עירום למען דימוי עצמי: פרויקט נו

צילום: מאט בלום

 

בעולם בו נשים "מופגזות" מדי יום, בתמונות מרוטשות של דוגמניות מושלמות – בין אם על שלטי חוצות, בפרסומות ובקמפיינים או על מסלולי התצוגה – צלם אחד החליט שנמאס לו

מהנורמות המקדשת את היופי הנשי השבלוני, והחליט לצאת בפרויקט המפאר ומהלל את הגוף הנשי הטבעי.

                     

מאט בלום, צלם ממיניאפוליס, ארה"ב, ואשתו קייטי, השיקו בשנת 2005 את פרויקט נו – פרויקט המתעד יותר מ-150 נשים מכל הצבעים, מכל לאום, בכל הגילאים ובכל הגדלים, בעירום הטבעי של ביתן.

 

לעמוד הפייסבוק של Dove

לעמוד היוטיוב של Dove

 

בלום ביקש מנשים מרחבי היבשת להתנדב לפרויקט והגיע לכל אחת לביתה – לאחר סשן צילומים ראשון בסטודיו בו התמונות נראו פחות טבעיות, אשתו הציעה כי יצלם נשים בסביבה הטבעית שלהן. ואכן, השינוי חולל פלאים. השמועה על הפרויקט עברה מפה לאוזן ברחבי ארה"ב ונשים (מעל גיל 21 בלבד) פנו לבלום בבקשה שיצלם אותן לפרויקט.

 

התמונות שצילם בלום מציגות שלל נשים בעירום על כל צורותיו ובכל מקום בביתן. חלקן בעירום מרומז יותר, חלקן בוטות ולא מתנצלות, ורובן ככולן גורמות לך לעצור לרגע, ולחשוב.

 

עשרות נשים שחשפו את גופן ונשמתן לעדשת המצלמה הממש-לא-סלחנית, מציגות יופי נשי בכל הגדלים ומכל הסוגים, ומבהירות באופן חד משמעי שהן יפות, גם אם הן לא עונות על ההגדרה הלקונית והמאוד צרה של מושג היופי כיום.

 

צילום: מאט בלום

 

צילום: מאט בלום

 

צילום: מאט בלום

 

צילום: מאט בלום

 

צילום: מאט בלום

 

מאט בלום אמר על הבחירה לצלם נשים בלבד לפרויקט שלו "אני מאמין שנשים נשפטות על המראה שלהן ביתר חומרה מאשר גברים, וזו הסיבה שבחרתי לצלם רק נשים לפרויקט".

 

בהמשך סיפר בלום, כי החל לעסוק בצילומי עירום טבעיים כי לא אהב את כמויות צילומי העירום שהיו מרוכזים רק בנשים בעלות מימדי גוף מושלמים, ונשים שעונות להגדרה מאוד שבלונית של מראה מסוים. הוא לא רצה לגרום לנשים לחשוב שכולן צריכות להיראות אותו דבר.

 

כמו כן, סיפר בלום, כי הנשים שהצטלמו לפרויקט שלו, יצאו ממנו עם ערך עצמי מחודש לדימוי הגוף שלהן. "ממה שאני חוויתי בצילומים, 99 אחוז מהנשים שהצטלמו לפרויקט, אמרו לי שהן הסתכלו על  עצמן ועל גופן אחרת מאז שהצטלמו, ואף הרגישו יותר יפות".

 

צילום: מאט בלום

 

צילום: מאט בלום

 

צילום: מאט בלום

 

צילום: מאט בלום

 

צילום: מאט בלום

 

לעוד תמונות ולשאלות נפוצות שמאט בלום נשאל, אפשר להיכנס לאתר הפרויקט.

תגובות (0)
הוסף תגובה