הטלוויזיה מסוכנת: איך מזיזים את הילדים מהמסכים?

אי אפשר להתעלם מהסכנה הגדולה שעוטפת את כולנו: חיינו הופכים לדיגיטליים יותר ויותר. תינוקות,ילדים, בני נוער ומבוגרים נמצאים מספר הולך וגדל של שעות מול מסכי המדיה. טלוויזיה, סרטים, מחשבים, טאבלטים, טלפונים חכמים, משחקים אלקטרונים, יומנים ונגני מוסיקה: יש אין ספור וריאציות המשלבות מסכי מדיה, שצועדים יד ביד עם הטענה: "זה העולם של ימינו, הילדים שלנו צריכים להיות מוכנים".

 

לאור זאת, הוציא האיחוד האירופי מסמך שהופך את הקערה על פיה ומזהיר: אל תחשפו את הילדים ובני הנוער למסכים.למה? טוב ששאלתם ובבקשה אל תפסיקו לקרוא באמצע, מדובר בבריאות של הילדים שלכם.

 

עוד ב-Onlife:

 

את המסמך כתב ד"ר אריק סיגמן, מרצה לחינוך ובריאות, חבר באגודה לביולוגיה וחבר באגודת הפסיכולוגים הבריטית. הוא סקר על פני יותר מ-100 עמודים עשרות מחקרים מכל רחבי העולם שעוסקים בהשפעות שיש למסכי מדיה על ילדים ובני נוער, מגיל לידה ועד 18.למרבה ההפתעה ד"ר סיגמן לא עוסק בהשפעות של התכנים להם נחשפים הילדים כי אם בהשפעות הבריאותיות.

 

 

הזמן מול הטלוויזיה משנה את המוח

 

"זמן מסך הפך לבעיה רפואית", מזהיר ד"ר סיגמן, "עשרות מחקרים מכתבי עת רפואיים ומדעיים מראים שכמות הזמן העצומה שילדים מבלים מול מסכים קשורה לשינויים ביולוגים משמעותיים בגוף ובמוח".

 

ד"ר סיגמן מסביר שבעקבות הצפייה חלים שינויים בהפרשות הורמונים במוח ובמערכות השונות בגוף, ישנה עלייה בסיכון למחלות כרוניות כמו מחלות לב וכלי דם, סוכרת ולחץ דם גבוה, חוסר איזון בכולסטרול, רמות חריגות של אינסולין והתבגרות מוקדמת.ולצד זה הוא מתייחס באופן נרחב להשמנה, בעיות שינה, קשיים חברתיים ורגשיים, בעיות קשב, קושי בביצוע מטלות, פגיעה ביכולת המתמטית, בדמיון וביצירתיות.

 

האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדיםשחררה כבר ב-2006 את ההצהרה הבאה: "זה עשוי להיות מפתה לשים את התינוק או הפעוט שלך מול הטלוויזיה, במיוחד כדי לצפות בקלטות או תכניות שנוצרו במיוחד עבור גילו, אבל אל תעשו את זה. השנים הראשונות הללו הן קריטיות בהתפתחות הילד, והאקדמיה מודאגת מההשפעה של הצפייה במסך מדיה בגילאים המוקדמים".

 

גם דורה מסוכנת לילדים שלכם

 

"למסכים אין שום השפעה חיובית על תינוקות"

 

ב-2011 האקדמיה הלכה צעד נוסף בהצהרה נוספת: "למסכי מדיה יש השפעות פוטנציאליות שליליות ולא ידוע על השפעה חיובית על ילדים בני פחות משנתיים". מחלקת הבריאות ושירותי האנוש של ארה"בהודיעה כבר לפני יותר משנה על פרויקט שמטרתו העיקרית להפחית את שעות הצפייה במסכי מדיה של תינוקות, ילדים ונוער. גם באוסטרליה שוקדים על הנחיות מדיניות לאומיות דומות.

