בישול: 5 הסכנות הכי גדולות במטבח

לחובבי הבישול, המטבח הוא בדרך כלל פיסת גן עדן עלי אדמות. מקום בו ניתן ליצור, לחדש ולרגש את כל החושים. אבל לצד חדוות האפייה והבישול – המטבח הוא גם אזור בעל סכנות ונקודות תורפה בטיחותיות רבות. כמעט כל שף ובשלנית חובבים חוו על בשרם פגיעה כזו או אחרת שהם זוכרים לספר עליה עד היום. לטובת מה שלא יראו לכן בתוכניות הבישול הפופולאריות בטלוויזיה ובספרי הבישול, אספנו פה חמש דוגמאות לסכנות אשר מועדות לקרות לכל טבח ובשלן בדרך שבין התנור, המיקסר ומתקן השחזת הסכינים.

 

עוד ב-Onlife:

 

1.       כוויות

כווית הן אחד מסימני ההיכר הבולטים של עבודה במטבח. העבודה בסביבה דינאמית של להבות חיות, תנורים חמים עם עוצמת אש משתנה וסירים בוערים עם מים רותחים – היא קרקע פורייה לכוויות חום מדרגות שונות. כמעט אין אדם אשר פקד את המטבח בשגרת חייו שלא חווה מתישהו כווית חום כזו או אחרת.

 

 

מהן התאונות הנפוצות ביותר בבית? שברים באגן ובגפיים הם הנפוצים  ביותר. ביטוח 50+ של AIG מעניק לכם פיצוי כספי על שבר – בין אם השבר נגרם בבית, בעבודה או פשוט ברחוב. אושפזתם בעקבות השבר? תקבלו פיצוי כספי גם על ימי האשפוז.

 

ערכת עזרה ראשונה היא חובה במטבחי מסעדות (ומומלצת גם בבתים פרטיים) ג'ל אלוורה ומשחות נגד כוויות בדרגות הנמוכות יימצאו שם תמיד. כשמדובר בכוויה חמורה, יש להגיע במהירות לחדר מיון. משרד הבריאות קובע תקנות ברורות לעובדים במסעדות ומציין כי עליהם ללבוש בגדים ארוכים ונעליים סגורות. הדבר מומלץ גם לבישול בבית.

 

ידיה של מאיה נאמן, סו שף בבית מלון גדול בירושלים, מעוטרות בשלל צלקות, זכר לכוויות שקיבלה במשך שנים. את האחרונה קיבלה על הזרוע לא מזמן כששמן חם ניתז עליה בשעת טיגון: "אני כולי כוויה מהלכת. לא יוצאת מהבית בלי ג'ל אלוורה. אומרים שמי שלא עושה לא נכווה, וזה נכון במיוחד למי שעובד במטבח".

 

2.       חתכים

בעבודה עם סכינים מושחזים ומכשירים חדים יש תמיד סכנת חיתוך בלתי רצונית בעור ובאזורי הגוף השונים. אומרים שמיומנות בחיתוך מביאה עם הזמן לירידה בסיכויי להיפגעות, אך אף טבח/ית מנוסים ככל שיהיו, אינם חסינים מפגיעה. קצבים ואנשים אשר עובדים עם בשר נוטים לעיתים לעטות כפפות מתכתיות גמישות, שמונעות חיתוך.פריט מידע חשוב ביכולת להימנע מחתכים מיותרים, הוא השימוש בכלים נכונים ומתאימים. ככל שהסכין מקצועית ומושחזת יותר וגם מתאימה יותר (ליד וגם לסוג השימוש) הסכנה להיחתך קטנה יותר.

 

בטטה למשל, היא ירק עבה וקשה. כדאי מאוד לחתוך אותה עם סכין נכונה – סכין חדה וגדולה. גם עגבנייה, שלה קליפה דקה אך עקשנית, חשוב לחתוך בסכין מתאימה שתחדור את הקליפה ללא קושי. "חיתוך הוא עניין של מיומנות וגם מודעות לכלים המתאימים", אומרת מיכל פינקלמן, שף – קונדיטור ראשית של מסעדת 'רביבה וסיליה'. "בתחילת הדרך גם אני נחתכתי הרבה פעמים. חשוב מאוד להשתמש בסכינים ומכשירים שתואמים את המטרה. אנשים בבית לא נוטים להקפיד על זה וזה מוקד להרבה תאונות".

 

 

שרה פורת מירושלים, חתכה לעצמה חצי אצבע לפני שלוש שנים, עם קולף תפוח אדמה, בזמן שהעמידה צלי בקר. "שנים אני במטבח ותמיד היה לי קולף ישן וטוב שהשתמשתי בו יותר מעשר שנים. אחרי שהוא כמעט נשבר משימוש יתר, קניתי לי חדש, ובשימוש השני שלי איתו קילפתי לעצמי חצי אצבע ביד שמאל. כשאת רגילה לכלים שלך קשה להסתגל לחדשים. המטבח היה כמו אחרי מלחמה והייתי לבד בבית. עד יום יש לי צלקת".

