שוק ההון: איך מצטרפים ומתחילים להשקיע?

שוק ההון נתפש בעיני רבים כמגרש הפרטי של המשקיעים הגדולים. אחרים סבורים שמדובר בקזינו אחד גדול, שהסיכויים להפסיד בו כסף גוברים על סיכויי הרווח. אבל העובדות מלמדות אחרת. שווקי המניות בארץ ובעולם הניבו ב- 50 השנים האחרונות תשואה ממוצעת מרשימה של 10% בשנה. לשם השוואה, שוק הנדל"ן המקומי הניב תשואה ממוצעת של כ- 3% בשנה בעשרים השנים האחרונות, שיעור נמוך בהרבה מתשואת שוק ההון. יש משקיעים שמשיגים אפילו תשואות גבוהות יותר.

 

עוד ב Onlife:

 

נשים טובות יותר מגברים בהשקעות

למרות שנשים כיום עצמאיות הרבה יותר מבעבר, ומרביתן עובדות למחייתן ואפילו ניצבות בעמדות בכירות בארגונים, סקרים שנערכו בנושא בארה"ב מלמדים כי עדיין יותר ממחצית מהנשים אינן מתמצאות מספיק בפיננסים. גם כשמסתכלים על מפת המשקיעים בוול סטריט, אפשר לראות רוב גברי מוחלט.

 

הפרדוקס הגדול הוא שמחקרים מראים באופן חד משמעי כי מנהלות השקעות משיגות תשואות גבוהות יותר לאורך זמן בהשוואה לעמיתיהן הגברים. גם ברמה החובבנית יותר, ידן של הנשים על העליונה, ומסתבר שמועדוני השקעות פרטיים המיועדים לנשים רווחיים יותר מאלו של גברים. זה לא מפתיע – נשים מוכנות לקנות מניה או ניירות ערך גם לאחר שחוו ירידה ולהתאזר בסבלנות עד שהיא תחזור לעליות. גברים מנגד, משקיעים באופן הרבה יותר אמוציונלי – הם קונים מהר את מה שעולה, ומוכרים מהר את מה שיורד.

 

איך עושים את זה?

הגיע הזמן ללמוד כיצד עושים את זה, איך מתחילים להשקיע, ובעיקר – איך נמנעים מטעויות שיפגעו בסיכוי להשגת הרווחים שלכן. ההסתכלות צריכה להיות ארוכת טווח, תוך הכרה בכך שתנודות רבות צפויות בדרך.

 

1. היו מוכנים לרכבת הרים

כאשר רוכשים ניירות ערך, למשל מניות, צריך להבין כי ההשקעה לא תמיד תסתיים ברווח. בשוק ההון אין רווח בטוח, ולכן עליכן לבוא עם מוכנות נפשית גם להפסיד כסף מפעם לפעם.

 

2. הכירו את האויב: לימדו את המונחים וכלי העבודה הבסיסיים של התחום

הצעד הבא הוא להכיר את אפשרויות ההשקעה העומדות בפניכן – בעיקר מניות ואגרות חוב (אג"ח). באופן כללי, כל חברה ציבורית מקצה מספר כלשהו של מניות אשר נסחרות בבורסה. זו יכולה להיות הבורסה הישראלית בתל אביב או בורסה אחרת, כמו בורסת הנאסד"ק בניו יורק, למשל. כאשר אתן קונות מספר מניות של חברה כלשהי, אתן למעשה רוכשות חלק מהחברה. כבעלות מניות, אתן זכאיות להשתתף באסיפות החברה וכמובן גם ליהנות מהצמיחה שלה ומהרווחים שהיא מחלקת למשקיעים, הנקראים דיבידנדים. ככל שהחברה תצמח ותרוויח יותר, השווי של המניות שבידכן יגדל, ובנוסף החברה תוכל לחלק לכן דיבידנד שמן יותר.

