עצירות: המדריך המלא להתמודדות

פסח או יום העצמאות, מצות או עודף בגלוטן ובחלבון בשר, לפני טיסה או רגע לפני אירוע חשוב – אין כמעט מי שלא חוותה בחייה יסורי עצירות, בעיות עיכול, תחושת הנפיחות, הכבדות והחשש שלא ייגמר לעולם. עצירות מוגדרת כתופעה מתמשכת של הפרשת צואה קשה ויבשה בכמות מעטה, בדרך כלל בתדירות של פחות משלוש פעמים בשבוע, המלווה בתחושת נפיחות ומלאות. תדירות פעילות המעיים תלויה בהרכב המזון שאנו אוכלים, באורח החיים ובגנטיקה.

 

שירלי קטרון, רוקחת ודיאטנית ברשת סופר-פארם, מסבירה כי הגורמים לעצירות יכולים להיות בין היתר: תזונה דלה בסיבים, שתייה בלתי מספקת, פעילות גופנית מעטה, שינוי באורח החיים, לחץ נפשי, שימוש יתר במשלשלים, התעלמות או השהייה באופן קבוע של התפנות לשירותים, תרופות, מצבי מחלה, הזדקנות וכן הריון.

 

חשוב לציין כי הדעה הרווחת, שפעילות מעיים צריכה להתקיים כל יום, היא אינה נכונה אם מדובר בשגרה קבועה. אבל, אם הדבר מלווה בנפיחות, תחושה לא נעימה ומעיקה, אז יש מקום לטיפול.

 

כדאי לדעת כי כאשר פעילות המעיים איטית אזי המשמעות היא כי הצואה שוהה במעי זמן ממושך, בזמן זה מים נספגים חזרה לגוף מהמעי, והצואה הופכת לבעלת מרקם קשה ויבש, המקשה על היציאה. עוד חשוב להבחין בין עצירות כרונית – מתמשכת ובין עצירות שמתרחשת לעיתים רחוקות, שכן הטיפול בהן שונה.

"על מנת למנוע עצירות, חשוב להקפיד על שתיה מרובה של מים, מרק צח או תה צמחים ללא סוכר ולהימנע משתית משקאות המכילים קופאין (שהינו חומר משתן) כמו קפה תה וקוקה קולה וכן מומלץ להקפיד על פעילות גופנית סדירה", אומרת עדינה בן אהרון, מנהלת יחידת התזונה והדיאטה בבית החולים 'סורוקה'.
 

בנוסף לתזונה המומלצת והפעילות הפיסיולוגית, להלן רשימה של תוספים ותכשירים מסוגים שונים אשר עשויים להביא להקלה ושיפור במצבה של מערכת העיכול ולסייע במניעה וטיפול בעצירות:

 

חיידקי פרוביוטיקה

חיידקי פרוביוטיקה, המכונים 'חיידקים טובים' או 'ידידותיים', נמצאים באופן טבעי במעי הדק ובעיקר במעי הגס, חיידקי המעי פועלים כמעט על כל חומר המגיע למעי (שאריות מזון, חומרים שאינם מתעכלים וכו'), ובכך מסייעים בפעילות העיכול. בנוסף, חלק מתוצרי הפירוק  משמש את גופינו.

 

חיידקי המעי מסייעים גם במניעת כניסת חיידקים מזיקים לגוף או התפתחות פטריות. באופן כללי, לסובלים מקשיים ובעיות עיכול, גזים ועצירות מתמשכת, מומלץ לקחת תוסף המכיל חיידקי פרוביוטיקה באופן יום יומי ושוטף. מומלץ גם בזמן שלשול ובתקופת נטילת תרופות אנטיביוטיות. (כאשר נוטלים פרוביוטיקה בזמן נטילת אנטיביוטיקה, חשוב להפריד לפחות שעתיים מנטילת התרופה). פרוביוטיקה ניתן להשיג בכמוסות לבליעה (למשל תחת המותג "לייף" של רשת סופר-פארם) בטבליות לעיסה ואבקה לשימוש בילדים, וכן כמשקה חלבי פרוביוטי או יוגורט ביו, ברשתות המזון השונות.  אך יש לזכור כי בהן הריכוז נמוך יותר.

