אנשים מושכים מתאמצים יותר להשתלב בחברה

חדשות טובות למקנאים: מסתבר שאנשים יפים מתאמצים הרבה יותר להשתלב בחברה מאנשים לא אטרקטיביים, כך לפי מחקר ישראלי חדש, שפורסם בכתב העת היוקרתי Psychological Science. במחקר בחנו ליהי סגל-כספי ופרופסור סוניה רוקס מהאוניברסיטה הפתוחה, יחד עם פרופסור לילך שגיב מהאוניברסיטה העברית את הסטריאוטיפ לפיו לנשים יפות יש גם תכונות טובות יותר.

 

המחקר, שנתמך על ידי הקרן הלאומית למדע, בוחן כיצד אטרקטיביות חיצונית קשורה לתכונות ולערכים. החוקרות טענו כי מתבוננים יתפסו נשים מושכות כבעלות תכונות אופי חיוביות יותר – מאשר נשים פחות מושכות.

 

עוד ב-Onlife:

 

באופן ספציפי, הן ציפו שמתבוננים יראו נשים אטרקטיביות כנעימות יותר, פתוחות לחוויות, מוסריות ויציבות מבחינה רגשית. הן גם שיערו כי לא תהיה התאמה בין האטרקטיביות של הנשים הנבדקות, לבין הערכים, שכן הערכת מה נחשב כ"טוב" משתנה מאדם לאדם, וכך גם מצופה לצופה. כלומר, כל צופה יתייחס אחרת לערכים, ולא ניתן יהיה לסווג אותם כ"טובים" או "רעים".

 

"לקחנו נשים כמקרה מבחן, כיוון שנערכו מחקרים רבים בעבר בנושא התפיסה החיצונית של נשים לבין התכונות המיוחסות להן", מסבירה פרופסור לילך שגיב, "וגם בשל הנטייה החברתית למתן דגש על מראה חיצוני ספציפית כלפי נשים".

 

"בעבר פורסמו רבים המראים כי התבוננות של דקה באדם מסוים, מספיקה לגיבוש דעה וייחוס תכונות כלפיו: אחראי לעומת מרושל, מוחצן לעומת מופנם וכדומה", מציינת פרופ' שגיב, "אנחנו בדקנו מה אנשים חושבים על נשים שנתפסות כמושכות, ובמקביל אימתנו זאת מול מה שקורה בפועל".

 

אנג'לינה ג'ולי. איזה אופי אתם חושבים שיש לה?

 

אנחנו מצפים שנשים יפות יהיו מוצלחות

 

במחקר, שנערך על פני מספר שנים, ומדדיו סוכמו אשתקד, נבדקו 118 סטודנטים מהאוניברסיטה הפתוחה. הנבדקים חולקו לשתי קבוצות: "שופטים" – גברים ונשים, ו"נשפטות" – נשים בלבד.

 

הנשים בקבוצת הנשפטות, נתבקשו למלא שני שאלונים – של תכונות ושל ערכים. בשאלון הערכים, הן נשאלו למשל "עד כמה חשוב לך שוויון?", "עד כמה חשובה לך עצמאות?" ובשאלון התכונות נשאלו עד כמה תכונות מסוימות מאפיינות אותן. תכונות כמו אומץ, סדר, אחריות ורגישות. בשלב הבא נתבקשו הנשים מקבוצת הנשפטות להיכנס לחדר מצולם, לצעוד לעבר שולחן ולהקריא את תחזית מזג האוויר מתוך דף שהונח על השולחן. תהליך זה ארך כדקה אחת.

 

קבוצת השופטים, שהייתה מורכבת מגברים ונשים, נתבקשה לצפות בקלטות של הנשים שצולמו. כל שופט ראה קלטת של נבדקת אחרת, אשר נבחרה באופן אקראי. בנוסף נתבקש כל שופט למלא את אותם שאלוני התכונות, רק הפעם לגבי הנבדקת שצפו בה. לאחר מכן, קבוצת השופטים ענתה על שאלון המייחס אטרקטיביות לנבדקת.

 

"התמקדנו ב-7 מאפיינים שקשורים לחיצוניות האישה כמו קול נעים, תספורת יפה ולבוש אופנתי", אומרת פרופ' שגיב, "וכמו שצפינו, לנשים אטרקטיביות יוחסו תכונות אופי טובות: פתיחות להתנסויות, מוחצנות, אחריות ואכפתיות לזולת. לעומת זאת, לא נמצאו הבלים משמעותיים לגבי ערכים".

 

נשים יפות כנועות יותר לציפיות חברתיות

 

כשנבדקו בפועל הערכים והתכונות אותן הנשים האטרקטיביות מייחסות לעצמן, הופרכה השערת השופטים, והתגלה דווקא יחס הפוך. נשים שנתפסו כמושכות יותר נטו להעדיף ערכים המזוהים יותר עם קונפורמיות וכניעה לציפיות חברתיות ועם שאיפה לכוח חברתי.

 

"אנשים שחשוב להם להשיג כוח חברתי או לפעול לפי נורמות וציפיות חברתיות יהיו קשובים במיוחד למסרים חברתיים לגבי אטרקטיביות, וישקיעו מאמץ לפעול על פיהם. כתוצאה מכך, אנשים כאלו אכן יתפסו כאטרקטיביים יחסית", מסכמת שגיב, "לעומת זאת, אנשים שמדגישים ערכים הפוכים – של עצמאות וסובלנות קשובים פחות להנחיות חברתיות וקובעים בעצמם כיצד לנהוג – הם יעצבו את שיערם כרצונם, ויתלבשו על פי החלטתם ולא בהכרח על פי הנורמות. כתוצאה מכך, הם יתפסו כפחות אטרקטיביים".

 

תוצאות המחקר מצביעות על כך שלמרות שהסטריאוטיפ הרווח מקשר יופי למה שהוא בהכרח טוב, אנשים אטרקטיביים חיצונית נוטים להתמקד יותר בהתאמה לסביבה וקידום עצמי, מאשר בעצמאות וסובלנות, זאת בהתאם להשערת החוקרות.

תגובות (0)
הוסף תגובה