איך לנהל סמול טוק – עשו ואל תעשו

בתחילת כל פגישת עסקים חייבת להתקיים סמול טוק, שיחת חולין קלילה. לסמול טוק חשיבות רבה בסביבת הפעילות העסקית, משום שבעזרתה אפשר לשאוב מידע וללמוד פרטים חשובים על האדם עמו אתם מעוניינים ליצור קשר עסקי. היכולת לשוחח שיחת חולין על נושאים שאינם קשורים לעבודה היא חלק בלתי נפרד מיצירה וביסוס קשרים עסקיים, וכן מיצירת אמינות עסקית– שלכם ושל האירגון אותו אתם מייצגים.

 

עוד ב Onlife:

 

שימוש שגוי עלול להיות מביך ולסיים קשרים

סמול טוק היא למעשה השיחה הקטנה, הקליק הראשוני שאנו יוצרים עם כל אדם על מנת ליצור את הרושם הראשוני הטוב ביותר. להבדיל משיחה שבה משתתפים אנשי מקצוע שמשוחחים על נושאים המוכרים רק להם ומי שאינו בקיא בנושא לא יכול לקחת בה חלק, שיחה מקדימה יכולה לעסוק בנושאים רבים וכל אחד יכול להשתתף בה.

 

השיחה המקדימה הזאת מסייעת "לשבור את הקרח", ויוצרת מגע אנושי חם, המהווה בסיס טוב לתחילתה של מערכת יחסים אישית מתפתחת שתוביל, בסופו של דבר, גם למערכת יחסים עסקית. אולם לעיתים שימוש שגוי בסמול טוק עלול להביך ולפגוע בקשרים עסקיים מתפתחים, לכן מוטב להתכונן לקראת מפגשים ושיחות אלו.

 

ירדן נוי, מנכ"לית BNI ישראל, ארגון בינ"ל לפיתוח קשרים עסקיים ונטוורקינג, מציעה מספר טיפים לניהול סמול טוק.

 

1. צרו קשר עין  
לצורך הצטרפות לשיחה ניתן ליצור קשר עין עם אחד המשתתפים, לחייך ולחכות עד שיפנו אליך ויצרפו אותך לשיחה. גם במהלך השיחה עצמה, השתדלו לשמור על קשר עין.

2. אל תתפרצו
במהלך הצטרפות לשיחה קיימת, אסור להתפרץ. מומלץ להקשיב ולקלוט את נושאי השיחה תחילה ורק בהמשך להחליט אם מתאים להצטרף.

 

 שימרו על קשר עין (צילום אילוסטרציה)

 

3. דברו על נושאים כלליים  
אחת השאלות הנפוצות בנוגע לסמול טוק היא על מה, בעצם לדבר. במה להתחיל, על מה מותר ועל מה אסור לדבר? ובכן, בין הנושאים המומלצים לשיחה שכזו נמצאים עבודה, מגורים, חופשות, ותחביבים.

 

4. הימנעו מפוליטיקה
כדאי לדבר על נושאים המעניינים את הסביבה. דיבורי פוליטיקה עלולים להרוג כל שיחה, לא רק עסקית, הרבה לפני שהיא תפסה תאוצה. השאירו מחוץ לשיחה גם טרגדיות אישיות, גזענות, ונטיות מיניות.

5. אל תנסו להרשים
רוב האנשים חושבים שמטרת סמול טוק היא להרשים, מה שהופך את הסיטואציה למלחיצה עוד יותר. זה קורה כי לרוב יש גם ציפייה להפציץ בשורת מחץ ולהוכיח את עצמנו. אבל סמול טוק היא בסך הכל שיחת היכרות נעימה, וכך יש להסתכל עליה. זה מיד יהפוך את המעמד למלחיץ פחות.

 

6. שפה

דברו באותה שפה של שאר חברי הקבוצה – אם אתם בחברת אנשי עסקים, הימנעו משימוש בסלנג.

 

7. נימוסים

אל תנסו להשתלט על השיחה ואל תפסיקו אדם באמצע דבריו. אל תענו על שאלה שהופנתה לאדם אחר, אל תחלקו עצות (אלא אם התבקשתם) ומומלץ להימנע מויכוחים.

 

8. אל תהיו צודקים, היו חכמים

אין צורך לתקן את בני שיחכם כל הזמן. לא תיקוני שפה ולא בעובדות שאינן משמעותיות.

 

9. שמרו על הניקיון

מומלץ לא לדבר על אנשים אחרים. אם אתם בכל זאת מתעקשים, השתדלו להתמקד בדברים חיוביים. לא כדאי לרכל, להשמיץ או ללעוג לאדם אחר.

 

 אין שום סיבה לדבר על אחרים (צילום אילוסטרציה)

 

10. דעו כיצד לסיים
לא די שהשיחה עצמה תהיה טובה, אלא גם הדרך בה היא מסתיימת. כדאי להכין לעצמכם כמה משפטי מפתח שיסייעו לכם לסיים את השיחה, כך שתוכלו להמשיך בנועם בדרככם וגם להשאיר רושם טוב.

 

 

________________________________________________________

עוד לא הצטרפת לפורום נשים ועסקים של Onlife? היכנסי לפורום ופתחי אתר עסקי משלך בחינם

תגובות (0)
הוסף תגובה