 


נשים משיגות תשואות גבוהות יותר מגברים (צילום: Shutterstock)

פרט להנפקת מניות, חברות יכולות לגייס כסף גם באמצעות הנפקת אגרות חוב (אג"ח). רכישת יחידות של אג"ח שקולות למעשה להלוואה שאתן נותנות לחברה. בדיוק כמו שהבנק מלווה לנו, גם במקרה הזה החברה תשלם לנו ריבית תקופתית בעבור ההלוואה שנתנו לה ובסוף התקופה תחזיר לנו את הקרן (סכום ההלוואה). הריבית הזו היא אחד הרווחים העיקריים של מחזיק האג"ח. בנוסף, כמו במקרה של המניות, גם שוויו של האג"ח יכול לעלות ולהניב לנו רווח נוסף.

על מנת להבין את הדברים האלו טוב יותר, תוכלו לקרוא בעצמכן באתרים הרבים ברחבי הרשת, להצטרף לקורס השקעות, או להיעזר בחבר או חברה שבקיאים בנושא.

 

3. בחרו את רמת הסיכון המועדפת
לאחר שתכירו את ניירות הערך השונים, השלב הבא יהיה הגדרת אופק ההשקעה ורמת הסיכון המתאימה לכן. האם מדובר בהשקעה לטווח ארוך מאוד, כמו החיסכון שלנו לפנסיה? שאז ייתכן שעשויה להיות עדיפות לאפיק המנייתי? או שמדובר בהשקעה לטווח קצר יותר, שבו תהיה אולי (ולא בהכרח- כתלות במטרות ההשקעה) עדיפות דווקא לאפיק האג"חי, הסולידי יותר?

 

4. השקיעו מהראש ולא מהבטן
תחושות בטן זה משהו טוב. אולם כשמדובר בהשקעות, זה לא מספיק. משקיעים רבים נוטים להיכנס להשקעה על סמך אינטואיציות. הם אומרים לעצמם: "יש לי הרגשה טובה שעכשיו המניה תעלה ולכן כדאי לקנות". למרות הפיתוי, מומלץ להתבסס על עובדות ומידע. על כן בעת בחינת השקעה, יש לבדוק נתונים דוגמת התוצאות הכספיות של החברה, החוזים החדשים שלה ונתונים פיננסים נוספים.

 

5. התנסו "על יבש"

הדבר החשוב ביותר, רגע לפני שקופצים למים ומתחילים להשקיע בכסף אמיתי, הוא להתנסות במסחר וירטואלי, ש"ישפשף" אתכן בעולם ההשקעות. ככל שתתאמנו יותר, תבינו את השוק טוב יותר, תחדדו את כישורי בחירת המניות שלכם וכך יגברו הסיכויים להשיג תשואה גבוהה יותר. אחד המקומות להתאמן, הוא במשחק ההשקעות של אלטשולר שחם.

במשחק תקבלו סכום כסף וירטואלי באמצעותו תוכלו לבנות תיק ממניות הנסחרות בבורסה בת"א ובבורסות בחו"ל. פעולות המסחר מתבצעות במחירי השוק האמיתיים, כך שאתם מתרגלים מסחר אמיתי. בנוסף, יש אפשרות לעקוב אחר תיקי ההשקעות של משקיעים אחרים, כולל החברים בפייסבוק, ויש גם חדרי לימוד און-ליין. זוהי דרך טובה להתמקצע במסחר במניות מבלי לסכן את כספכם.

 

אחרי שעשית את הצעדים הללו, את מוכנה לכניסה זהירה לעולם זה. אל תחששי להתייעץ במומחים, אולם עתה, כשאת מכירה את מונחי היסוד, יהיה לך קל הרבה יותר לקבל החלטות או לבחון החלטות שקיבלת עד היום בכל הקשור להשקעות הכספיות שלך.

 

  • אין באמור לעיל בכדי להוות תחליף לשיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של המשקיע.
  • אין באמור לעיל בכדי להוות התחייבות לתשואה עודפת.
  • אין בתשואות העבר בכדי להבטיח תשואה דומה בעתיד 
תגובות (0)
הוסף תגובה