עפרה שטראוס: ילדות לא חולמות להיות כמוני

הבוקר (ג') נערך בכפר המכביה הכנס השנתי של איגוד יסמין, איגוד נשות העסקים בישראל, המייצג ומקדם מנהיגות כלכלית של נשות עסקים. השנה עסק הכנס בנושא הגיוון בשרשרת האספקה כמנוע עסקי, ובכוחם של עסקים בבעלות נשים כספקים. אורחת הכבוד של הכנס הייתה אליזבת ואסקז, יזמית חברתית ומובילה בתחום ההכללה המגוונת בעסקים.

 

היה משהו מאד פרקטי בכנס. היו גם סיסמאות וקלישאות כמתחייב, אבל היתה תחושה של נסיון להתייעל, לעשות פעולה. אולי זה משהו ברוח הכללית של איגוד יסמין, ואולי זה משום שנושא הכנס הוא כל כך אופרטיבי – הרצון לגרום לבעלי עסקים גדולים לשתף בשרשרת האספקה שלהם עסקים קטנים בבעלות נשים, והעובדה שנשות האיגוד הצליחו לעניין במטרה הזאת כמה מהחברות הגדולות במשק. ואולי יהי מדויק יותר לומר שספציפית את ההישג הזה אפשר לייחס לנשיאת האיגוד, עפרה שטראוס.

 

עוד ב Onlife:

 

אני חייבת להודות שנוצר אצלי דיסוננס כשאני שומעת את עפרה שטראוס מדברת על מתן הזדמנויות לעסקים קטנים, ועל החשיבות שלהם כמנוע הצמיחה במשק. אבל אין שום דרך להתעלם מהעובדה ששטראוס, אחת מנשות העסקים המובילות בעולם (שאמנם ירשה את החברה שהקימה סבתא שלה, אבל היא זאת שהפכה אותה לענקית שהיא היום), היא אישה שבוחרת לנצל את המעמד שלה לקידום נשים אחרות. אין שום ספק שמדובר באג'נדה ששטראוס אימצה לעצמה, והיא גם מיישמת.

 

את הנאום שלה פתחה עפרה שטראוס בפירגון לכיראם בלעום, מנהלת יסמין. "כל שנה אני מתפעלת מכך שיש כנס. כיראם אומרת שיהיה, ואכן יש, רק כי כיראם אמרה". בהמשך מספרת שטראוס איך פנו אליה מהאגודה וביקשו ממנה להיות נשיאה. "זה היה רגע של חולשה", היא מחייכת. "גם הנושא של נשים, גם השילוב של יהודיות וערביות, גם קוראים לי עפרה יסמין ויש לי בת בשם יסמין". נראה שכיראם בלעום היא דמות יוצאת דופן, ושטראוס מקפידה להודות לה ולפרגן לה שוב: "כשאני אומרת 'אנחנו' זה סתם מתוך נימוס, בעצם זה הכל כיראם. אז תודה על החזון ותודה על הנחישות, גם כשכולנו מתייאשות".

 

אתן תתרכזו בעסק שלכן, אנחנו נייצר הזדמנויות

עפרה שטראוס מודה כי בתחילת הדרך לא היה לה שום ידע בנושא עסקים קטנים בבעלות נשים. "לא רק שאני לא מבינה בזה", היא אומרת, "זה בכלל לא חלק מהיכולות שלי". עם הזמן הבינה כי מכשולים רבים עומדים בפני יזמיות צעירות. אחרי שהזכירה את המכשולים התרבותיים והחינוכיים, הגיעה שטראוס ללב הבעיה: "המשק לא ערוך לזה". עוד הבינה שטראוס שהצורך להכליל עסקים קטנים בשרשרת האספקה הוא חיוני, ומשרת את כולם, בסופו של דבר.

 

"מה שעשינו בכנסים הראשונים זה ללמוד", מספרת שטראוס. "בכנס האחרון שאלנו את עצמנו מה הצרכים של עסק זעיר, שרוצה להפוך לעסק קטן". על פי ההגדרה, עסק זעיר הוא עסק שלא מעסיק כלל עובדים, ועסק קטן מעסיק עד 50 עובדים. רוב הנשים בישראל מחזיקות עסק זעיר "ושאלנו את עצמנו מה הן צריכות", ממשיכה שטראוס ומזכירה למשתתפות את הכנס הקודם, בו ישבו סביב שולחנות ואספו רשימה של צרכים. "החלטנו שבזה נעסוק, זה הידע שנביא לכן, וזה מה שעשינו בשנה האחרונה", היא אומרת.

