עבודות משתלמות: במה נשים מרוויחות הכי הרבה?

למרות חגיגות חמישים השנים לחוק שיוויון השכר בארצות הברית, נשים בכל העולם ממשיכות להרוויח פחות מגברים ברוב העבודות. למעשה, על פי נתונים חדשים שפורסמו בפברואר, הפרש השכר בין המינים התרחב במעט יותר מאחוז בשנת 2012, הפרש שכמותו נראה לאחרונה רק ב- 2005. באופן כללי נשים מרוויחות 81 סנט על כל דולר שמרוויח גבר.

 

עוד ב-Onlife:

 

כלכלנים טוענים שבעשור האחרון צנח השכר במשק לכל העובדים, אך בעיקר לנשים. השכר השעתי הממוצע לאשה אקדמאית צעירה ירד ב- 8.5% בין 2000 ל- 20011. לשם השוואה, השכר הממוצע לגבר ירד ב1.6% בלבד. אז אילו עבודות הן המשתלמות ביותר לנשים? מגזין "פורבס" ניתח את שכרם הממוצע של עובדים במשרה מלאה ב- 2012 על פי מקצוע ומגדר, ובעזרתן של סטטיסטיקות שפורסמו על ידי משרד העבודה האמריקאי(BLS) . מסתבר שכאישה, כדאי לך מאוד לעבוד בתעשיית הבריאות, עסקים ומדעי המחשב.

 

 

המקצוע עם השכר הגבוה ביותר: רוקחות

רוקחות הינו המקצוע ששכרו הוא הגבוה ביותר לנשים, והעבודה ששכרה הוא השיוויוני ביותר. רוקחות מרוויחות שכר חציוני של 1,871 דולר לשבוע, או כ- 98,000 דולר לשנה. נשים מהוות קצת יותר מחצי (52%) מכלל הרוקחים, ומרוויחות 100% משכר המין השני – וכך מסתבר שרוקחות היא אחת העבודות היחידות שמדגימה שיוויון שכר מושלם בין המינים. בנוסף, מדובר בעבודה מבוקשת המתפחת ומתרחבת בקצב מהיר מן הממוצע (25%), ומתעתדת להוסיף 70,000 מקומות עבודה בין 2010 ל- 2020, על פי ה- BLS.

 

"יש שיפור משמעותי לנשים באופן יחסי לגברים בתחום הבריאות" אומר הכלכלן גרגורי דה-פריטס, מנהל המרכז לחקר העבודה באוניברסיטת הופסטרה בניו יורק. "פער השכר בין המינים ברוקחות הצמטמטם באופן משמעותי".

 

 

אחיות במקום הרביעי ברשימת המרוויחות

מתוך רשימת 20 העבודות המשתלמות ביותר עבור נשים, תשע הן בתעשיית הבריאות, כולל אחיות (מקום 4), ריפוי בעיסוק (מקום 12) ומנהלת התחום הבריאות (מקום 13). תעשיית הבריאות היא הסקטור בעל הצמיחה המהירה ביותר בכלכלת ארה"ב, ותעשייה זו הינה תעשייה הנשלטת על ידי נשים. מעניין לראות שנשים, לעומת זאת, מהוות רק 35% מכלל הרופאות והמנתחות (מקום 6) ומרוויחות רק 68% משכרם של גברים העובדים במקצועות אלו.

 

אם כן, מדוע יש עדיין פער כל כך משמעותי בין שכר הרופאים והרופאות? נראה כי גברים נוטים להעדיף התמחויות משתלמות יותר כלכלית, כמו התמחות בניתוח לב או מוח, אומר דיוויד לווין, פרופסור למנהל באוניברסיטתUCLA  וראש קבוצת המחקר בעבודה והעסקה בברקלי. מצד שני, נשים נוטות לבחור בהתמחויות פחות משתלמות כלכלית כגון רפואת ילדים ורפואה כללית, והן נוטות לוותר על שכר גבוה בתמורה לגמישות בתנאי העבודה, הוא טוען.

 

הצלחה בקריירה -כישלון בזוגיות?

