מחלות נשים: מה מסוכן יותר לנשים?

"רפואת מגדר", הוא מושג שהולך ומתפתח בשנים האחרונות, בו מתייחסים לגברים ולנשים באופן שונה הן מבחינה אנטומית והן מבחינה פיזיולוגית. כך מצא שגורמי הסיכון למחלות, התסמינים שלהן ודרכי הטיפול שונים בין גברים ונשים. יותר מכך, מחקרים אשר נעשו בעת האחרונה מראים כי נשים חשופות לסכנות ונזקים בריאותיים באופן שונה ואף קיצוני יותר מגברים.אילו מחלות מסוכנות יותר למין הנשי?

 

עוד ב-Onlife:

 

מחלות לב

לנשים עורקים צרים, וסתימת העורקים נוטה להיות מפוזרת, באופן שמקשה על אבחון וטיפול. אבל הבדלי המגדר משפיעים גם על אופן הפנייה לרופא. הגבר יגיע לרופא עם תסמינים של לחץ בחזה, חיוורון והזעה, ומיד יעבור בדיקת א.ק.ג, בה ייראו בבירור הסימנים האופייניים לאוטם בשריר הלב (התקף לב).

 

קשה יותר לאבחן מחלות לב אצל נשים

 

האישה לרוב תאחר להגיע לרופא, אם משיקולים של טיפול בילדים, ומחסור בזמן ואם מהבנה לא נכונה של התסמינים ככאב חולף שעתיד לעבור. זאת כיוון שלעתים קרובות הכאב אצל נשי אינו לוחץ כמו אצל גברים , האישה לא תזיע ולא תהיה חיוורת. גם בבדיקת הא.ק.ג. קל לפספס את האבחנה אצל נשים.

 

חוששת מסרטן? יש ביטוח שדואג לך. ביטוח ליידי AIG מעניק לך פיצוי במקרה וחלית בסרטן באיבר נשי – סרטן צוואר הרחם, סרטן השד או סרטן באיברי הרביה. בנוסף, אם אובחנת בסרטן באיבר נשי, תקבלי פיצוי על ימי אשפוז ותגמולים חודשיים במשך שנה מיום האבחון.

 

בגלל האנטומיה השונה וכלי הדם הצרים, הבדלי המגדר בדרך הפנייה לרופא, התסמינים הלא ספציפיים והקושי באבחון, יש גם סיכון גדול יותר לתמותה מאוטם שריר הלב אצל נשים. בשנים האחרונות מתפתחת מודעות לנושא וירידה יחסית בתמותה, אך עדיין , נשים נמצאות בסיכון מוגבר לתמותה מהתקף לב.

 

מחלות ריאה

התקפי אסטמה קשים שכיחים יותר בימים שלפני הווסת, מה שמצביע על אפשרות שהאסטמה מושפעת משינויים הורמונליים. בנוסף, דרכי הנשימה של נשים צרות יותר, ומשאפים לטיפול בהתקפים יעילים פחות, שכן הם לא מתאימים לצורת דרכי הנשימה.

 

גם העישון מסוכן יותר לנשים לעומת גברים, שחולות יותר בסרטן ריאה ומחלות ריאה כרוניות. ההשערה היא שנשים רגישות יותר לחומרים המסרטנים בסיגריות, ודרכי הנשימה הצרות יותר מאפשרות לחלקיקים המזיקים להישאר בריאות.

 

סיגריות מסוכנות יותר לנשים

 

במחקר חדש בארצות הברית נמצא כי נשים ללא מחלת לב, המעשנות 1-14 סיגריות ליום, נמצאות בסיכון מוגבר פי 2 למוות פתאומי מדום לב (שהוא סיבוך פטאלי של אוטם שריר הלב), לעומת נשים שאינן מעשנות.  כמו כן, נמצא כי נשים מעשנות נמצאות בסיכון למחלת לב בשיעור של 25% יותר לעומת גברים מעשנים.

 

אלכוהול

נשים רגישות יותר לאלכוהול, ואנחנו לא צריכים מחקרים כדי לדעת שנשים נוטות להשתכר מכמות נמוכה יותר של שתייה. מדוע? בגוף האישה יש ריכוז נמוך יותר של האנזים 'דהידרוגנאז' , האחראי לפרוק האלכוהול.  התוצאה היא שהאלכוהול נספג במהירות ומגיע למוח. לעומתה, פחות אלכוהול חודר למוח הגבר.

 

מחקר חדש שנערך בגרמניה על אלכוהוליזם, ועתיד להתפרסם בשנה הקרובה, מראה שהתמותה השנתית של נשים אלכוהוליסטיות גבוהה פי 4.6  לעומת נשים שאינן אלכוהוליסטיות. לעומתן, גברים אלכוהוליסטים ימותו פי 1.9 לעומת חבריהם שאינם מכורים לטיפה המרה.

