גירושים אחרי גיל 50: איך עושים את זה?

התרגלנו שאנשים מתגרשים כמה חודשים אחרי שנתנו להם צ'ק בסך חצי מהמשכורת, לא מוזר לנו לשמוע על פרידות מיד אחרי שנולד הילד הראשון, וכולנו מכירים מקרוב את תסמונות השנתיים הנודעת. למעשה, הדבר היחידי שעוד מצליח לגרום לנו להרים גבה בכל מה שקשור לתחום הגירושים, הוא דווקא חבר שכבר מזמן עבר את גילאי העשרה המספר שככה סתם, באמצע החיים, החליטו הוריו להתגרש ולהתחיל מחדש.

 

עוד ב-Onlife:

 

 

הידיעה הזו תטלטל אותנו, ולא משנה באיזה גיל נהייה, יזדקף בנו הילד שרוצה בית עם אבא ואימא מאושרים. או שמה שיערער אותנו הוא הפחד מהעובדה הבאמת מאיימת שגם אחרי 30 שנות נישואים, אפשר להתעורר יום אחד ולהבין שטעינו, ושהאדם עימו העברנו את מרבית חיינו הוא לא האדם איתו נרצה להזדקן.

 

 

פי 6 גרושות מעל גיל 50 מאשר לפני 30 שנה

בינתיים – לפחות על פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה – נראה שרובנו מבינים עם מי יש לנו עסק בשלבים הרבה יותר מוקדמים של הנישואים. לפי הנתונים של השנים האחרונות, נראה שמרבית הגירושים מתרחשים בתחילת גילאי ה-30. כך, למשל, מגיל 30 ועד 34 נולדו התגרשו בממוצע כ- 2,200 אנשים, בעוד שבגילאי 50-54 המספר הזה יורד לכמעט 900. במשבצת שאחרי, גילאי ה- 55-59, יורד מספר הגרושים החדשים לכ- 560. 

 

מצד שני, הנתונים הולכים ומתאזנים, שכן בעוד שמספר הנשים הגרושות בגילאי 50-60 עמד ב-1972 על 308, ב-2007 הוא הגיע ל-1,958. למרות הפערים המצטמצמים, הסיבות לגירושי צעירים שונות מאלו של המבוגרים.

 

הרבה פעמים כשזוגות צעירים מגיעים למשבר, הם מיד מחליטים להתגרש", מסבירה ד"ר סוזן זיידל, פסיכולוגית קלינית, מגשרת ויועצת גירושים, "לעומת זאת, אצל זוגות שמחליטים להתגרש בגיל מאוחר, הסיבות אחרות: יש כאלו ששייכים לדור שבו חשבו שאסור להתגרש כל עוד יש ילדים בבית; קבוצה אחרת הם אנשים שיוצאים לפנסיה ונאלצים להעביר הרבה זמן יחד ופתאום הם מבינים שאין ביניהם הרבה משותף; וכמובן שיש את אלו שמחכים מסיבות כלכליות, משום שכשיש ילדים קטנים ההוצאות הן גדולות יותר".

 

הסיבה הזו מוכרת היטב לגילה ניסים, עובדת ציבור מב"ש, שהתגרשה בגיל 54, אחרי למעלה מ-30 שנות נישואים. "כבר אחרי שנה היה ברור שזה לא זה ושהתחתנתי צעירה מדי, כי לא היו לנו שום נקודות השקה".

 

אז למה לא התגרשתם עוד קודם?

"חוסר ביטחון עצמי. כל הזמן הרגשתי אשמה. הייתי כמו אישה מוכה, בלי להיות מוכה. והיה שיקול כלכלי: ידעתי שאני יכולה לדאוג לעצמי ולילדים, כי הייתי המפרנסת העיקרית, אבל פחדתי שאם איזום גירושים, הוא ייקח את הבית ואני אשאר בלי קורת גג. כשזה הגיע ממנו, היה ברור שהרכוש יתחלק חצי חצי".

 

לקיחת אחריות על מערכת היחסים, לטוב ובעיקר לרע, לא זרה גם לאילנה גבאי-לוי, שהתגרשה לפני שבע שנים, בגיל 56: "כשמתחתנים, עוד חושבים שהכול ישתנה ושאם הוא וורקוהליק זה בעצם אומר שהוא חרוץ ואמביציוזי. הייתי נאיבית, וגם לא היה לי דגם של משפחה נורמאלית, לכן חשבתי שהכל ישתנה לטובה".

 

העניין הכלכלי היווה שיקל בגירושים?

"לא, פחדתי מהתגובות של הסביבה ובאמת זו הייתה רעידת אדמה רצינית, כי היינו סוג של מוסד. אף אחד לא חשב שזה יקרה לנו".

 

אז איך באמת הם קיבלו את רעידת האדמה הזו?

