נקודות חן מסוכנות: כל הדרכים לאבחן

סרטן העור הוא הסרטן השכיח ביותר ברחבי העולם.ישראל נמצאת במקום השלישי, אחרי אוסטרליה וניו זילנד, בשיעורי התחלואה בסרטן העור.אולם בעוד שהמספרים רק עולים, אבחון מוקדם מציל חיים.איך מבדילים בין נקודת חן לבין נקודה הדורשת בירור רפואי?יותר מ-1,300 חולים חדשים מאובחנים מידי שנה בישראל, מה שמציב אותנו במקום המפוקפק מיד אחרי אוסטרליה וניו זילנד, שהן המדינות בהן מספר החולים בסרטן העור הוא הגבוהים בעולם.

"ישראל היא ארץ רב גלותית", אומר ד"ר אבשלום שלום,מנהל היחידה לכירורגיה פלסטית במרכז הרפואי מאיר בכפ"ס. "אנשים בהירים, שאינם מורגלים לרמות הקרינה בארץ מעלים את שיעורי התחלואה".

עוד ב-Onlife:

אולם לא כל נגע בעור הוא בהכרח נקודה סרטנית. "ישנם נגעי עור שפירים וישנם ממאירים", מסביר ד"ר שלום, "כמו כן, יש נגעים שפירים אשר עלולים בעתיד להפוך לממאירים. חשוב לזכור שאבחון מוקדם של נגע עור ממאיר יוביל לריפוי באחוזים גבוהים, בעוד שאיחור באבחון או אבחון בשלב שהנגע הפך חודרני, יוריד את שיעורי הריפוי באחוזים נכבדים."

סוגי נגעים:

1.גידולים שפירים, אחריהם צריך ומומלץ לעקוב באופן שגרתי כל חצי שנה עד שנה.

2.גידולים ממאירים המתחלקים לשתי קבוצות: מלנומה, וגידולים ממאירים שאינם מלנומה."הגידולים הממאירים השכיחים ביותר נקראים בזליומה, ומכוניםBCC.  הם מהווים בין 80-85% מגידולי העור הממאירים, והם הגידול הממאיר השכיח ביותר בכלל האוכלוסייה הלבנה.10%  מכלל הגידולים הממאירים הם גידולים הנקראים קרצינומה של תאי הקשקש, SCC, ורק כ 5% מהגידולים הממאירים הם, מלנומה.למרות השכיחות הנמוכה יחסית של גידולים מסוג מלנומה, עיקר התמותה מגידולי העור נובע מגידול זה."

ביטוח אופק לחיים של AIG מעניק לך פיצוי אם אובחנת כחולה באחת מ-33 המחלות הכלולות בו, ביניהן סרטן, פרקינסון ודימנציה. אופק לחיים מאפשר לך סיוע, הכוונה וייעוץ באמצעות הטלפון ואיתור רופאים מומחים למחלה בחו"ל או בארץ.

 

נגעי העור השונים המאובחנים כסרטן העור עשויים להופיע מגיל ההתבגרות ועד הזקנה. הם מופיעים בכל גיל ומין, עם עדיפות לגברים בגיל המבוגר.ככל שאנחנו מזדקנים, כך גדל  הסיכון לחלות בסרטן העור". נגעים מסוכנים מופיעים בעיקר בגיל מבוגר, בשנות ה 60-70 לחיים, אולם יש מקרים בהם כבר בשנות ה-30 לחיים ניתן לאבחן גידולים ממאירים, בעיקר אצל אנשים בהירים, או אנשים שנחשפו בצורה מסיבית לשמש.

נגעי מלנומה יכולים להופיע כבר בגיל ההתבגרות ובשנות ה-20", מסביר ד"ר שלום, "במיוחד בקרב קבוצות הסיכון: בהירים, ג'ינג'ים, בעלי עיניים כחולות, בעלי ריבוי נקודות חן, אנשים שנחשפו לשמש בילדות או שנכוו מהשמש בילדות, וכמובן בקרב אנשים עם היסטוריה משפחתית של מלנומה.

איך יודעים שהנקודה מסוכנת?

בכ-70% מהמקרים הנקודות יופיעו ישירות כנגעים מסוג מלנומה, אולם ב-30% הנותרים הנגע הסרטני יתפתח  מנקודה חן קיימת, ולכן תשומת לב המטופלים חשובה. הנגעים הממאירים", מסביר ד"ר שלום, "עשויים להופיע בכל מקום על גבי העור. נגעים מסוכנים יופיעו בעיקר באזורים החשופים לשמש, כלומר בעיקר באזור הראש והצוואר. אפשר לראות נגעים ממאירים מסוגים אלו גם באזור היד העליון,  וכן ברגלים ובגב.

איך  מזהים נקודות חשודות?ישנם כמה פרמטרים אשר יעזרו לכם לעשות את האבחון הראשוני, האם מדובר בנקודה הדורשת בירור או לא:

1.הופעה של נקודה חדשה, בכל מקום בגוף."לעיתים אנשים חושבים שמדובר בפצע שלא נרפא", מספר ד"ר שלום, "אבל כאשר יש נקודה חדשה או פצע שלא מתרפא מומלץ לפנות  לבירור בהקדם, אצל רופא עור או כירורג פלסטי מומחה".

2.שינוי של נקודה קיימת בגודל, בצבע, בצורה, בגבולות של הנגע או/ו בהתנהגות, כמו למשל דימום או גרד. זה המקום להזכיר את ארבעת הגימלים, שיכולים לעזור באבחון נגע הדורש בירור.

א. גבול: גבול לא סדיר ולא אחיד ואסימטרי

ב. גוון: נגע רב גווני

ג. גודל: מעל 5-6 מ"מ

ד. גדילה: כל שינוי בגודל קיים

"הרופא הישראלי ד"ר אלון סקופ, קרא לדרך האבחון 'הברווזון המכוער', הכוונה למקרים בהם לפתע מופיעה נקודה במקום בו אין נגעים אחרים , או שהנגע הינו יוצא דופן בגודלו, צבעו וצורתו מכלל הנגעים אשר מופיעים באותו המקום. מקרים כאלה דורשים בירור בהקדם על ידי רופא מומחה".

מצאתם נקודה חשודה: מה עושים?

את האבחון הראשוני קל לבצע ואין צורך בבדיקות חודרניות ובצילומים מסובכים ויקרים. פשוט יש להסתכל ולבדוק בתשומת לב את העור."אני ממליץ", אומר ד"ר שלום, "להגיע לרופאי עור או כירורגים פלסטיים מומחים שמשתמשים בדרמסקופ לצורך הבדיקה. הדרמוסקופ הינו מכשיר המאפשר בדיקה מדויקת, מצויד בזכוכית מגדלת ואור מקוטב, ובעזרתו יכול הרופא לדעת ברמות ודאות גבוהות אם הנגע ממאיר או שפיר".

לסיכום, בדיקה עצמית של נקודות על פני העור מומלצת לביצוע כל מספר חודשים מול המראה או בעזרת בן הזוג. כמו כן, רצוי להיבדק אצל רופא עור או כירורג פלסטי מומחה כל חצי שנה עד שנה. יש לזכור כי פניה ואבחון מוקדמים של סרטן העור מצילים חיים.

AIGאבחון מוקדםסרטןסרטן העורעור