Businessweek סופג ביקורת על סקסיזם

בסוף השבוע האחרון התפרסם סקר באתר של מגזין העסקים המוביל והמשפיע בעולם, Bloomberg Businessweek, בנוגע לבתי ספר למנהל עסקים. הקוראים התבקשו להצביע, ולהכריע בשאלה החשובה כל כך, זו שעל פיה יש לבחור את בית הספר הנכון: איפה יש הכי הרבה כוסיות?

 

עוד ב Onlife:

 

לא ידעתם לבד שהסקר "בטעם רע"?

הסקר התנוסס בעמוד הראשי של האתר במשך כל סוף השבוע, עד שאתמול (ב') נעלם באורח פלא, בלי שום איזכור או הערה. הבוקר (ג') פרסם האתר את ההודעה הבאה, המתייחסת גם לסקר שנערך על גברים, למרות שמשום מה, איש לא נתקל בו: "אנחנו מתחרטים על פרסומם של שני סקרי אונליין שביקשו מהקוראים שלנו לבחור באיזה בית ספר למנהל עסקים יש הכי הרבה גברים ונשים מושכים. הסקרים הורדו מאתר ביזנסוויק. הם היו בטעם רע, וחתרו תחת הערך העצום שמדור בתי ספר לעסקים של האתר שלנו מספק".

 

יפה. התגובה הזאת, לא רק שלא מוסיפה כבוד גדול לאתר – היא רק מביכה יותר. כלומר, סליחה שאני שואלת, אבל מה בדיוק עושים עורכי האתר עם הזמן שלהם, אם לקח להם סוף שבוע שלם, טוויטר זועם, פייסבוק רועש ומאות ציוצים וסטטוסים להגיע למסקנה שהסקר הוא "בטעם רע"? ומאיפה בדיוק צץ לו הסקר השני, זה שבוחן את הגברים, אותו סקר שלא התנוסס בדף הבית של האתר ואף אחד לא ראה אותו מעולם? ולמה, כך נראה, בכל פעם שמתעוררת מחאה נגד החפצה מהסוג הזה, התגובה היא תמיד החפצה גם של הצד השני? נשים לא מבקשות השפלה גם לגברים, להיפך.

 

הסקר, לפני שהורד מהאתר (צילום מסך)

 

החדשות הטובות: זאת הפעם הראשונה שלמישהו אכפת

מאד ברור מה בדיוק קרה כאן, וזה חלק מהיופי של העולם הדיגיטלי – כוחו של הלחץ הציבורי. החדשות הטובות הן שמקרים כאלה אכן מעוררים לחץ ציבורי, והוא משיג את שלו. למעשה, החדשות הטובות באמת הן שהסקר הזה מתפרסם כבר שלוש שנים ברציפות. כן, עורכי האתר לא הקדישו לו בכלל מחשבה, משום שהוא מעולם לא עורר סערה. קשה לומר אם זה בגלל התיזמון, רגע קצר אחרי סיומה של מערכת בחירות שנעה סביב "המלחמה על הנשים", או שאולי משהו באמת משתנה. אבל זו הפעם הראשונה שהסקר מעורר זעם ציבורי, ומורד מהאתר.

 

אחת התגובות הבולטות הייתה של הקוראת רייצ'ל סקלאר: "אין דבר האומר "אנחנו לא לוקחים נשיםברצינות בעולם העסקים" כמו דירוג נשים על בסיס המראה שלהן. זה מקטין כל אישה שאי פעם עבדה במגזין שלכם, כל אישה שאי פעם סיקרתם, ובעצם – כל אישה. וזאת כוונת הסקר. דעו שזה סקסיזם מכוון. מי שאחראי לפרסום הסקר הזה ידע בדיוק איזה מסר הוא מעביר. העובדה שהמסר הזה נשלח מביזנסוויק הופכת את זה למעורר תדהמה הרבה יותר. תקנו. את. זה. מהר".

 

מקומות שאנחנו מרשות לעצמנו לצפות מהם ליותר

כולנו קצת התרגלנו, עם הזמן, להיתקל על בסיס כמעט יומי בסקרים מסוג "איפה תמצאו את הבחורות הכי שוות". זה קצת כמו טקס מלכות יופי – לא מוסיף נקודות לאף אחד, אבל נמצא בכל מקום, לכאורה לא נורא קריטי, וברוב המקרים לא נוציא על זה יותר מדי אנרגיות. אבל לפעמים נחצה גבול הטעם הטוב, ורק לאחרונה התנהל ויכוח באחד מעמודי הפייסבוק של אוניברסיטת ת"א על פרסום טורי "השאפות של" מאתר וואלה גבר).

 

כי יש מקומות בודדים, איים קטנים, בהם אנחנו מרשות לעצמנו לצפות ליחס טיפה פחות סקסיסטי, או לקצת פוליטיקלי קורקטיות, לכל הפחות. כלומר, אפילו אם אתם עדיין מסתכלים עלינו ככה – לפחות תדעו שזה בטעם רע, ולא כדאי לתת לזה במה וכותרת ראשית.

תגובות (0)
הוסף תגובה