הנשים שמאחורי מערכת הבחירות בישראל

הן אחראיות לקמפיינים הפוליטיים המשפיעים על החלטותינו ביום הבחירות, על שינוי המפה הפוליטית דרך איחוד מפלגות או הובלת הפוליטיקאים לניצחון בפריימריז, וגם על עיצוב דעת הקהל בימים כתיקונם. הן מגיעות כמעט מכל קצוות הקשת הפוליטית, ופועלות במפלגות ימין, שמאל ומרכז. רק במקום אחד לא הצלחנו למצוא ולו אישה אחת כמותן: במפלגות הדתיות, שממשיכות לשמר מבנה פטריארכלי מובהק, ויש ביניהן אף כאלה הטוענות כי נשים לא צריכות להיבחר לכנסת.

 

עוד ב Onlife:

 

 

אורית גלילי-צוקר
ראש הצוות לתקשורת פוליטית של בנימין נתניהו

 

אורית גלילי-צוקר (צילום מתוך הבלוג של גלילי-צוקר)

 

אורית גלילי-צוקר היא אישה מרובת תארים: ד"ר למדע המדינה, מרצה בחוגים למדע המדינה ותקשורת באוניברסיטאות ת"א, חיפה ובר אילן, יו"ר ועדת המקצוע של מדע המדינה במשרד החינוך, עיתונאית לשעבר ב"הארץ" ובערוץ 1 וערוץ 2. היא גם מתפקדת כיועצת תקשורת: לפני שלוש שנים היא ליוותה את אהוד ברק בבחירות, ובשנה וחצי האחרונות היא עומדת בראש הצוות של בנימין נתניהו.

 

למעשה, גלילי-צוקר הובילה לאיחוד רשימות הליכוד וישראל ביתנו לרשימה החדשה בראשותם של נתניהו וליברמן. אם אכן מדובר במהלך מבריק או בכישלון קולוסאלי, נגלה רק לאחר ה- 22 בינואר.

 

בראיון ל"גלובס" בשנה שעברה, סיפרה אורית גלילי-צוקר כי החיבור בינה ובין נתניהו נוצר לאחר שפרגנה לו בתקשורת. היא נפגשה עמו שלוש פעמים, הזכירה שב- 2007 שלחה לו מכתב בו היא מבקשת לעבוד איתו, וההודעה על מינויה לראש צוות ההיערכות לבחירות יצאה בעיצומו של משבר ביביטורס, הרבה לפני שהבחירות נראו באופקבאותו ראיון הסבירה שברק נכשל כי לא הקשיבו לה במטה שלו, ושהוא עצמו לא הקשיב לה כשטענה שעליו לצאת מדירתו הראוותנית או לייעד אותה לצרכים חברתיים. לגבי נתניהו, הבטיחה שהוא "סטאר" ושלא רק שינצח, אלא שמספר המנדטים שלו אף יעלה. היא ציינה ששרה נתניהו יכולה להפוך מנטל אלקטורלי לנכס.

 

בינתיים גלילי-צוקר גורפת מחמאות על מהלך האיחוד עם ישראל ביתנו, שהיא קידמה במהלך השנה האחרונה. בראיון שלה ל"מעריב" מיד לאחר המפץ הפוליטי, צוקר-גלילי הסבירה שלפי הסקרים הציבור מעדיף מפלגות גדולות והתכנסות לגושים גדולים, טענה שלו מופז לא היה מהסס הליכוד היה מתאחד עם קדימה, שליברמן הוא ריאליסט ופרגמטי, שהחיבור ביניהם ממרכז את נתניהו על המפה הפוליטית ויכול "לייצר מציאות חדשה. משהו שלא צפינו. הם יפתיעו", ושלדעתה יחד הם יכולים להביא בין 42 ל-45 מנדטים.

 

באתר שלה מסבירה גלילי-צוקר שתפיסותיה הפוליטיות עוצבו בצעירותה לכיוון של "סוציאליזם חדש כלכלי-חברתי ופרגמטיזם מדיני". שם משפחתה השני, צוקר, נובע גם הוא מפרגמטיזם. לאחר שנישואיה הסתיימו, ניהלה רומן עם חבר הכנסת לשעבר מטעם מר"צ, דדי צוקר, שהתפרק לאחר שנכנסה להיריון עם בנה השני.

