התמכרות למין תוגדר כהפרעה נפשית

קל ללעוג להתמכרות לסקס – הרי מין זה כיף, נכון? על פני השטח זה נראה כמו תירוץ מעולה לאנשים בוגדניים וקלי מוסר. אבל בפועל מדובר בבעיה של ממש. עד כדי כך חמורה, שה-DSM, ספר האבחנות הפסיכיאטריות האמריקאי, שוקל להכניס את ההתמכרות כהפרעה במהדורה הבאה. "ה- DSMקבוע שלוש קטגוריות – שימוש במין, שימוש לרעה ותלות, שהיא התמכרות", מסבירה אורנית ויינשטוק, מטפלת בהתמכרויות ממרכז ד"ר טל. "יש המון אנשים שרואים פורנו, ולא כל אחד הוא מכור. כמו שלא כל מי שנהנה משתיית יין הוא אלכוהוליסט".

 

עוד ב-Onlife:

"העולם משתנה, והמין הופך לזמין יותר", מסבירה ויינשטוק את הצורך להגדיר את ההפרעה, "מי שרוצה סקס, יכול לקבל אותו עכשיו. אנשים משתמשים בזה כדרך להירגע, להימלט מהבדידות, ובניגוד לעבר, היום הם יכולים להזמין מישהי הביתה, לעשות סקס אונליין, או לגלוש לאתרים פורנוגרפיים בקלות. האפשרויות התרחבו".

 

 

פנטזיות עזות ודחפים בלתי נשלטים

 

מי שסובל מהתמכרות למין יחווה בדרך כלל, כך לפי אתר "האטלנטיק", פנטזיות מיניות תדירות ועזות  ודחפים בלתי נשלטים, לפחות למשך חצי שנה ברציפות. ההיפרסקסואליות (ההתמכרות למין), היא בלתי נשלטת ומטרידה, מפריעה לחיי השגרה וגורמת לנזק. עוד מצויין כי ההפרעה תאובחן רק אצל אנשים מעל גיל 18, והיא יכולה לבוא לידי ביטוי בדרכים רבות: אוננות, פורנוגרפיה, מין בהסכמה עם מבוגר, מין ברשת, מועדוני חשפנות ואפשרויות נוספות.

 

למרות שאנשים שמכורים לחומרים אחרים, כמו אלכוהוליסטים או נרקומנים, מדווחים על התנהגות מינית בעייתית – מחקרים חדשים קובעים נחרצות שיש להבחין את ההתמכרות המינית כדבר שעומד בפני עצמו, זאת שכן המתמכרים האחרים דיווחו על התנהגות מינית בעייתית רק כשהם תחת השפעת חומרים, ואילו המתמכרים למין סובלים באופן קבוע.

 

יש קשר להתמכרות לאלכוהול

 

מה קורה אם לא נחשפת לפורנו 3 שעות ביום?

 

את האבחנה קובעת ויינשטוק על פי שלושה קריטריונים: הראשון הוא השימוש ההולך וגובר. אם פעם אדם היה הולך לזונה פעם בשנה, ופתאום לא מספיקות לו אפילו פעמיים שלוש בשבוע. קריטריון נוסף הוא כיצד האדם מתפקד בהיעדר המין: מה קורה אם הוא לא נחשף לפורנו במשך 3-4 שעות כל יום? מכור למין יהפוך לעצבני, חסר שקט ובודד. הקריטריון השלישי הוא הנזק שמסבה ההתמכרות לחיים: אנשים שמעולם לא הייתה להם בעיה עם החוק מוצאים את עצמם נתפסים על ידי שוטר עם זונה ברכב, גירושים ונזקים כלכליים, כולם יכולים להיות תוצאה של התמכרות למין.

 

לא מספיק אפילו שלוש פעמים בשבוע עם זונות

 

לפי מחקרים, ככל שרמת ההתמכרות למין גבוהה יותר, כך לאנשים שדיווחו עליה הייתה בעיה עם ההתנהגות שלהם עצמם. במחקר בו רואיינו מתמכרים למין, 28% חלו במחלת מין לפחות פעם אחת, 40% סיימו מערכת יחסים בגלל ההתנהגות שלהם, ולרוב הנשאלים הייתה בעיה להיות במערכת יחסים רק עם בן אדם אחד. למעלה ממחצית הפסידו כסף, ו-16% איבדו לפחות עבודה אחת. 78% דיווחו שההפרעה מזיקה לאפשרות שלהם לקיים יחסי מין בריאים.

 

לא רק גברים: גם נשים סובלות

 

"ההפרעה נפוצה בארץ באותה מידה שהיא נפוצה בעולם המערבי כולו", מסבירה ויינשטוק ומוסיפה כי למרות שהנפגעים העיקריים הם גברים, אין זה אומר שאין נשים שסובלות מהתמכרות למין. "אצל נשים זה מופיע באופן פסיבי יותר – דרך האינטרנט, ופחות בקיום יחסי מין". ויינשטוק מזהירה גם מפני הירידה בגיל הסובלים מההתמכרות, בשל החשיפה המוקדמת יותר לפורנוגרפיה כיום.

 

אצל נשים ההתמכרות באה לידי ביטוי יותר בגלישה באתרי פורנו

 

"הטיפול דומה לטיפול בהתמכרויות אחרות, כמובן עם ניואנסים שונים", מפרטת ויינשטוק. "מדובר באנשים רגישים, בדרך כלל שסובלים בהתמכרויות נוספות, וצריך להתמקד בהבנת הצרכים מאחורי ההתמכרות. אלה אנשים שוויתרו על הרצונות שלהם, וצריך לבנות מחדש ולהבין את הצרכים הלא ממומשים".

 

נגמלת? אסור לגלוש באתרי פורנו באופן מוחלט

בדומה להתמכרות לאוכל, גם כאן אי אפשר לדרוש מהבן אדם להתנזר באופן מוחלט עד סוף ימיו ממין – אבל החשיפה לאתרים פורנוגרפיים למשל, אסורה על מי שסובל מהתמכרות למין, ממש כמו שאלכוהוליסט בגמילה לא יכול לשתות אפילו טיפת יין אחת. "אצל רוב האנשים שנגמלים, גם התפקוד המיני עולה בטווח הרחוק. כשהוא מכור היחסים עם אישה רגילה, שצריך לדבר איתה, ולקיים איתה קשר, כמעט בלתי אפשרית – והטיפול עוזר למכור לחזור לבסיס, ולבריא".

 

בין מטרות הטיפול: לאפשר קיום מערכת יחסים בריאה

 

ההפרעה נגרמת, לפי ההשערות, בעיקר אצל אנשים שסובלים מדיכאון וחרדה, ומשתמשים במין כדרך להרגיע את הכאב, ולכן במידה מסוימת היא גם סימפטום, ולא רק מחלה. ייתכן וההכללה בספר האבחנות תסייע לטיפול בהפרעה שגורמת נזק לא רק לאדם עצמו, אלא גם לסובבים אותו. ובזה אין שום דבר כיף.

 

סימנים שצריכים להדליק אצלך נורה אדומה:

  • אתה מוצא את עצמך מתעסק בפורנוגרפיה/אוננות/מין על חשבון דברים אחרים
  • מרגיש בושה ואשמה לעתים תכופות על הדברים שאתה עושה
  • כשאתה מנסה להגביל את עצמך – אבל לא מצליח
  • כשהסביבה מתחילה לומר לך שיש בעיה, או שיש פגיעה בסביבה (פיטורין, בעיות ביחסים, חובות כלכליים)
תגובות (0)
הוסף תגובה