 

3.       החלקות

למרות הנטייה לזלזל בחומרתן, החלקות יכולות להוות נזק חמור עם פגיעות רבות וקשות ולטווח ארוך.ריבוי ההחלקות במטבח נובע לרוב מסוג הריצוף ומהעובדה כי משטחי הרצפה מתלכלכים בחומרים מסוגים שונים. החל ממים, שמן, סוכר, קטניות שונות ועוד חומרים שומניים או כאלו שעלולים לגרום להחלקה.במסעדות רצוי להקפיד על סוג הריצוף, ובבית חשוב להקפיד על ריצפה נקייה, ועל נעילת נעליים לא מחליקות.

 

קרן שמעוני מראשון לציון החליקה בביתה כשבישלה מרק שעועית. סיבת ההחלקה הייתה פולי שעועית שנפלו על הרצפה וגרמו לאיבוד שיווי משקל וגם כפכפי גומי עם סוליה חלקה שנעלה תרמו את שלהן. כתוצאה מההחלקה, נקעה קרן את רגלה והייתה מרותקת למיטה שבועיים. "זו הייתה תקופה איומה. לקח לי המון זמן אחר כך להיכנס למטבח. חשוב מאוד להקפיד על נעליים נכונות שמבשלים ושהרצפה לא תפתיע אתכן".

 

4.       נזקים מתמשכים

עבודה ממושכת במטבח עלולה להביא לנזקים מתמשכים ומצטברים וזאת עקבעמידה ממושכת על הרגליים וכן תנוחות שונות שאינן מומלצות בזמן העבודה וכן סחיבה של חומרי גלם, מגשים, אריזות, קופסאות וכו'.דוגמה לנזקים שכאלו יכולים להיות בעיות גב, בעיות גפיים שונות כגון כאבים, דלקות פרקים בידיים ועוד.

 

 

איך להימנע מנזקי גוף מתמשכים בעבודת מטבח:נעילת נעליים נכונות – אורתופדיות שמתאימות לעמידה, הקפדה על עמידה ויציבה נכונה בזמן העבודה , הקפדה שגובה משטח העבודה יהיה מותאם  לגובה האדם המבשל (הנטייה היא בדרך כלל להתכופף) וכמובן שעד כמה שהדבר ניתן – לנסות ולנוח בין עבודות המטבח.

 

שלמה לוי, 46 היה רס"ר מטבח בצה"ל קרוב ל-20 שנה. עם השנים החל לסבול מכאבי גב וכאבי פרקים בידיים, שהביאו לפרישתו מהמטבח ומהצבא. הוא קושר קשר ישיר בין העבודה במטבח למצב הבריאותי: "העבודה במטבח סיזיפית. במיוחד במטבחים גדולים שצריך להאכיל מאות ואלפי אנשים. עובדים בלחץ, המון שעות על הרגלים, במאמץ. לא כל אחד בנוי לזה וצריך להיות מודע מראש לקושי ולסיכון הפיזי".

 

5.       פגיעות גוף שונות

המטבח הוא סביבת עבודה דינאמית ומלאת כלים ואביזרים. בעבודה בסביבה זו יכולות להתרחש תאונות עבודה קשות כתוצאה מחוסר תשומת לב –  טעויות אנוש, נפילות של מכשירים, התחשמלות ועוד. כמעט וכל מסעדה ומטבח ביתי אוצר בתוכו סודות וסכנות אודות הסיר שנפל על הראש, היד שנתקעה במיקסר, הטבח שנלכד במקרר וטוחן האשפה – מכשיר שיש לנקוט סביבו משנה זהירות.

 

שרון ממרכז הארץ, שטפה לפני כחודש כמעשה שבשגרה, כלים במטבחה הביתי. כאשר התרוממה מעלה על מנת לתלות לייבוש את אחת הצלחות על מתקן הייבוש מעל לכיור – נפלה עליה מסננת והידית פגעה בעינה השמאלית. שרון הובהלה לחדר מיון עם לחץ תוך עיני וראייה מטושטשת. רק בנס לא פגעה ידית המסננת בחלקי העין הפנימיים. "אני עדיין בטראומה" היא אומרת. "מאז הפסקתי להשתמש במתקן הייבוש הגבוה. זו סכנת נפשות. אני מייבשת כלים על השיש. יש כל כך הרבה סכנות במטבח שאנשים לא מודעים אליהן".

 

 

"המטבח יכול להיות סביבה מאוד מסוכנת אם לא יודעים להתנהל בו נכון ולפעמים גם קורים מקרים שאי אפשר למנוע, כמו בכל מקום", מסכמת מיכל פינקלמן, הקונדיטורית מ"רביבה וסיליה". "לפני כמה שנים היה מקרה ידוע של עובדת באחת הקונדיטוריות, שהחליקה ונפלה במטבח וכשניסתה לבלום את עצמה היא נחתה עם הידיים במכשיר טיגון הסופגניות עם השמן הרותח.. היא נכוותה ונעדרה כמה חודשים עד שחזרה לעבוד. יש המון מפגעים במטבח. עובדים במסעדות באים עם יותר מודעות, וחשוב להפנים את הסכנות גם בבית".

תגובות (0)
הוסף תגובה