 

גלילי-צוקר תבעה את צוקר בדרישה להסדיר את ההוצאות הכספיות והאחריות ההורית ביניהם, ואימצה את שם משפחתו כדי ליצור תחושת המשכיות עבור בנם המשותף. בכתבת פרופיל שנערכה עליה לפני שנתיים במוסף "הארץ", סיפרה גלילי-צוקר כי "עם דדי, כדי לשרוד ביחד, הייתי צריכה להיות מסוג הנשים שמטפחות את הקריירה של הגבר שלהן, להיות האישה שמאחוריו, לקבל החלטה להקדיש לזה את החיים… אבל אני, מצד שני, יש בי תמיד את הרצון להתבלט בעצמי… ועל הרקע הזה היחסים נהיו קשים ורוויי מחלוקות".

 

שרון שחף
יועצת אסטרטגיה ותקשורת לחד"ש

 

שרון שחף (צילום: יח"צ)

 

יועצת האסטרטגיה והתקשורת שרון שחף מזוהה עם מאבקים חברתיים וסביבתיים, ורבים מהם היא מנהלת בהתנדבות. ייתכן ששמעתם את שמה בהקשר של המחאה החברתית, המאבק המוצלח להצלת חוף פלמחים, המאבק לביטול חובת חבישת קסדות אופניים, או מאבק תושבי הערבה נגד מתחם המלונות בתמנע.

 

ברמה המקומית, שמה של שחף ידוע בת"א כאחת הדמויות המשפיעות בניהול הקמפיין של תנועת עיר לכולנו שהריצה את חבר הכנסת דב חנין (חד"ש) לראשות העירייה במקום רון חולדאי בבחירות המוניציפאליות האחרונות. כעת, שחף ממשיכה לעבוד פרו-בנו עם דב חנין ומקדמת את חד"ש לבחירות הקרבות.

 

לפני שהחלה לייעץ עבדה כתחקירנית ועורכת בתכניות כמו בולדוג של מיקי רוזנטל, ואז חצתה את הקווים למשרד יחסי הציבור "ספין דעת קהל". משם עברה לניהול יחסי הציבור של ההסתדרות החדשה, שם הובילה קמפיין נגד הלנת השכר לעובדי הרשויות המקומיות.

 

המראה השברירי שלה, כאישה נמוכה ודקיקה, עלול להטעות, כשבפועל היא מנהלת את אחורי הקלעים ביד רמה. היא ידועה כמי שהולכת עם הראש בקיר ומשקיעה את כל כולה למען המאבקים בהם היא מאמינה. בראיון ל"כלכליסט", סיפרה על הקשיים: "כשאני נכנסת למאבק אני לא שואלת את עצמי אם אצליח. זה משתק. אי אפשר לקום בבוקר עם חרדה ולשאול אם כיף לי. צריך פשוט לעשות ולהשקיע את הנשמה".

 

עבודתה כבונת קמפיין, אסטרטגיה ולוביסטית נחשבת לנחשקת מבחינת הכסף, אבל רק כאשר מדובר בעבודה עבור גופים פרטיים. שחף סיפרה שהיא הבינה שמאבקים חברתיים אינם יכולים להפוך אותה לאישה עשירה. זה לא מפריע לה: "יש לי פריבילגיה שאין להרבה אנשים, לקום בבוקר ולעשות מה שאני אוהבת. עזוב אותך מהגישה של להסתכל במראה ולומר 'אין לי ייסורי מצפון, אני מרוצה ממה שאני עושה, אני לא מקיאה על עצמי'. אני מעבר לזה. אז כן, אני לא אתעשר, אבל אין לי גם הרבה הוצאות. אין לי משרד ויש לי רק עובדת אחת שעובדת עם רופאים לזכויות אדם. ואני יכולה לעבוד עם מי שאני רוצה ולעשות מה שאני הכי אוהבת בעולם ולהתפרנס מזה. וזה כבר הישג כשלעצמו, במצבו הנוכחי של מעמד הביניים".

 

מיה בנגל
יועצת הקמפיין של מרצ

 

מיה בנגל (צילום: יח"צ)

 

לפני כשבועיים עזבה מיה בנגל את מעריב והצטרפה לקמפיין הבחירות של מרצ כיועצת הקמפיין של המפלגה בבחירות הקרובות. שמה של בנגל מוכר בנוף התקשורת כמי ששימשה בעשור האחרון ככתבת מדינית ופרשנית פוליטית וגם כעורכת בעיתון, כמגישה בצוות "ערב חדש" של ערוץ 1, וכמגישת השעה הפוליטית ברדיו 103.

