מחלות שאפשר לטפל בהן בלי רופא

חלק לא מבוטל מהמחלות שאנשים לוקים בהן הן מחלות לא מסוכנות שחולפות מעצמן. במקרים אלו ביקור אצל הרופא אינו תורם רבות להחלמה וגובה מאיתנו בעיקר זמן יקר וטרחה. באילו מחלות עדיף לטפל עצמאית ולא להיסחב לרופא?

 

חשוב לציין שמחלות הנחשבות קלות עבור רוב האוכלוסייה עלולות לסכן תינוקות, קשישים ומטופלים עם מחלות רקע שונות, ולכן אין הדברים הבאים אמורים לגבי קבוצות אלה.

 

עוד ב-Onlife:

 

הצטננות. זיהום של דרכי הנשימה העליונות, או הצטננות, בשמה העממי, הוא דלקת הנגרמת לרוב בשל זיהום נגיפי (וירוס). סימני ההצטננות כוללים: נזלת, שיעול, כאב גרון וכאב ראש. לעתים המחלה מלווה בחום. המחלה יכולה להימשך פרק זמן קצר, אך לעתים סימני המחלה ממושכים ועלולים להימשך אף שבוע ויותר. משום שהמחלה נגרמת ע"י נגיף, טיפול אנטיביוטי לא יעיל ואינו מקצר את משך המחלה או מקל על תסמיניה.

 

הצטננות. טיפול אנטיביוטי לא יעיל

 

ניתן להקל את תסמיני המחלה בעזרת תרופות הנמכרות ללא מרשם רופא, כגון תרופות נגד חום וכאב (אקמול וכו'), תרופות נגד נזלת (טיפות אף וכו') או תרופות נגד כאב גרון. יש מקום לייעוץ רפואי אם המחלה מלווה בחום גבוה מ-38 מעלות למשך 3 ימים, ואם סימני המחלה חריגים או ממשיכים להחמיר גם לאחר 3-4 ימים.

 

גם נגיף השפעת, השכיח בעונת החורף, גורם לזיהום בדרכי הנשימה העליונות, אך לרוב המחלה קשה יותר ויש סיכון גבוה יותר שהדלקת תערב גם את דרכי הנשימה התחתונות, כלומר את הריאות. ניתן להפחית את הסיכון לחלות בשפעת על ידי חיסון כנגד שפעת. החיסון אינו מפחית את הסיכון לחלות בהצטננות "רגילה".

 

תרופות הומאופטיות מומלצות: "הומאו-פלו" להמסה מתחת ללשון. נוטלים כשמתחילים תסמיני ההתקררות (3 ביום הראשון ו-3 ביום השני); טיפות על בסיס צמחים "ווינטר פאו": 20 טיפות כל יום, כל 3 שעות ולאחר מכן יורדים במינון.

תרופות רגילות (ללא מרשם) : "פראמול אף שיעול" ליום וללילה, "דקסמול קולד" ליום ולילה (לשפעת, התקררות וכאבי שרירים) ו"דקסמול סינוס" (כאשר ישנה התקררות ומילוי של הסינוסים).

 

 

דלקת גרון. כאב גרון הינו לעתים קרובות חלק מזיהום נגיפי של דרכי הנשימה העליונות. כשהגרון כואב, הסיבות השכיחות הן דלקת נגיפית (וירוס) או דלקת חיידקית (בד"כ סטרפטוקוק). למרות שאין סימנים מובהקים שעוזרים לקבוע אם מדובר בזיהום נגיפי או חיידקי, יש מספר רמזים. כשכאב הגרון קיים ביחד עם תסמינים נוספים כגון נזלת, שיעול וצרידות, החשוד העיקרי הוא נגיף, ואז אין צורך בטיפול אנטיביוטי.

 

כשכאב גרון מלווה בחום מעל 38, בתפליט לבן על פני השקדים ובנפיחות בלוטות הלימפה בצוואר, גובר החשד לדלקת גרון בשל סטרפטוקוק ומומלץ לפנות לרופא לטיפול אנטיביוטי. לעתים הרופא יכול להיעזר בתרבית גרון כדי לוודא את סיבת הדלקת והתשובה מתקבלת תוך 2-3 ימים. ניתן לקנות בבתי המרקחת תבחין מהיר לאיתור סטרפטוקוק, אותו ניתן לבצע לבד והתשובה מתקבלת תוך מספר דקות, כשהדיוק שלו הוא כ-90%.