 

אנמיה

נשים חשופות לאנמיה בשיעור גדול הרבה יותר מגברים כשבאופן טבעי, כמות הברזל (המוגלובין) בגוף הגבר גדולה משל האישה, בגלל הטסטוסטרון, המעודד ספיגת ברזל וייצור כדוריות דם במח העצם. פרט להבדל הביולוגי הזה, אנמיה כתוצאה מחוסר ברזל שכיחה אצל נשים הרבה יותר מגברים, והסיבה העיקרית לכך היא הדימום הווסתי. כמו כן, נשים בהריון מועדות עוד יותר לחלות באנמיה מחוסר ברזל, עקב עליה בנפח הדם בתקופה זו.

 

אנמיה. מחמירה בשל הווסת

 

טיפולי פוריות

הטיפולים ההורמונליים והפולשניים לעיתים, חושפים את האישה לסיכונים רבים. פרט לשחיקה הנפשית המלווה לכך לעיתים קרובות, קיימים גם סיכונים פיזיים כגון חשש להריונות מרוביי עוברים ולידה מוקדמת, סיכונים הכרוכים בדקירת השחלות במהלך הטיפול וסכנה לזיהום וגם לסכנות שמקורן בתגובות השחלות לתרופות השהיית הביוץ, שעלולות להביא להגדלת השחלות והצטברות של נוזלים בחלל הבטן.

 

מחלות באיברים נשיים

סרטן השד כידוע הינו המחלה הממארת ביותר אצל נשים בעולם המערבי. המחקרים האחרונים מעידים על כך שאחת מ-7.5 נשים תחלה במחלה, ועל כן יש לעודד נשים לצאת ולהיבדק כהליך שיגרתי על מנת להביא לגילוי מוקדם וטיפול במחלה.

 

פרט לסרטן השד חשוב לציין את סרטן צוואר הרחם. בדיקת משטח צוואר הרחם – פאפ, יכולה לסייע רבות באיתור מוקדם של המחלה ומומלצת לביצוע מדי שנה. בישראל גם קיים חיסון נגד וירוס הפפילומה, שעשוי להוביל לסרטן צוואר הרחם, והוא יעיל נגד 4 זנים של הווירוס.

 

 

סרטן השחלות, שהסיכוי ללקות בו עולה עם הגיל, הוא אחת המחלות הקשות לאיתור וזיהוי. למרות שהסיכוי לחלות בו נמוך משני אחוזים, מתוך כלל מקרי המוות של נשים מסרטן הוא מדורג במקום החמישי. התסמינים אינם אחידים, ולרוב האבחון יכלול בדיקה פיזיולוגית, בדיקות מעבדה ובדיקת אולטרה-סאונד. יצוין כי נשים בעלות היסטוריה משפחתית למחלה, נמצאות בסיכון גבוה יותר לחלות בה.

 

סיכוני הריון ולידה

גם היריון ולידה מביאים עימם לא מעט סיכונים.הסיכונים הם לרוב תולדה של גורמים רבים כמו גיל האישה, מצבה הבריאותי ומספר העיבורים שהיא נושאת. בין הסיכונים ניתן למנות את רעלת ההיריון, המופיעה בכ-7% מההריונות. התסמינים כוללים לחץ דם גבוה, עליה בכמות החלבון ובצקות. לרוב תתפתח רעלת היריון בשלבי ההיריון המתקדמים. אישה עם רעלת היריון תוגדר כאישה עם הריון בסיכון גבוה תישארי במעקב בהתאם. במקרים קיצוניים עלולה המחלה להוביל לתמותה.

 

 

מחלת היריון שכיחה נוספת היא סוכרת היריון, שמופיעה ב-5% מההריונות ומתגלה אף היא לרוב במחצית השנייה של ההיריון. מחלה זו נגרמת עקב חוסר איזון בסוכר ובפחמימות בתקופת ההיריון והטיפול בה הוא לרוב תזונתי ולעיתים (תלוי בחומרה) ישולב טיפול באינסולין על מנת לייצב את רמת הסוכר בדם. המחלה חולפת בתום ההיריון.

 

הליך הלידה עצמו אף הוא טומן סיכונים לא מועטים, שעלולים להתפתח מסיבוכים רבים בזמן הלידה. סיכונים בלידה עלולים להתפתח בין היתר כתוצאה מזיהומים שונים, שימוש בחומרי אילחוש (אפידורל ואחרים) סיבוכים כתוצאה מלידה מוקדמת, אפיזיוטומיה (חתך חיץ יזום בנרתיק) לידת ואקום ומלקחיים וניתוח קיסרי.

 

*סייעה בהכנת הכתבה, ד"ר שלומית שדמון סייג – מומחית ברפואת משפחה ומגדר, קופ"ח כללית, בחיפה.

תגובות (0)
הוסף תגובה