מחקר חדש טוען כי בליפסטיקים יש מתכות מסוכנות לבריאות

מחקר חדש טוען כי ליפסטיקים ושפתוני גלוס פופולריים בארה"ב (הנמכרים ברחבי העולם) מכילים כמות מסוכנת של מתכות.

 

בניגוד למחקרים קודמים שחשפו כי בשפתונים מצויה עופרת, המחקר הנוכחי מציף את העובדה כי בשפתונים רבים יש גם רמות  של מתכות כמו: קדמיום, כרום, אלומיניום ועוד מתכות פחות מוכרות, שעלולות להזיק לבריאות הנשים שמשתמשות בהם.

 

המחקר שהתקיים באוניברסיטת ברקלי בקליפורניה בדק 8 ליפסטיקים ו- 24 גלוסים פופולריים מאוד בקרב נערות ונשים, שניתן לרכוש בכל חנות ובית מרקחת, בטווחי מחירים משתנים.

 

קתרין האמונד (Katharine Hammond), מחברת המחקר ופרופסור למדעי בריאות סביבתית באוניברסיטת ברקלי, סיפרה: "בדקנו תשע מתכות כבדות וגילינו שברוב הליפסטיקים, לכולן היו נוכחות, אבל לא ברמות גבוהות. אולם, הרמות הנמוכות של המתכות אולי לא מהוות סיכון במתכונת הנוכחית, אבל ככל שהחשיפה אליהן גוברת, וככל שנעשה יותר שימוש בליפסטיק, כך גם הנזק עלול לגדול. האמונד סרבה, בכוונה, לנקוב בשמותיהם של השפתונים שנבדקו ,כי לטענתה זו תמונה כוללת של כל השפתונים הקיימים בשוק.

 

הידעתם? נשים "אוכלות" כמעט 90 אחוז מהליפסטיק שהן מורחות על השפתיים

 

כאמור, המתכות שהדאיגו את החוקרים היו: קדמיום, כרום, אלומיניום ומגנזיום. קדיום – אפילו במינונים נמוכים של חשיפה, עלול לגרום לנזק ולבעיות בכליות. כרום הוא כימיקל שעלול לגרום לסרטן הריאות ומקושר גם להיווצרות סרטן בקיבה. אלומיניום מקושר למחלת האלצהיימר ומגנזיום עלול לגרום לשינויי מצב רוח קיצוניים ובעיות בזיכרון.

 

גם בשימוש הממוצע של נשים באודם, כ-2 מריחות ליפסטיק ביום, חרגו רמות הצריכה המקובלות למתכות. כלומר, הן מהוות סיכון בריאותי של ממש.

 

האמונד מזהירה כי "המחקר עלול להיות רק הצעד הראשון ובהמשך אולי יפתחו בחקירה של ממש בכל הנוגע לרמות המתכות בליפסטיקים מסוימים ומה מידת השפעתם על הבריאות שלנו". עוד הוסיפה: "אנשים לא צריכים להיכנס לפאניקה או לזנוח את הליפסטיקים לגמרי, אבל אני כן חושבת שיש סיבה לדאגה אמיתית. הממצאים ממש לא טריוויאלים ויש להתייחס אליהם בכובד ראש".

 

שארימה ראסאנאיאגם (Sharima Rasanayagam) היא אחת החוקרות ב"קמפיין למען קוסמטיקה בטוחה". קמפיין שהושק בשנת 2004 על מנת לתמוך ברגולציה וחקיקה לחיסול של כימיקלים מסוכנים במוצרי קוסמטיקה. היא  אמנם לא לקחה חלק במחקר הנוכחי, אך אומרת כי "מדובר במחקר ראשוני ויש צורך בעבודת תחקיר יסודית בנושא, אבל אנחנו מודאגים מהמצאות פוטנציאלית של כימיקלים רעילים בליפסטיק בלי שהצרכניות מודעות לכך". בנוסף, היא מבהירה כי בדיקות המוצרים צריכות להיות הרבה יותר מעמיקות, לא רק לכימיקלים עצמם וההשפעות שלהם, אלא גם להשפעות ה'קוקטייל' של כל המרכיבים של הליפסטיק והחשיפה של הצרכניות למתכות שנמצאות בו.

 

מאחר ומחקרים בעבר הראו כי רוב הליפסטיק שנשים מורחות במשך היום, מגיע בסופו של דבר לקיבה, יוצא כי נשים אוכלות במשך חייהן בין 481 ל-1083 שפורפרות אודם, שהם שווי ערך של 1.8 – 4.08 קילוגרמים (תלוי בכמות המריחה היומית). בכמויות האלה, מדובר בכמות רצינית של מתכות מסוכנות לבריאות שנכנסות לגוף שלנו.

תגובות (0)
הוסף תגובה