ג'וליה פירסון, האישה הראשונה בראש השירות החשאי, עושה היסטוריה

השבוע מינה הנשיא ברק אובמה את ג'וליה פירסון לראש השירות החשאי של ארצות הברית, ובכך הפך אותה לאישה הראשונה שעומדת בראש הארגון לאורך כל 148 שנותיו. הישג לא מבוטל לכל הדעות, אבל חייבים לציין שפירסון בת ה- 53, שוברת למעשה את השיא של עצמה, לאחר שכבר בשני תפקידיה האחרונים הייתה האישה הבכירה ביותר בהיסטוריה של השירות החשאי.  

 

"עם וותק של 30 שנה בשרות, סוכנת שטח ותיקה מאורלנדו שהפכה לעוזרת לראש המשרד למבצעים הגנתיים, המשרד למשאבי אנוש ואימונים ולאחרונה גם ראש הסגל של השירות החשאי – לג'וליה יש קריירה למופת, ואני יודע שהיא תשתמש בכל הניסיון שלה בהתמודדות עם האתגר הזה", נאמר בהודעה הרשמית שיצאה מהבית הלבן.

 

מדיסני וורלד לשירות החשאי

הקריירה של ג'וליה פירסון אכן מתחילה באורלנדו, אבל עוד הרבה לפני השירות החשאי, כנערה צעירה ילידת המקום היא עבדה – איך לא – ב"דיסני וורלד". פירסון הצעירה השליטה סדר בחניוני הענק, המשיכה לאבטחת גולשים במתקני המים ולא היססה להיכנס לתחפושת של אחת הדמויות המצוירות כשצריך. לשירות החשאי, היא סיפרה, הגיעה מתוך "משיכה לנושא".

 

בצעירותה, במהלך פרויקט בו לקחה חלק, הכירה פירסון מספר סוכנים חשאיים, חשבה שזו עשויה להיות קריירה מעניינת, והתחילה בצעדים קטנים ובטוחים לעבר היעד; כבר במהלך לימודיה באוניברסיטה בפלורידה הצטרפה למשטרת אורלנדו, ומיד בתום לימודיה, ב- 1983, התגייסה לשירות החשאי.

 

ההכשרה כללה לימודים עיוניים על מערכת החוק והחוקה האמריקאית, לצד לימודים מעשיים – משיטות חקירה, דרך ירי ומעצרים ועד לשיטות למלחמה בהונאות ופשעי סייבר למיניהם, אך פירסון לא מזלזלת גם בניסיון האישי שצברה, וטוענת שגם ההתמודדות היומיומית שלה כנערה עם קהל רב של אנשים ב"דיסני וורלד" תרמה ליכולותיה כסוכנת בשירות החשאי.

 

הנשיא ברק אובמה משביע את ג'וליה פירסון: "לאישה הזאת יש היום כנראה יותר שליטה על החיים שלנו מכל אדם אחר, חוץ מבני הזוג שלנו"

 

 

חקירת פושעים ואבטחת נשיאים

למרות שנהנתה מעבודת השיטור ואהבה את החקירות, פירסון רצתה גם לראות עולם ונמשכה במיוחד לתחום ההגנתי, אבל הדרך אל החלום עוברת, מסתבר, דרך לא מעט שנים של עבודה קשה. למעלה מעשור שירתה פירסון כסוכנת שטח באורלנדו ומיאמי. בשטח, כך סיפרה בעבר, עושים קצת מכל דבר: בבוקר חוקרים פושעים, בצהריים עוסקים בהונאות אשראי ובערב מאבטחים ביקור של בכיר בממשל.

 

לראות עולם לא היה חלק מהותי מהעבודה, אבל ב- 1995 פירסון מתקדמת ומגיעה למשרד למבצעים הגנתיים, שם הספיקה לקחת חלק, לאורך קרוב לעשור, באבטחתם של הנשיאים ג'ורג' בוש האב, ביל קלינטון וג'ורג' בוש הבן, ועל הדרך גם לבקר בלא מעט מדינות, אם כי ספק אם הספיקה לבלות כמו שצריך. "כשעוברים מעבודת שטח להגנה", היא אמרה בראיון, "יש בעצם משימה אחת, אבל היא נמשכת מסביב לשעון ולא פעם הרבה מעבר למשמרת שלך". גם אורח החיים של סוכנת בשירות החשאי, הודתה בעבר פירסון, עלול להיות מאתגר, כי בזמן משימה הסוכנים נעדרים מהבית לפעמים למשך שבועות.

 

הסיפוק והעניין היו, ככל הנראה, גדולים מהקשיים, כי פירסון המשיכה להתקדם לצמרת, ובשנים האחרונות הייתה, כאמור, האישה הבכירה ביותר ששירתה אי פעם בארגון, עד שהגיעה ביום שלישי האחרון לשיא, עם מינויה לראש השירות החשאי.

 

תגובת נגד לסקנדל הזונות בשירות החשאי?

הבחירה באישה לתפקיד, יש לציין, אינה מקרית. מבלי להפחית במאומה מכישוריה של פירסון, ההחלטה לבחור באישה קשורה ככל הנראה למה שמכונה סקנדל הזונות: לפני כשנה נתפסו 13 סוכנים חשאיים שהגיעו למלון בעיר קרטחנה שבקולומביה במטרה לאבטח את ביקורו של הנשיא אובמה במקום, כשהם מבלים עם זונות מקומיות. האירוע שנחשף גרר ביקורת רבה על הארגון וכחלק מהחלטה להלחם בתרבות ה"מאצ'ו" של הסוכנים מונתה אישה לתפקיד ראש השירות, במקום מארק סאליבן, שפרש בחודש שעבר. יכול להיות שפירסון הייתה מגיעה לתפקיד בכל מקרה, יכול להיות גם שלא.

 

ב"דיסני וורלד" בטח היו אומרים לנסיכה שלהם, ג'וליה פירסון, שחלומות מתגשמים, שהכל אפשרי, ושבסוף יגיע הנשיא על הסוס הלבן שימנה אותה לראש השירות החשאי, אבל במציאות אין שום קסם; יש רק נשים ואנשים שלא מפחדים מעבודה קשה, שהולכים קדימה צעד אחרי צעד, ועל הדרך עושים היסטוריה.

תגובות (0)
הוסף תגובה