 

לבנגל יש ניסיון ענף ביחסי הציבור. לפני שעבדה כעיתונאית, הייתה עוזרת פרלמנטרית של ח"כ לשעבר אופיר פינס ושל ח"כ זהבה גלאון. לפני עשר שנים עבדה כדוברת מפלגת העבודה, וכדוברת מטה יוזמת ז'נבה בישראל.

 

בתיאור עצמי שסיפקה לבלוג שלה במעריב, היא מציינת שהיא "מעריצה את  ברק אובמה. תומכת נלהבת בפתרון שתי מדינות לשני עמים. חושבת שנשים צריכות חדר משלהן. ובזה לגברים ששורקים לנשים ברחוב".

 

לפני כשנה סיפרה בנגל, החיה עם זוגתה, נירית אנדרמן, מבקרת הקולנוע של "הארץ", ומגדלת איתה את בת שנולדה מתרומת זרע, על החלטתה לצאת מהארון: "הוזמנתי לתוכנית של גאולה אבן בערוץ 1, כשהמרואיין היה אלי ישי. ישי נשאל למה לפני כל בחירות הוא חייב לשלוף את הטענה שהומואים ולסביות הם חולי נפש".

 

"ואני יושבת באולפן", הוסיפה בנגל, "ושומעת אותו חוזר על הדברים האיומים האלה. הוא יודע שאני לסבית, וסומך על כך שאשתוק. הוא בנה על זה שלא ארצה לצאת מהארון. ולי עובר בראש שעוד מעט אני הולכת להיות אימא, ומה יקרה אם הבת שלי תראה את הריאיון הזה ותראה שלא הגבתי. רק עצם העובדה שידעתי שהולכת להיוולד לי בת גרמה לי להעמיד אותו במקום, ולשאול איך זה שהוא מתראיין אצלי, אם הוא מאמין שאני חולת נפש. ברור שהוא עושה את זה כגימיק, כי הוא לא באמת חושב שאני חולת נפש".

 

בנגל הצטרפה לרשימת אנשי התקשורת החשים שיש עליהם חובה מוסרית לצאת מהארון כדי לסייע לקהילה. באותו ראיון היא הוסיפה: "יש עליי חובות כמו לצאת מהארון, כמו להעמיד פוליטיקאים במקום. הכי מרגש זה כשפונים אליי חבר'ה צעירים ברחוב, ואומרים לי שהם שמחים שלקהילה יש פנים בטלוויזיה".

 

טל אלכסנדרוביץ'-שגב
היועצת האסטרטגית של שלי יחימוביץ'

 

טל אלכסנדרוביץ'-שגב (צילום: יח"צ)

 

טל אלכסנדרוביץ'-שגב היא מנכ"ל משותפת של משרד בן חורין אלכסנדרוביץ' לאסטרטגיה יישומית ותקשורתית ופועלת גם בתור היועצת של שלי יחימוביץ', אותה היא מלווה מימי הפריימריז במפלגת העבודה.

 

יחימוביץ' ואלכסנדרוביץ'-שגב מכירות מאז שהאחרונה עשתה את עבודת הסטאז' שלה כסטודנטית לתואר ראשון בתקשורת בתכנית "הכל דיבורים" בהגשתה של יחימוביץ'. בראיון שאלכסנדרוביץ' נתנה לפני כחודש לתכנית "ערב טוב ישראל" בערוץ 1 היא הסבירה שמפלגת העבודה מתמקדת בנושא הכלכלי-חברתי, בכך שהמצב החברתי רק הלך והחמיר בתקופת נתניהו, ושהתרגום של המחאה החברתית שפרצה בקיץ שעבר יתבטא בקרוב בקלפי.

 

אלכסנדרוביץ'-שגב שימשה במשך שנים יועצת קרובה לשר מתן וילנאי ופעלה כיועצת במשרד המדע, התרבות והספורט, ההסתדרות ומשרד העבודה והרווחה, בכנסת וביחידת דובר צה"ל. בנוסף, פעלה כסמנכ"ל מחויבות עסקים של ארגון אמון הציבור, כשהמחלקה עסקה במיתוג הארגון וגיוס עסקים לקבלת תו אמון הציבור.

