תביעה הוגשה נגד אישה שסירבה לעבור ניתוח קיסרי

בית חולים באירלנד הגיש אתמול (א') בקשה בהולה לבית המשפט העליון, כדי לחייב אישה בהריון לעבור ניתוח קיסרי, כך דווח במגזין Irish Times.

 

עוד ב Onlife:

 

האישה, שילדה ב- 2010 בניתוח קיסרי, סירבה לקבל את המלצת הצוות הרפואי. בעוד הרופאים טענו כי תאריך הלידה המיועד חל לפני כשבועיים, האישה טענה כי הוא אמור להגיע בעוד כשבוע. על פי הדיווח, הצוות הרפואי טען בפני בית המשפט כי בדיקות שנערכו באותו היום הציגו תוצאות "מטרידות", וטענו כי קיים חשש לבריאותה של האישה ושל העובר, אם היא תתעקש על לידה טבעית.

 

במהלך המשפט, נטען כי משום שהאישה ילדה בעבר בניתוח קיסרי, ויש לה צלקת ברחם, לידה טבעית תעמיד בסיכון את העובר, שעלול למות או לסבול מנזק מוחי, ואף את האישה, שעלולה לסבול מדימום פנימי כבד. בסופו של דבר, דקות ספורות לפני שהשופט עמד לפסוק, שינתה האישה את דעתה והסכימה לעבור את הניתוח, שההכנות אליו החלו מיד.

 

מי מחליט? (צילום: Shutterstock)

 

בעוד שעתיים יבואו שוטרים לקחת אותי לניתוח

פחות משבוע קודם לכן, ליסה אפשטיין מפלורידה קיבלה גם היא איום בתביעה מהרופא שלה, אם לא תסכים לניתוח קיסרי במועד שתוכנן. אפשטיין בת ה- 35, שזה לה ההריון החמישי, עברה את תאריך הלידה המיועד בשבוע, ועל אף הבדיקות שהדאיגו את הרופאים ביום רביעי, העדיפה לחכות עד ליום שישי כדי להכנס לניתוח. ד"ר ג'רי ינקוביץ', מנהל מחלקת גניקולוגיה של אוניברסיטת דרום פלורידה, התעקש שאסור לה לחכות, ועבר במהרה לטון מאיים קצת יותר. "לא הייתי רוצה ללכת לאופציה הקיצונית ביותר, שהיא לשלוח שוטרים לאסוף אותך מביתך ולהביא אותך לבית החולים, אבל את לא משאירה ברירה", כתב לה בהודעת מייל.

 

אפשטיין נבהלה. "בעוד כשעתיים הולכים להופיע שוטרים על סף דלתי שייקחו אותי מביתי, לעיניי ילדי, כדי להכריח אותי לעבור ניתוח", אמרה. "יש מספר דברים שאפשר היה לעשות מבלי לאיים עלי". עוד הוסיפה כי נסיבות כאלה דוחקות נשים להבנה שעליהן ללדת בעצמן, תהליך שעלול לסכן אותן ואת העוברים שלהן אף יותר, "משום שנוהגים בנו בבריונות". עורכי דין מיהרו להתערב, ולטעון כי המהלך שנקט ד"ר ינקוביץ' אינו מוצדק מאף בחינה – לא משפטית וגם לא אתית. לאחר התערבות עורכי הדין, חזר בו ד"ר ינקוביץ' מהאיום ושלח מייל נוסף. "אני, באופן אישי, מכיר בזכותך לקבל החלטות רפואיות עבורך ועבור העובר שלך", כתב. "בהקשר זה, אנא הביני את התסכול שלי, שכם אני באמת מאמין כי את וילדך נמצאים בסכנה".

 

האם מדובר בהתנהלות לגיטימית?

"באשר לאישה מאירלנד, אין מספיק פרטים כדי להבין מדוע רצו שהיא תנותח", אומרת ד"ר דגנית סמואל, רופאה בכירה באגף נשים ויולדות במרכז הרפואי שיבא. "עצם העובדה שעברה ניתוח קיסרי בעבר אינה מהווה סיבה לניתוח חוזר, אלא אם הלידה מסכנת את האם או העובר. ולא ברור אם קיימות נסיבות כאלה במקרה זה". 

 

המקרה של האישה ליסה אפשטיין הוא קצת יותר מורכב, אומרת סמואל. "בכל העולם מקובל  כי אישה שילדה ב-2 ניתוחים קיסריים תלד בניתוח קיסרי גם בלידתה השלישית. קיימים מקרים חריגים בהם ניתן לאפשר לידה רגילה במצב זה, אך מדובר בסיכון משמעותי גדול יותר לקרע של הרחם ועל כן מבוצע תחת ניטור קפדני. לאחר 4 ניתוחים קיסריים לא מקובל בשום מקום בעולם ללדת בלידה רגילה", היא אומרת. "חשוב להבין כי ניתוח קיסרי נועד למצבים בהם לידה רגילה תביא לתוצאות פחות טובות או מסוכנות עבור האם או העובר", מדגישה ד"ר סמואל. "כל העדפה מסיבות אחרות אינה במקומה". 

תגובות (0)
הוסף תגובה