כולסטרול גבוה: האם נמצא החלבון שגורם לכך?

החלבון ראסיסטין (resistin),שמוכר כגורם להשמנה וסוכרת, נמצא לראשונה כגורם לרמות גבוהות של כולסטרול LDL, "הכולסטרול הרע".העולם כולו עוקב בדריכות אחרי הגילוי, שכן מחלות שנגרמות מכולסטרול גבוה הם הגורם מספר אחת לתמותה בעולם, המביאות למותם של יותר מ-15 מיליון בשנה.

 

המחקר שפורסם לפני ימים אחדים בקונגרס הקנדי הדן במחלות לב וכלי דם, הציג לראשונה את התוצאות אשר חשפו את החלבון המופרש על ידי רקמות השומן בגופנו. הפרשה שגורמת לרמות גבוהות של כולסטרולLDL  ושמעלה את הסיכון למחלות לב.

 

עוד ב-Onlife:

 

הראסיסטין, טוענים החוקרים, מאיץ את ייצור תאי השומן בכבד, שכתוצאה מכך לא מסוגל לנקות את הכולסטרול "הרע" מהגוף .כך מצטברים תאי שומן בעורקים ומגבירים את הסיכון למחלות לב וכלי דם.החוקרים הוסיפו והראו כי אותו חלבון משפיע גם על התרופות אותם מקבלים אנשים בעלי כולסטרול גבוה".

 

מעלה את הסיכון למחלות לב

 

משפיע לרעה על 40% מהאנשים הנוטלים תרופות

 

"אצל 40% מהאנשים הנוטלים תרופות המכילות סטטינים, המרכיב העיקרי בתרופות לאיזון והורדת הסיכון למחלות לב וכלי דם, הראסיסטין משפיע לרעה", אומר החוקר הראשי של המחקר, ד"ר ראשיד סאירא,"המשמעות הגדולה של תוצאות המחקר היא שרמות גבוהות בדם של חלבון ראסיסטין עשויות להיות הסיבה לחוסר היכולת של הסטטינים להוריד את רמות כולסטרולLDL   אצל מטופלים רבים."

 

"המחקר הזה עשוי להוביל לפיתוח תרופות מהפכניות חדשות", אומרת דוברת קרן הלב והשבץ בקנדה, ד"ר בת' אברמסון, המעורבת במחקר, "במיוחד כאלה שמעכבות את השפעת הראסיסטין ומגבירות את יעילות הסטטינים."

 

"כולסטרול הוא שומן המיוצר על ידי הכבד וחיוני לתפקוד התקין של הגוף", מסבירה רויטל שריר, דיאטנית קלינית שמטפלת בהפרעות איזוניות, "בכל תא בגופנו יש בשכבה החיצונית כולסטרול, שיש לו תפקידים חשובים. בין השאר הוא מעורב בייצור הורמוני מין, מסייע בייצור מיצי מרה, ממיר את אור השמש לוויטמין D, חיוני להובלת מולקולת לתוך התא ומניעת כניסת חומרים אליו, ועוד. כשיש חוסר איזון מוגבר הסיכון לטרשת עורקים, מחלות לב, כאבים בחזה, מחלות כלי דם ושבץ."

 

הכולסטרול מיוצר בכבד

 

שומן רווי מפר את איזון הכולסטרול

 

"שומנים רווים הם שעשויים להפר את האיזון ברמות הכולסטרול", אומרת שריר, "הקשר הוכח לא אחת. את השומן הרווי אפשר למצוא בין השאר בבשר אדום, נקניקים, גבינות קשות, מוצרי חלב שמנים, מאפים, עוגות ועוגיות. רבות מהחברות מסמנות על המוצרים את רמת השומן הרווי, זה ניתן לבדיקה."

 

חוסר בפעילות גופנית גם הוא עשוי לעלות את הסיכוי להפרת האיזון של הכולסטרול, מה שקשור ישירות גם למשקל: "אנשים שסובלים מעודף משקל, נוטים להיות בעלי רמות גבוהות יותר של כולסטרול LDL". גם לעישון ולאלכוהול השפעה, אולם לצד כל אלה, ישנם גם גורמים שעליהם כמעט בלתי אפשרי לשלוט.

 

"לגנים, מין, גיל ומוצא אתני יש השפעה על הסיכוי לרמות גבוהות של כולסטרול. לגברים יש סיכוי גדול יותר לסבול מרמות כולסטרול גבוהות, אבל נשים בגיל המעבר רגישות יותר".

תגובות (0)
הוסף תגובה