נשים מצליחות בעבודה משלמות לא פעם מחיר כבד בבית: ביחסים עם בן הזוג, בהעמסת מטלות בבית כפיצוי, ביחסי המין. יש דרך למצוא את האיזון?

לכתבה המלאה

לראשונה השנה מפציעה ברשימה במקום השביעי משרת האסיסטנט בתחום הרפואה. אסיסטנטים הם בעלי תואר שני ועוסקים ברפואה תחת השגחת רופאים ומנתחים. נראה כי מקצוע זה יהיה בעל קצב הצמיחה המהיר ביותר עד 2020, ונשים, אשר מהוות 69% מהעוסקים במקצוע, מרוויחות שכר חציוני של 1,364 דולר בשבוע.

 

כאשר הדרישות מרופאים ממשיכות לנסוק ולצרוך את מירב תשומת לבם, עבודות אדמיניסטרטיביות כמו קבלת חולים, מילוי טפסים והתמודדות עם שינויים בתקנות בתי החולים הפכו למנת חלקם של אסיסטנטים, טוען לווין.

 

במקום השני: המנכ"ליות

העבודה השנייה ברשימת העבודות המשתלמות לנשים היא מנכ"ל, אשר מרוויחה שכר חציוני של 1,730 דולר לשבוע או כ- 90,000 דולר לשנה. בזמן שנשים התקדמו באופן משמעותי בתחום העסקים בעשורים האחרונים, רק רבע מכלל המנכ"לים הן נשים, והן מרוויחות רק 76% משכרם של גברים הנושאים באותו התואר. הפרשי השכר נובעים בעיקר מהבדלים בסוגי החברות, ובאופן חלקי בשל אפליה מגדרית.

 

"אפשר לצפות שהגורם המשמעותי ביותר בשכר מנהלים יהיה תפקוד החברה בפועל, אבל למעשה הגורם המשמעותי הוא גודל החברה והיציבות שלה" אומר לווין. "אם נשים באמת רוצות להעפיל לפסגה, הן נוטות ללכת לעסקים קטנים יותר ופחות רווחיים".

 

דה-פריטס אומר שנשים ממשיכות לחוות שיעורי קידום נמוכים יותר, שמשפיעים באופן משמעותי על השכר, בשל שילוב בין תגמול ממשלתי לא אפקטיבי עבור משפחה וילדים, פחות נכונות לעמוד על דעתן ואפליה. "מחקרים מראים שנשים צעירות הבינו את המסר, והן כיום יותר נכונות לבקש העלאות" אומר דה-פריטס. "אולם יש סיכוי נמוך יותר לכך שהן תקבלנה אותן, וכאשר הן מקבלות, ההעלאות נוטות להיות נמוכות יותר".

 

"כשמעסיקים  חושבים שנשים תרצנה יותר זמן חופשי על מנת לגדל ילדים זה עלול להשתקף בצמצום אפשרויות קידום והעלאות מוגבלות בשכר".

 

הביקוש גבוה – המעבידים מוכנים לשלם יותר

למרות שנשים סובלות מייצוג חסר במדעי המחשב, זה אחד התחומים המשתלמים ביותר. מנהלות מערכות מחשב מרוויחות שכר חציוני של 1,527 דולר בשבוע, מפתחות תוכנה 1,362 דולר בשבוע, מנתחות מערכות מחשב 1,254 דולר בשבוע, ומתכנתות 1,148 דולר בשבוע. בתחומים אלה, הדורשים כישורים טכניים, הביקוש עולה על ההיצע, ומעבידים מוכנים לשלם יותר, אבל רק בין שליש לחמישית מהעובדות הן נשים.

 

עבודות משתלמות אחרות ברשימה זו הן בתחום עריכת דין (מקום 3), ניהול כוח אדם (מקום 11) ופסיכולוגיה (מקום 17). בינתיים, העבודות הכי פחות משתלמות לנשים הם עובדות מטבח, כביסה וניקוי יבש, קופאיות, מטפלות, עוזרות ומטפלות במשק בית, אשר מרוויחות פחות מ- 400 דולר בשבוע.

 

לכתבה המקורית בפורבס ישראל

עוד בפורבס ישראל:

תגובות (0)
הוסף תגובה