהתחלה. גמישות מחשבתית, ואני מדברת גם על יצירתיות וגם על פתיחות לרעיונות שבאים מכם או מאחרים, היא קריטית. גם כדי לשרוד בעולם שמשתנה באופן תדיר, וגם כדי לכוונן את העסק למה שנכון ולא למה שתכננתם.

 

פוקוס – כשהמטרה הגדולה ברורה, נדרשת גמישות מחשבתית אבל נדרש גם פוקוס, וחשוב מאד לשמור על האיזון העדין ביניהם: עד כמה לשנות כל יום, בגלל כל אמירה, את כל העסק? עד כמה להתכוונן? פוקוס ויציבות נפשית יאפשרו לכם לראות למה באמת אתם עושים את הבחירות שלכם. האם זה מתוך גחמה, פחד, קנאה? האם זה משום שקל יותר לסמוך על מישהו אחר מאשר על עצמכם? או, לחילופין, בחרתם דווקא מתוך פתיחות, רצון לשפר או הבנה חדשה?

 

אהבה וחוסר היצמדות לתוצאה – אני יודעת, זה אולי אחד הדברים הכי קשים לעשות, אבל שווה לפחות לשאוף אליו. לשאוף להגיע ולעשות מתוך אהבה אמיתית לדבר שאנחנו עושים, ללא היצמדות לתוצאה. להגיד לעצמך "אני עושה את זה למרות הקשיים, זה מה שאני רוצה לעשות וזה מה שאני עושה", או כמו שאמרו טובים וחכמים לפני:Do what you love – love what you do ללא תלות או תנאי בתוצאה.

 

  • רויטל הנדלר, מייסדת AllJobs ו – Workwith.me תפתח את הכנס רעיון הופך לעסק ב 23.10 במרכז הכנסים, כפר סבא

 

 

________________________________________________________

עוד לא הצטרפת לפורום נשים ועסקים של Onlife? היכנסי לפורום ופתחי אתר עסקי משלך בחינם

תגובות (0)
הוסף תגובה