האם נשים שמנות יתהלכו בביקיני בישראל

גבי פרש, הידועה גם כבלוגרית גבי גרג, התפרסמה בשנה שעברה כשטבעה את הביטוי פטקיני (fatkini) – בגד ים בשני חלקים לנשים במידות גדולות. השבוע היא השיקה ליין של בגדי ים ייעודיים לנשים במידות 10-24 (מידה 42-54 במידות ישראליות).

 

בשנה שעברה פנתה גבי בבלוג שלה לנשים שמנות מכל רחבי העולם ועודדה אותן לשלוח לה תמונות שלהן בבגדי ים, מתוך כוונה להעצים אותן ולא לבייש אותן כפי שהחברה עושה בדרך כלל. 31 נשים במידות שונות שלחו את התמונות שלהן בבגדי ים, בשני חלקים, ובצורה חושפנית וכנה במיוחד והתמונות הועלו לאוויר וזכו לתהודה עולמית.

 

גבי פרש השיקה השבוע קולקציית קפסולה של 5 פריטים לנשים במידות גדולות, בשיתוף עם חברת swimsuitsforall, ביניהם: בגדי ים בשני חלקים, בגד ים שלם ואביזרים נלווים – כולם בצבעים זרחניים, בולטים ובעיקר- לא מתנצלים.

 

גבי פרש מדגמנת את בגד הים שעיצבה. מתוך צילומי הקולקציה

צילום: Lydia Hudgens

 

צילום: Lydia Hudgens

 

צילום: Lydia Hudgens

 

בראיון ל- refinery 29, סיפרה פרש כי "קניית בגד ים עלולה להיות חוויה מזעזעת אם את הולכת לחנות שלא נועדה למידות שלך. אבל אם את מוצאת אופציה אופנתית שמתאימה למידות שלך ואפילו מחמיאה, קניית בגד הים יכולה לגרום לך להרגיש נפלא". פרש גם הוסיפה: "הנושא של נשים במידות גדולות שלובשות בגד ים בצורה לא מתנצלת מלהיב אותי מאוד, ואחרי כל הרעש שעורר הפטקיני בשנה שעברה, החלטתי לעצב כמה דגמים שיוכלו להמשיך את התנועה שקמה".

 

בעידן שלנו כיום, בו נשים רזות זוכות למחמאות ונשים שמנות למבטי נאצה, האקט של גבי הוא יוצא דופן ומעורר השראה, אך אין לו אחיזה אמיתית במציאות של ישראל 2013. לצערי, אני מתקשה לדמיין את הנשים הישראליות במידות גדולות לובשות את בגדי הים של גבי פרש ויורדות לחוף פרישמן.

 

נשים במידות 46-44 וצפונה, לא מרשות לעצמן להתהלך בביקיני על שפת הים. לפעמים הן גם יוותרו גם על בגד הים השלם, מחשש לתגובות שיזכו להן על החוף. בין אם זו התייחסות מפורשת, הערה קנטרנית, או מבט ממושך וביקורתי, בחוף הים הישראלי, מופגנת אלימות מילולית לא מרוסנת כלפי נשים שמנות.

 

צילום: Lydia Hudgens

 

צילום: Lydia Hudgens

 

"את לא מספיק כוסית בשביל ללבוש בגד ים", "את לא באמת צריכה לאכול במבה" ואפילו "עדיף היה שלא תורידי את החולצה" הן רק חלק קטן מאוסף הפנינים שאנשים "זורקים" כבדרך אגב כלפי נשים שמנות בחוף הים. הם לא יודעים שהם יכולים במחי הברה לגרום גם לאישה עם הבטחון העצמי הגבוה בתבל, להרגיש כמו גוש רוטט של צלוליט. וגרוע מכך, להתכסות בשכבות וללבוש את הבגדים הכי פחות מחמיאים  שעולים על הדעת, כלומר – מכנסיים קצרים וחולצה גדולה ואז להיכנס איתם למים ולצאת כשהבגדים נדבקים לכל הגוף.

 

אמנם אין לי מנדט על איך זה להיות אישה שמנה באמת בישראל, כזו שלא זוכרת מתי קנתה בפעם האחרונה בחנות "רגילה", אבל אני מכירה נשים רבות כאלה ואני יודעת שכל אחת מהן יכולה להרגיש ולהיראות מיליון דולר עם הלבוש המתאים והאטיטיוד הנכון, ושכל זה ירד לטימיון בגלל הערה נבזית של אידיוט אחד שהיא לא באה לו טוב בעין.

 

אז באמת כל הכבוד לגישה של גבי פרש ושל חברותיה – שמסתובבות עם בגד ים בשני חלקים במידה 50 – ומרגישות על גג העולם. אני רוצה לקוות שלא רחוק היום, בו גם בישראל אישה שמנה תוכל לצעוד בחופשיות על החוף בביקיני ולא לשמוע לעג מכל פינה. למרבה הצער, עושה רושם שאנחנו עדיין לא שם. 

תגובות (0)
הוסף תגובה