תנוחת השינה הבריאה ביותר

כולנו יודעים כמה חשוב לישון שנת לילה עמוקה וארוכה, בלי להתעורר, וכמה היא משפיעה על בריאותינו – אבל כאבי גב, צוואר, בעיות קיבה ובעיות במערכת הנשימה יכולים להפר את שלוות השינה ולגרום לרבים פשוט לא לישון.חוקרים מאוניברסיטת הווארד פרסמו מספר טיפים על סמך מחקר שנעשה על תנוחת השינה האידיאלית, למניעת כאבים – במיוחד כאבי צוואר.

 

ד"ר ירון בר-לב, מומחה להפרעות שינה, נותן כמה דגשים על תנוחות: "שינה לא נכונה יכולה לגרום ללחץ בעמוד השדרה, בצוואר, בכתפיים, בירכיים ובלסת, וכל אחד מהם עשוי להשפיע על ההרגשה שלנו למחרת".

 

עוד ב-Onlife:

 

תנוחת השינה משפיעה גם על היכולת להירגע ולשקוע בשינה עמוקה, מסביר ד"ר בר-לב. "בגופנו יש שלושה עיקולים, עליהם מומלץ לשמור. הראשון נמצא בגב התחתון, השני באמצע הגב, והשלישי סמוך לצוואר. בכדי לישון טוב כדי לנסות ולשמור על העקומות הטבעיות האלה. תנוחת השינה האישית שלך יכולה להיות הבדל עבורך בין היום והלילה."

 

 

המומלצת ביותר: שינה על הגב

 

שינה על הגב:

מומלצת ורצויה. עשויה למנוע כאבי צוואר וגב: עמוד השדרה במצב אופטימלי, ללא כל עיקולים נוספים. התנוחה מפחיתה בעיות עיכול: משום שהראש למעלה והבטן למטה יש פחות סיכוי לעליה של חומצה או מזון. עם זאת, יש בעיה של נחירות, בתנוחה הזאת הנחירות עשויות להתגבר.

 

זקוקים לניתוח בגב ורוצים לבחור בעצמכם את הרופא המנתח? רק בביטוחי AIG מדיקל תוכלו לבחור את הרופא הספציפי שאתם רוצים, וולא תהיו מוגבלים לרשימת מנתחים כמו בביטוחי בריאות אחרים.

שינה על הצד:

עשויה למנוע כאבי צוואר וגב, להוריד נחירות ולמתן עלייה של חומצה במערכת העיכול, מסביר ד"ר בר-לב.

 

שינה על הבטן:

התנוחה הגרועה ביותר. אולי היא מקלה על נחירות, אולם בתנוחה זו יש לחץ גדול על עמוד השדרה והצוואר.התנוחה הזאת גם מפעילה לחץ על המפרקים והשרירים, שעשוי לגרום לחוסר תחושה ועקצוץ.

 

הכי פחות בריא: לישון על הבטן

 

טיפים לשינה טובה

 

החוקרים מהרווארד ממליצים לשפר את תנוחת השינה כך:

1. השתמשו בכרית מעוגלת. אם אתם ישנים על הגב, הכרית תתמוך טוב יותר בעקומה הטבעית של הצוואר.

2. כרית נוצות יש להחליף לעתים תכופות. זאת משום שהיא מאבדת מהגמישות שלה, ונוטה לקרוס פנימה.

3. הימנעו מכרית נוקשה. כרית כזו מחזיקה את הצוואר מכווץ, מה שעלול לגרום לכאבים ונוקדות בבוקר.

4. לנרדמים בישיבה: כרית פרסה. נוטים להירדם במכונית, במטוס, ברכבת או סתם על הספה? כרית בצורת פרסה תמנע מהראש ליפול הצידה ולגרום למתיחה. שימוש בכרית גדולה לא מתאימה ,שכן שהיא מאלצת את הראש לנטות קדימה, מה שעלול לגרום ללחץ מיותר.

 

נרדמים בישיבה? הצטיידו בכרית פרסה

 

5. לא מצליחים להתמיד בתנוחת שינה? הקפידו להירדם בתנוחה הבריאה ביותר, כאמור על הגב. תנוחות שינה נקבעות בשלב מוקדם של חיינו, ועלולות להיות קשות מאוד לשינוי, מה גם שפעמים רבות אנו מתעוררים בתנוחה אחרת מזו שנרדמנו בה – אבל נסו בכל זאת להתחיל את שנת הלילה כראוי.

 

כמה שעות צריך לישון בלילה?

 

האם אפשר לפתור את השאלה הנצחית "כמה שעות צריך לישון בלילה"? מחקר חדש של האקדמיה האמריקאית לרפואת שינה טוען שהתשובה אצלו. במחקר נבדקו צעירים שישנו ארבע עד שש שעות בכל לילה, במשך מספר שבועות, ונמצאו אצלם סימנים משמעותיים של פגיעה נפשית וחוסר מודעות לחולשות שלהם. אי לכך, הגיעו החוקרים למסקנה, כי צריך לישון 8 שעות בלילה בכדי לתפקד כראוי, כך לפי ד"ר ליסה סאויס, חברת האקדמיה.

 

כמה שעות צריך לישון בלילה?

 

ד"ר סאויס מסבירה כי לשינה יש השפעה מרחיקת לכת על חיינו: "שינה ירודה מובילה לבעיות בתפקוד הלב וכלי הדם, לירידה ביכולת התגובה של המערכת החיסונית, לחוסר איזון ויכולת לייצר גלוקוז ואינסולין, מה שעלול לגרום לסוכרת, לחוסר בוויסות הורמונים ששולטים בתיאבון ולתפקוד קוגניטיבי לקוי.אבל איך מגיעים לשינה האופטימלית שלא תגרום לנו לכאבים?

תגובות (0)
הוסף תגובה