 

תרופות הומאופתיות מומלצות: טבליות מציצה על בסיס טבעי "פרופוליות" (פרופוליס)

תרופות רגילות: לכסניות מציצהלמוסין, סטרפסילס, קלגרון – קלגרון פורטה. כאשר אין הקלה תוך יומיים- שלושה יש לפנות לרופא

 

 

זיהום של דרכי העיכול. כשם שישנם נגיפים (וירוסים) הגורמים לדלקת בדרכי הנשימה, יש נגיפים הגורמים לדלקת בדרכי העיכול. סימני המחלה הם בחילה, הקאה, שלשול וכאב בטן, ולעתים גם  חום. השלב הראשון של המחלה המאופיין לעתים בחום ובהקאה נמשך בדרך כלל כיומיים. השלשול יכול להימשך זמן רב יותר. גם במקרה זה מדובר במחלה שנגרמת לרוב על ידי נגיף וטיפול אנטיביוטי אינו מקצר את משך המחלה.

 

ניתן לנסות להקל את התסמינים בעזרת תרופות ללא מרשם רופא, כגון תרופות נגד חום וכאב (אקמול וכו') או תרופות כנגד שלשול (אך לרוב לא מומלץ להשתמש בהן). מומלץ להרבות בשתייה, בעיקר אם המחלה מלווה בהקאה ובשלשול, כדי למנוע התייבשות. לאחר מספר ימי שלשול, אכילת מוצרי חלב או מזונות עתירי שומן מחמירה את השלשול ומומלץ להימנע מכך. בילדים ניתן לשקול טיפול בפרוביוטיקה.

 

יש מקום לייעוץ רפואי אם המחלה מלווה בחום גבוה מ-38 מעלות למשך 3 ימים, ואם סימני המחלה חריגים בחומרתם או ממשיכים להחמיר גם לאחר 3-4 ימים. כמו כן יש מקום לייעוץ רפואי אם השלשול רירי או דמי.

 

תרופות הומאופטיות מומלצות:טיפות למהילה במים כל 4 שעות, בשם "הומאו-קוליק" , טוב לכל האוכלוסייה כולל נשים בהיריון. וכן טבליות לבליעה/סירופ "קל בטן" – טוב לילדים ומבוגרים.
תרופות רגילות – לופרמיד/אימודיום, למקרים של שילשול חריף

 

כאב גב. לעתים הכאב מתחיל בבת אחת לאחר תנועה מסוימת, ולעתים הוא מתפתח בהדרגה, כשרוב המקרים חולפים מעצמם תוך 6 שבועות. רצוי לשמור על ניידות ככל האפשר, כך הכאב חולף מהר יותר. חלק מהסובלים מוצאים הקלה בחימום האזור, אך לחלק דווקא קירור עוזר. ניתן להיעזר בתרופות נגד כאב וייתכן שלתרופות נגד כאב שגם נוגדות דלקת, כגון נורופן, יש יעילות גבוהה יותר, אך תיתכנה גם יותר תופעות לוואי.

 

 

יש לפנות לרופא אם הכאב עז ואינו מגיב למשככי כאב ללא מרשם. הרופא יוכל לרשום תרופות חזקות יותר. אם הכאב מלווה בסימנים כגון חולשה או נימול בגפיים או הפרעה במתן שתן או צואה יש לפנות לרופא מיד.

 

תרופות מומלצות: ג'ל על בסיס טבעי "ארניקה 20%" ומשחה בשם: "cold &worm  " . בנוסף ג'ל: Nכאב, וולטרן ג'ל ובנגיי. במידה ואין הטבה מומלץ לקחת כדור נגד כאב דרך הפה.

 

סייע בהכנת הכתבה: ד"ר ניר לויתן, מומחה לרפואת משפחה – קופת חולים כללית חיפה ורפי פרחי, רוקח בכיר ברשת סופר פארם

תגובות (0)
הוסף תגובה