 

"בשנתיים הקרובות נתרכז ביצירת הזדמנויות עסקיות. אתן תתרכזו בעסק שלכן, אנחנו נביא את הידע שיש בעולם כדי לעזור לכן לגדול, וננסה להאיר את הזרקור על העבודה שלהשקיע ולעבוד עם עסקי נשים זה הדבר הנכון והצודק לעשות. שיוויון בנטל זה חלק אחד בדמוקרטיה, והחלק השני והחשוב לא פחות הוא שיוויון בהזדמנויות. וזה משהו שאפשר להתחיל לעשות מחר בבוקר".

 

מימין: אליזבת ןאסקז, כיראם בלעום ועפרה שטראוס (צילום: עופר עמרם)

 

עד היום לא עלה על דעתי לשאול ממי אנחנו קונים

"למה שטראוס לא קונה מנשים? לא ידעתי, לא חשבתי על זה", מודה שטראוס. "אף פעם לא שאלתי ממי אנחנו קונים. ידעתי לשאול האם המוצרים איכותיים, כמה זמן תיקח האספקה, האם הספק אמין. אבל ממי אנחנו קונים? לא ידעתי שיש בכלל שאלה כזאת ושצריך לשאול אותה. לא ידעתי לשאול האם אלה חברות ישראליות או מחו"ל, האם הספקים נמצאים במרכז, בצפון או בדרום, האם העסק הוא בבעלות נשים או גברים" .

 

שטראוס מספרת כי נחשפה לראשונה לרעיון של יצירת הזדמנויות עסקיות עבור נשים לפני כחצי שנה, כשהצטרפה לוועדה של משרד החוץ האמריקאי שכינסה הילרי קלינטון. "אנחנו ועדה שמייעצת לנשיא בכל הסכם בין מדינות בכל הנוגע לנשים, ודואגת להכניס סעיפים שקשורים להעצמת נשים", מספרת שטראוס. "קלינטון ביקשה מסקנות אופרטיביות. ואני הייתי חלק מהצוות שדיבר על הזדמנויות לעסקים בבעלות נשים. ככה שמעתי על הדבר המוזר הזה, מעולם לפני זה לא שמעתי בכלל על גיוון והכלה בשרשרת האספקה".

 

"הייתן צריכות לראות את הפרצוף של מנהל האספקה שלי כשאמרתי לו את זה", היא צוחקת. "תפסתי אותו במעלית, והיה לו פרצוף שאומר 'היא היו"ר, אז אני פשוט ארד בקומה 8 במקום בקומה 9'. בסופו של דבר, אם ההנהלה והדירקטוריון לא אומרים שזה חשוב – זה לא קורה. ולכן הרתימה. לכן נפגשנו וניפגש עם המנכ"לים והיו"רים של החברות וכל האיגודים. בהתאחדות התעשיינים נושא העסקים הקטנים הפך לנושא המרכזי שיושב על סדר היום הציבורי, ולא במקרה".

 

זאת לא פילנתרופיה, אלא תהליך עסקי משתלם

נכון לעכשיו אין נתונים זמינים על המצב בארץ, פשוט כי עד היום איש לא שאל. "אני מקווה שהיום נתחיל לשאול את השאלות, ותהליך המדידה יצא לדרך והמודעות תתעורר", אומרת שטראוס. "הכי חשוב זה בכלל להעיר את המודעות". בהמשך היא מציינת כי המטרה היא להושיב סביב שולחן אחד נציגות של הממשלה, של המגזר הפרטי ושל המגזר השלישי כדי לנסות ולחשוב ביחד איך אשר לגרום לזה לקרות. בכל העולם, היא מציינת, הרוכש מספר אחת היא הממשלה, "ואני מאד מקווה שדרך מה שאנחנו עושות כאן גם מדינת ישראל תכריז שהיא מבקשת לראות גיוון בספקים שלה, ותבקש לוודא שלכל הפלחים באוכלוסיה יש יכולת להגיע למכרזים שלה", אומרת שטראוס. "אני מקווה שנראה רכש מכוון, ולא בשביל אפליה מתקנת, אלא מעצם זה שנתנו לנשים את היכולת להתחרות בכלל", הוסיפה.

 

"אני רוצה היות ברורה", היא מדגישה, "אין לזה שום דבר עם פילנתרופיה". הנקודה ששטראוס מנסה להבהיר היא שלא מודבר בהליך של צדקה וגם לא בתהליך של אפליה מתקנת. "לא מקצים אחוז מסוים לאוכלוסיה מסויימת. כל הרע

תגובות (0)
הוסף תגובה