 

היא מתארחת גם בבלוגים שונים ומפרסמת קטעים מחיי היומיום שלה כיועצת אסטרטגית מצד אחד, וכאם לשתיים שמנהלת במקביל קריירה עמוסה, מצד שני. בבלוג "אמהות אובדות" היא מפרסמת בגלוי את הלו"ז הצפוף שלה ומספרת כי "מצד אחד אני טרוטה. עייפה. שנים שלא ישנתי באמת טוב. מתה לשעה של שקט. הפוגה. במירוץ אין סופי. כל יום מפסידה. כל יום מנצחת… מצד שני אני חולה, מתה, קרועה, על הילדות שלי".

 

בבלוג של חנה בית הלחמי, היא חושפת את רזי המקצוע כמו "המדריך למדליפ/ה המתחיל/ה: "עיקר ההדלפות מגיעות מגורמים ממשלתיים שפועלים לקביעת סדר יום רצוי. אז אל תיקחו את זה קשה".

 

כשנשאלה מי הדמות המקצועית שהכי השפיעה עליה, השיבה שזהו אל גור. "מי שידע לקחת הפסד פוליטי, שיכל לשבור כל אדם, והצליח לפתח חזון במקביל ליכולת עשייה וליצור יש מאין". כשנשאלה מהו ג'וב חלומותיה ענתה שלא הומצא, ושזהו דבר שצריך לשלב אתגר עם זמן פנוי לשחייה יומית ולהיות עם המשפחה.

 

נילי רייכמן
יועצת התקשורת של יאיר לפיד

 

נילי רייכמן (צילום: ורדי כהנא)

 

נילי רייכמן החלה את דרכה בתקשורת כקשבת בדסק הירושלמי של ידיעות אחרונות, לאחר מכן בקשת, ואז עברה למשרד יחסי הציבור "ספין דעת קהל" ודרכו עבדה על הקמפיין של מפלגת הגמלאים. בהמשך פתחה את משרדה העצמאי המטפל בלקוחות ציבוריים ופוליטיים שניהל את הקמפיינים של שלי יחימוביץ' ושל זהבה גלאון לראשות מרצ. בעבר פעלה גם כדוברת הליכוד, פורום ראשי המשק והתאחדות חקלאי ישראל.  במרץ , החלה רייכמן לעבוד כיועצת התקשורת של יאיר לפיד והדוברת של מפלגתו החדשה, יש עתיד.

 

את הקמפיין של יחימוביץ' לראשות המפלגה ליוותה בהיותה בהיריון מתקדם. "ידעתי שהיא בחודש שביעי, אבל בחרתי בה כי היא דוברת מעולה", אמרה עליה יחימוביץ' וסיפרה שגברים בכנסת אמרו לה שרק היא מסוגלת להעסיק אישה בהיריון בקמפיין בחירות. יחימוביץ' גרפה על כך גם שבחים מכיוון הפמיניסטיות. "אמרתי לנילי שאני מאחלת לה שתלד בשבוע ה- 38 ולי אני מאחלת שתלד בשבוע ה- 42", סיפרה אז יחימוביץ'.

 

רייכמן לא העניקה ראיונות, אך היא ידועה בקרב אנשי התקשורת והפוליטיקאים כאשת מקצוע מעולה. על כך מעיד גם רביב דרוקר בבלוג שלו: לפני כשנתיים פרסם פוסט ציני בו הוא כביכול מתחנן לרייכמן שתניח לו עם ההודעות שמגיעות ללא הרף מכיוון נתניהו ותאפשר לו ליהנות בשקט מחופשתו בתאילנד, "כנסי לנתניהו. נסי לעצור את ההיסטריה. מה יש לך להפסיד. ממילא החלטת לעזוב את התפקיד. לפחות, לפני שאת עוזבת, תגידי לו מה את חושבת על התקפי החרדה שלו". בהמשך הוסיף שרייכמן הינה "דוברת מוכשרת, אגב".

 

 

________________________________________________________

עוד לא הצטרפת לפורום נשים ועסקים של Onlife? היכנסי לפורום ופתחי אתר עסקי משלך בחינם

תגובות (0)
הוסף תגובה