 


 

תוסף מזון – סיבים

 

סיבים תזונתיים הם חומרים הנמצאים במזונות שאנו אוכלים, בפירות וירקות, בעיקר בקליפה ובדגנים מלאים, (לחם מקמח מלא, אורז מלא וכו'). הסיבים עוברים במערכת העיכול אך אינם מתעכלים לגמרי ויוצאים בצורה חלקית בצואה. בדרך הם יכולים לעזור לפעילות עיכול תקינה בשל תכונתם לספוח נוזלים ובכך להגדיל את נפח הצואה – דבר המגרה את דפנות המעיים וגורם לתנועה הפריסטלטית (תנועה הנעשית על ידי כיווץ השריר העוטף את המעי ודוחף את המזון קדימה במערכת העיכול) החשובה שלהם. יש לציין שהם יכולים לעזור גם בתחושת שובע ומלאות, בהורדת רמות סוכר וכולסטרול שהם סופחים אליהם בזמן המעבר במערכת העיכול, וכיום ישנם מחקרים המוכיחים את יעילותם במניעת סרטן המעי הגס.

 

אם התזונה שלנו דלה בסיבים מומלץ להעשיר אותה במזונות מתאימים, ואם זה לא מספיק אפשר להשתמש בתוסף מזון של סיבים – אלו מגיעים לרוב כאבקה, אותה ניתן לערבב בשתייה או מזון רך למשל מיץ, מרק או יוגורט ולהוסיף כוס שתיה נוספת, לקבלת פעילות תקינה של המעיים. (נטילת תוסף של סיבים ללא שתיה עלול להחמיר את העצירות).

שירלי קטרון ממליצה על סיבי פסיליום (של המותג "לייף") וכן "בנה-פייבר" , מוצר המכיל סיבים אשר עברו תהליכי פירוק ואינם משנים את מרקם המזון, אפילו לאחר ערבובם במים.

חשוב להדגיש כי מדובר במוצרים שאינם ממכרים ואין חשש לשימוש בטווח ארוך. לכן, מומלץ בעיקר לסובלים מעצירות מתמשכת (כרונית) ויש להקפיד להתחיל את נטילת הסיבים בצורה הדרגתית, ולמצוא את המינון המתאים לכל אחד בשימוש קבוע. עוד חשוב לא ליטול אותם במועד סמוך לנטילת תרופות אחרות כדי שהתרופות ישלימו את תהליך הפירוק שלהן וכדי לא לפגוע בספיגת התרופות בגוף (הסיבים עלולים לספוח חלק מהתרופות והשפעתן תרד).

 

מוצרים טבעיים על בסיס צמחים

ישנם מוצרים טבעיים, על בסיס צמחים או פירות יבשים, שאינם מכילים חומר תרופתי ונמכרים במחלקת הטבע בבית המרקחת. התכשירים מכילים חומרים פעילים, הגורמים לגירוי דפנות המעיים ולתנועה הפריסטלטית, ועל ידי כך משפרים את תהליך העיכול ועוזרים לבעיות עיכול. הם מגיעים כטבליות לבליעה או כתמציות לנטילה בטיפות.

מוצרים לדוגמה: "אל-צירות" (של חברת 'הדס'( מגיע בטבליות או בסירופ, "לקסין – פורטה" וגם "פרילקס" המגיע כטבליות או טיפות. ישנם גם סוגי תה שונים, אשר יכולים לסייע לשחרור מערכת העיכול (דוגמת תה ירוק ועוד).
 

* חשוב לציין כי שימוש יתר או שימוש לטווח ארוך במוצרים אלו עלול לגרום להתמכרות והם מתאימים יותר למקרים שאינם שכיחים בשימוש לטווח קצר.

תרופות ללא מרשם

קטרון מסבירה כי בשוק קיימות תרופות לטיפול בעצירות – ללא מרשם רופא. בין התרופות ניתן למצוא למשל את: "פגלקס" ו "נורמולקס", שתיהן מכילות חומר הנקרא פוליאתילן גליקול , (המכונה בקיצור (PEg. חומר זה גורם למשיכה של מים הנמצאים באופן טבעי במעי אל תוך הצואה. כך נוצרת צואה רכה במרקם נורמלי. צואה במרקם נורמלי תעבור במהירות לאורך המעי ותצא מהגוף בקלות.

