יובש, אדמומיות או סתם גירוד: איך להכין את העור לחורף

כשמדברים על ה"חורף הישראלי" התגובה הראשונית היא הרמת גבה מופתעת, אולי אפילו חצי חיוך ציני, ובאופן כללי, פקפוק מוחלט בקונספט הזה שנקרא חורף בישראל.

 

כל מי שביקר במדינות אחרות על הגלובוס בחודשים נובמבר עד מרץ, יודע להגיד שהחורף הישראלי הוא לא באמת חורף, לא באמת קר ובעיקר לא באמת מצדיק את ההייפ סביבו.

 

עוד ב-Onlife:

 

אבל מה לעשות שגם בגירסת החורף לייט שאנחנו חווים בארץ, עדיין מדובר בשינוי של ממש במזג האויר, במיוחד לעומת הקיץ הישראלי אליו התרגלנו בחודשים האחרונים. הלחות הרבה שהתרגלנו אליה יורדת באופן דרסטי, האויר הקר, משבי הרוח ובהמשך גם ההבדל בין הטמפרטורות הנמוכות מחוץ לבית והחימום המחניק בתוכו, כל אלה גורמים לשינויים במתבטאים בגירויים בעור שלנו. העור נעשה יבש, אדמומי, צורב, מגרד, ולעיתים אפילו מתקלף וכואב, בעיקר בעור הפנים והידיים, אבל בהחלט ניתן לראות את ההשפעה גם במקומות אחרים בגוף.

 

"כולנו יודעות שכמו בקיץ, גם בעונת החורף אחת הבעיות הבוערות הינה יובש בעור המביא לאובדן לחות מוגבר", מסבירה יפה בירנפלד (קוסמטיקאית פרא רפואית בכירה, יבואנית ומדריכה ראשית של המותג הצרפתי SOTHYS), "אך לא כולנו יודעות שיש הבדל בין עור מיובש (חסר לחות = מים) לעור יבש (חסר הזנה = תרכובות שומן). עור מיובש הוא עור שחסרים לו מים, או מה שנקרא בשפת הקרמים "לחות". עור יבש לעומת זאת, הוא עור שחסרים בו מרכיבים שומניים, או בשפה מקצועית "הזנה".

ההבדל ה"קטן" הזה הופך מאד משמעותי בכל הקשור להזדקנות העור ולבריאותו: יובש בעור הוא אחד הגורמים הראשונים המאיצים את הזדקנות העור ואת הופעת סימני הגיל (קמטוטים, חריצים, קמטים). בנוסף לכך, במצב של מחסור בשומנים חיוניים, העור הופך דק וחדיר יותר לגורמים מזיקים חיצוניים, העלולים לגרום לרגישויות, גירויים ואדמומיות, כלומר הופכים את העור גם לרגיש יותר.

 

 

ד"ר רובין גמירק, דרמטולוג ומנהל מכון עור ולייזר בבית החולים הפרסביטריאני והאוניברסיטאי של קולומביה וקורנל, מציע לנטרל את נזקי החורף בכמה דרכים פשוטות להפליא:

 

למרוח קרם לחות באופן יומי

אם בעונת הקיץ הקפדנו יותר על שימוש בקרמים המעלים את רמת הלחות ובמרקם קליל ולא שומני שלא יכביד על העור המזיע, בסתיו ובחורף מזג האוויר כבר מאפשר להשתמש בנוחות גם בקרם הזנה עשיר יותר בתרכובות שומניות, שהינן חיוניות למבנה העור ותפקודו כמעטה מגן נגד אובדן מים וחדירת מזיקים.

 

כל קרם שמבוסס על לחות כלשהי, הוא טוב בהרבה מקרמים לעור רגיל עד יבש. אם יש לך עור רגיש, עדיף לבחור בקרם שאין בו ניחוח או לנולין (לנולין הוא חומר שומני המשמש כחומר גלם במשחות לעור וכדוחה ומגן מפני מים). עדיף למרוח קרם לחות כשהעור עוד לח, מיד אחרי אמבטיה ובכך הקרם יעזור "ללכוד" את הלחות על פני העור.

 

לא לרחוץ ביסודיות את הפנים כל יום.

בניגוד מוחלט לכל מה שידענו עד היום, ד"ר רובין מציין שיש לנקות את העור, אבל לא להגזים בפעולה. מסתבר כי "יותר מדי ניקיון" מסיר את הלחות הטבעית של העור. כיצד זה קורה? בירנפלד מסבירה: במים שלנו יש אבן וכלור שמייבשים את העור, ואישה שמוסיפה לשגרה שלה סבון שמייבש את העור – גורמת לעצמה לבעיה רצינית. כל השומן שהופרש במשך הלילה, המעטה ההידרו ליפידי נעלם והעור בפנים מתכווץ.

 

כמו כן, עדיף להגביל את השימוש במים רותחים. בירנפלד מסבירה: כשהטמפרטורות בחוץ יורדות, אנחנו נוטים להעלות את האטמפרטורות באמבטיה ולהתקלח במים רותחים. ככל שהמים חמים יותר, כך הם מייבשים את העור ומורידים את השכבה השומנית, המעטה ההידרו-ליפידי. החום גם מרחיב את כלי הדם, הופך את הנימים לבולטים יותר ויוצר מראה מבוגר ונפול.

 

יש להגן על העור מהשמש.

גם אור השמש בחורף יכולה להיות מסוכנת לעור. למרות שזה נשמע מוזר, גם בחורף עדיף להשתמש במקדם הגנה ברמה של 15 או יותר אם נמצאים חוץ לפרקי זמן ארוכים. גם בחורף, חשיפה מרובה לשמש עלולה להוביל להזדקנות העור והאפילו לסרטן העור.

 

תחליפים לויטמין D.

בחודשי הקיץ הגוף מקבל את המנה היומית של ויטמין D  בחשיפה יומיומית לשמש. אבל כשהחורף מגיע, החשיפה הזו מתמעטת ועדיף לקחת תחליפים כדי לשמור על רמת הויטמינים הגבוהה בגוף.

 

שתיית מים.

כאשר הטמפרטורות יורדות, אנשים נוטים לשתות פחות מים, אך יש להם חשיבות רבה שכן הם מספקים לחות לעור מבפנים ומבחוץ.

 

קרמים להזנת העור:

 

האופציה הלא-יקרה:

 

1. קרם גוף של חברת לקטופיל. מחיר: 40 שקל.

 

 

2. תחליב גוף של נטורל סי ביוטי. מחיר: 110 שקל.

 

 

 

קטגוריית הביניים:

 

1. ביו אקטיב קר – קרם יום וקרם לילה. 225-230 שקל לקרם.

 

 

2. קרם פנים להגנה מהשמש של שיסידו. מחיר: 310 שקל.

 

הקטגוריה היוקרתית:

 

1. סדרת SURACTIF VOLUME CONTOUR של לנקסטר. מחיר: 350-600 שקל

 

2. ויטאל לייט סרום של קלרינס מחיר: 650 שקל

 

תגובות (0)
הוסף תגובה