 

בצרפת אסרה הממשלה על ערוצים צרפתיים לשדר כל תכנית טלוויזיה "חינוכית" או אחרת שמיועדת לילדים מתחת לגיל שלוש. היא הצהירה כי "צפייה בטלוויזיה פוגעת בהתפתחות של ילדים מתחת לגיל שלוש שנים ומהווה סיכון. היא מעודדת פסיביות, גורמת לאיטיות ברכישת שפה, גורמת לבעיות שינה וריכוז, יוצרת תלות במסכים, גם כאשר מדובר בערוצים ייעודיים לגלאים הללו."גם ממשלת בלגיה פרסמה אזהרות דומות.

 

הדיון על טלוויזיה לילדים צריך להיות בריאותי

 

ד"ר סיגמן מבקש להסב את תשומת הלב לכך שהדיון בהשפעות מסכי המדיה נשלט כמעט כולו על ידי מומחים בתקשורת שחסרי מומחיות בבריאות הילד: "איך היינו מרגישים אם הדיון על סוכרת ילדים, רמות כולסטרול והשמנה היה מנוהל על ידי מומחי גורמה ולא על ידי מדען שבעל הידע והמידע על השפעות במחזור הדם?".

 

מהמסמך של האיחוד האירופי עולה הנתון הבא: ילד אירופי בן 7 צפה מרגע לידתו, בשנה שלמה של מסכי מדיה. נער אירופי בן 18 צפה 4 שנים מלאות מול מסך, עד גיל 80 צפוי אותו נער לצפות במסכי מדיה 13.3 שנים מלאות. זאת כמובן במידה ועבודתו של אותו נער לא תהיה כרוכה בישיבה מול מסך, כי אז המספרים יעלו.

 

נער בן 18 כבר בילה 4 שנים מול מסך

 

כל שעת צפייה – קילוגרם נוסף

 

יחד עם חיבוק הדוב של מסכי המדיה עולים ממדי ההשמנה עולמיים, ומה שהיה מוכר לעולם הרפואה כמחלות של מבוגרים הופך במהירות למחלות ילדים, ויש קשר בין שני הדברים. מחקר אירופי על ילדים, הראה כי כל שעה נוספת של צפייה בטלוויזיה ביום הייתה קשורה ל 1 ק"ג מיותר של שומן גוף.

 

מחקר נוסף של בניו זילנד עקב אחרי זמן מסך ושומן גוף בגלאים של שנה, שלוש, חמש ושבע ומצא כי לשעות הצפייה בטלוויזיה הייתה השפעה מרכזית על אחוזי שומן בגוף.

 

איך טלוויזיה מגבירה את יצירת כמות שומן הגוף, שאלו חוקרים מאוניברסיטת הווארד, ומצאו כי בניגוד לישיבה אחרת, בקריאה, כתיבה או נהיגה – הטלוויזיה גורמת להאטת חילוף החומרים בגוף, וגורמת לנו לאכול יותר באופן משמעותי, גם אם אנחנו לא רעבים.מחקר אמריקאי שנערך לאחרונה מצא שאפילו ילדים שצפו פחות משלוש שעות ביום אכלו כמות של ארוחה אחת נוספת ביום, לעומת אלה שלא צפו כלל.

 

כל שעת צפייה ביום – עוד קילוגרם

 

איך מפסיקים לאכול מול הטלוויזיה?

 

אז מה אפשר לעשות שמרבית המשפחות בעולם המערבי אוכלות את הארוחות שלהם מול המסך? איך אפשר לעשות את השינוי?"לצמצום השעות בו יושבת המשפחה והילדים מול מסכי מדיה יש תפקיד חשוב במניעת השמנה והפחתה ב-BMI  אצל ילדים צעירים ומתבגרים", אומרת איילת זוהר, דיאטנית קלינית שמטפלת במיוחד בילדים ובני נוער, "הוצאת המסכים מחדרי השינה תהיה השלב הראשון, שכן הם עלולים להגדיל את הסיכון להשמנה".

 

1. אתם קובעים את החוקים. דאגו ליישר קו עם כל המבוגרים שבאים במגע עם הילדים שלכם.

2. הוציאו את המסכים השונים מחדרי השינה של הילדים.

3.לא אוכלים מול הטלוויזיה. (בלי אבל)

4. בלי טלוויזיה כרעש רקע.

5. הגבילו את שעות המסכים לפי גלאי הילדים

6.  הכי חשוב, תהיו מודל לחיקוי.

תגובות (0)
הוסף תגובה