 

התרופות מגיעות בצורה של אבקה עדינה אותה ממיסים במשקה  (כמו: מים, מיץ, קפה או תה, משקאות קלים, ואפילו מרק צח), לפי ההוראות. יש ליטול מנה אחת ביום, על קיבה מלאה או ריקה. יש לציין כי בשימוש הראשוני יתכן שיעברו 1-3 ימים עד ליצירת פעולת מעיים תקינה ושגרתית. מדובר בתרופות ה בטוחות לשימוש גם בילדים, הן אינן ממכרות ולכן מתאימות לשימוש ממושך.

בנוסף, ניתן לציין גם תרופות כגון: "אבילק" ו "לבולק" המגיעות כסירופ ומכילות סוג מיוחד של סוכר שאינו מתעכל וסופח למערכת העיכול מים רבים, אשר מסיעים בפעילות המעיים. היות והחומר אינו מתעכל, אין חשש להתמכרות.

במקרים חריפים יותר של עצירות, כשיש צורך בפעילות מידית, ניתן להשתמש בנר גליצרין או בחוקן – אשר מגרה את המערכת העיכול באופן מהיר ומביא לפעולת מעיים תוך כ-20 דקות (לכל המאוחר). קטרון מבהירה כי יש להתייעץ עם הרוקח לגבי השימוש.

תרופות המיועדות לטיפול בעצירות קשה יותר, ולאחר שנוסו פתרונות פשוטים יותר, הידועות גם בשמן: "חומרים משלשלים" מאחר ויכולת ההשפעה שלהם על המעיים חזקה יותר, אך גם ממכרת יותר, ניתן לקבל במרשם רופא בלבד.

 

 

טיפול נגד גזים

גם במקרה הזה קיימות תרופות ותכשירים רבים הבאים לסייע בתופעה אשר נגרמת על ידי חדירת אוויר למערכת העיכול כתוצאה מאכילה, דיבור וכו'. קטרון מבהירה כי תרופות כנגד גזים לא מומלץ לקחת באופן שוטף, אלא רק לפי הצורך.

ניתן לצרוך כדורי פחם שחור (ללא מרשם רופא) אשר סופחים את הגזים אליהם ומביאים להקלה. לדוגמה: "נורית" ו "קרבוקל". מומלץ שלא ליטול תרופה המכילה פחם בסמוך לנטילת תרופות אחרות. תכשיר נוסף שהינו בגדר תוסף מזון ואינו מוגדר כתרופה הינו "קרבופלור" אשר מכיל פחם ומסייע אף הוא כנגד גזים.

 

תרופה נוספת הינה גזים-X (של חברת כצט) טבליות לבליעה המכילות חומר בשם 'סימתיקון', המקטין את נפח הפנים של בועות הגז, מקל על התפזרותן ומביא לשחרור הגזים.
תרופה נוספת היא 'קרבוסילן', המכיל גם פחם פעיל וגם סימיתיקון. נוטלים שתי טבליות, אחת כחולה המתפרקת ופועלת בקיבה ואחת אדומה המתפרקת ופועלת במעי. לא מומלץ ליטול בסמוך לתרופות אחרות. 

 

גזים יכולים להיגרם גם כתוצר לוואי של פעילות חיידקי המעיים, שינוי אוכלוסיית החיידקים על ידי נטילת תכשיר פרוביוטיקה באופן יומיומי יכול גם הוא לעזור בטיפול ומניעה של גזים.

בנוסף לכל האמור לעיל, ניתן להשתמש גם באמצעי עזר תזונתיים-טבעיים נוספים שמפעילים את המעיים כגון שזיפים ודבלים, אשר אפשר להשרות במים רותחים ולשתות למחרת על קיבה ריקה (לשתות מהנוזלים וכן לאכול את הפרי היבש). גם רסק עגבניות טריות בקליפתם עם שמן זית יכול לסייע וכן כף זרעי פשתן טחונים ומעורבבים עם מים/מיץ/יוגורט.

 

* סייעה בהכנת הכתבה, שירלי קטרון, רוקחת ודיאטנית ברשת סופר-פארם.

תגובות (0)
הוסף תגובה