"החברים תמכו, כי בעלי לשעבר באמת חצה קו אדום, אבל המשפחה הגיבה פחות טוב, במיוחד ההורים שלו, כי שלי כבר לא היו בחיים".

 

אם הם היו בחיים, עדיין היית מתגרשת?

"יכול מאוד להיות שלא".

 

בצד יחס החברה לגירושים, יש את תגובות הילדים, שכן לא משנה באיזה גיל הם יהיו, גירושי ההורים אף פעם לא יבואו בזמן טוב. "זה אף פעם לא קל כשההורים נפרדים", טוענת ד"ר זיידל. "גם כשהם גדולים זה יכול להשפיע, כי הרבה פעמים ההורים מכניסים אותם לתוך מה שקורה ביניהם, למתחים ולבתי משפט. הילדים רוצים להישאר נאמנים לשני הצדדים, ולפעמים זה בלתי אפשרי ויכול להגיע למקרים של נתק".

 

גירושי ההורים: מכה כלכלית גם לילדים

הגירושים יכולים לפגוע בילדים גם כלכלית, כי ייתכן שהורים גרושים יוכלו פחות לעזור במימון חתונה או דירה. וזה פוגע גם באיכות החיים שלהם, כי הם עלולים לדאוג להורה שלהם עד שזה יפגע בחיי החברה ובזוגיות. אולי גירושים בגיל מבוגר לא יפגעו בהתפתחות הילד, אבל הם בהחלט יכולים לפגוע בניהול החיים".

 

 

ההורים המבוגרים מתגרשים? שימו לב שהם לא גוררים אתכם

מתגרשים בגילאי 50-60, והילדים בני ה- 20 ומעלה נתקעים באמצע וצריכים לתווך או לבחור צד

לכתבה המלאה

גילה מסכימה: "כשהודענו על גירושים, הילדים שמחו ואמרו שהיינו צריכים לעשות זאת מזמן, אבל לבכור הייתה נפילה, כי כשמכרנו את הבית, הוא הרגיש שאין לו בית לחזור אליו. אח"כ הוא נאלץ לתמוך בגרוש שלי שהיה במצב קשה. ועד היום יש את עניין החגים ואל מי הולכים, שזה החלק היחידי שלא נחמד בסיפור הזה".

 

החשש הגדול ביותר: בדידות בגיל מבוגר

אבל כנראה שמה שמטריד אנשים מבוגרים שמחליטים להתגרש יותר מכל זו הבדידות. אחרי כל כך הרבה שנים שנוהגים לישון בצד אחד של המיטה, הופך עודף הספייס להיות נוכח ומרגיז יותר מבן הזוג לשעבר. מה גם שאין אף אחד שיכול להבטיח שמדובר בתקופת מעבר עד בן הזוג הבא, ולצערנו זה נכון במיוחד עבור נשים.

 

"לגברים קל יותר למצוא מישהי חדשה", מאשרת ד"ר זיידל, "אבל זו גם המטרה שלהם. לגבר קשה יותר להיות לבד וזה הולך ומתגבר עם הזמן. הם מחפשים מישהי שתטפל בהם ויהיו מוכנים לעשות יותר כדי למנוע גירושים, כי בניגוד למיתוס, נשים הן אלו שיוזמות יותר גירושים. מבוגרות שמתגרשות מחפשות איך להיפטר מהבעל ופחות מחפשות בן זוג חדש. הן הרבה פעמים יוצאות מיחסים לא טובים והן לא רוצות לסבול שוב".

 

כנראה שזה מה שקרה לגילה, שמעידה כי חיי החברה והפנאי שלה מעולם לא היו פוריים ומהנים יותר, גם אם לא מצאה זוגיות: "אני נהנית מהלבד ומהאפשרות לעשות את כל הדברים שהגרוש שלי לא רצה לעשות".

 

ומה עם זוגיות חדשה?

"הטראומות מהנישואים היו מאוד קשות. זו הייתה תקופה שמאוד לא נהנית ממנה. הייתי שמחה אם היה נופל עלי מישהו, אבל עדיין אין לי צורך לעשות מאמצים בשביל זה".

 

לא מפריע לך שהגרוש שלך נמצא בקשר כבר די הרבה זמן?

"לא, זו בחירה שלי. אם הייתי רוצה, הייתי מתאמצת ומוצאת. אני חושבת על עצמי מחשבות רעות שאני לא נראית טוב, או שאני לא חכמה, אלא כנראה שהנושא של הזוגיות מאוד מפחיד אותי על סמך נסיון העבר".

 

את לא מפחדת להתמכר ללבד?

"אני כבר קצת מכורה, אבל אין מה לעשות – זה משהו שצריך להגיע מבפנים".

 

ואת מאמינה שהוא עוד יגיע?

"אין לי מושג. אולי בכל זאת עוד ייפול נסיך".

תגובות (0)
הוסף תגובה