קים לואן דונג: היזמית הסדרתית ששוברת את כל המיתוסים

קים לואן דונג בת 32, וכבר מקימה את העסק השלישי שלה. היא אחת הבעלים של Empire Society, אותה הקימה בשנת 1999, ומארגנת אירועים בכל העולם. לאחר מכן היא המשיכה והקימה ב- 2002 את Prestigious Models, סוכנות דוגמנות אסייתית. ב- 2012 היא השיקה עסק שלישי, Image Powerhouse, חברת הפקה ובידור שמתמחה באופנה, תעשיית היופי ולייף סטייל. בנוסף, היא הקימה מחלקות חדשות לפרסטיג'יוס מודלס, המתמחות באופנה, דפוס,  פרסומות, טלויזיה וקולנוע.

 

פגשתי את דונג באירוע שנערך בפאוור האוס, והתאהבתי בסיפור פריצתה וניפוץ המיתוסים שהכניעו והותירו מאחור יזמים פוטנציאלים אחרים.

 

עוד ב Onlife:

 

מיתוס 1: צריך שהכל יהיה מובן לפני שאת מתחילה

שנה אחרי שהשיקה את אמפייר סוסייטי, קים לואן דונג התחילה להבחין בדפוס בבקשות הקליינטים לדוגמניות המשמשות כדוברות או פרזנטוריות. פרסטיג'יוס מודלס הוקמה על מנת לספק דרישה לדוגמניות אסיתיות, דרישה אשר לא נענתה קודם לכן.

 

כן, עוזר אם יש לך תוכנית מובנית מראש, אבל עם זאת, משתלם גם להיות אופורטוניסטית ולענות לצרכים שאולי לא היית מודעת להם קודם לכן.

 

 

מיתוס 2: צריך להתרחב במהירות

דונג ניהלה את אמפייר סוסייטי במשך שלוש שנים, לפני שהיא הוסיפה גם את פריסטיג'יוס מודלס. חלפו עשר שנים לפני שהיא פתחה את העסק השלישי שלה. למרות שלדונג תמיד היה עניין באופנה ובמותגים הפונים לצרכן, התעשיות אליהן פנו אמפייר סוסייטי ופריסטיג'יוס מודלס היו תעשיות הפוקר, הגיימינג ויצרני רכב. היא לא השיקה את אימאג' פאוורהאוס עד ששני העסקים הללו היו מספיק מבוססים והיא יכלה לעבור לניו יורק.

 

את לא חייבת להתרחב במהרה, לפעמים אפילו במשך שנים (בימים אלה של עסקי אונליין, שמקימים אותם במהירות ונדמה שההצלחה מגיעה בן לילה, אני מוצאת את הצמיחה המבוקרת הזו מרעננת).

 

סיפור פריצה מנפץ מיתוסים. קים לואן דונג (צילום מתוך עמוד הפייסבוק של דונג)

 

מיתוס 3: יזמות מתאימה יותר לסוג מסוים של אנשים

אולי  את חושבת שיזמית צריכה להיות יצירתית באופן מיוחד, או אולי להיות מוכנה לקחת סיכונים או לבוא מרקע מסוים. דונג נלחמה באמונה המגבילה הזו: היא ויאטנמית/סינית, והופעלו עליה לחצים תרובתיים חזקים לקחת עבודה מסורתית יותר. "בתרבות האסייתית מחנכים אותנו לרכוש השכלה טובה ולהפוך לרופאים, עורכי דין או בנקאים", היא מסבירה. דונג אפילו הוציאה תעודת סוכנת נדל"ן בזמן שהקימה את פריסטיג'יוס מודלס, כדי להגשים את השאיפה של הוריה לקריירה יותר קונבנציונלית עבורה.

 

אבל היא לא הצליחה להחזיק בשתי העבודות, ובסוף ערכה פגישה אמוציונאלית עם הוריה ואחיה, על מנת לזכות בתמיכתם. זאת לא הייתה החלטה שנעשתה בלילה אחד, אבל כעת המשפחה שלה תומכת כל כך, שהם אפילו עוזרים לה עם הפרויקטים הנוכחיים.

 

את לא צריכה להיות סוג מסוים של בן אדם כדי להיות יזמית(כאמריקאית ממוצא אסייתי בעצמי, אני יכולה להבין את הציפיות הנוקשות של תרבות המעדיפה עבודות מסורתיות על פני יזמות, כך שלחלוק את סיפורה של דונג מאוד מתגמל עבורי).

 

תחום היזמות נגיש הרבה יותר ממה שנהוג לחשוב

קים לואן דונג מגלמת במובנים מסוימים את המודל של היזמים הצעירים עם השקות הבזק – מנהלת שלושה עסקים בתחילת שנות השלושים לחייה. אבל סיפורה יוצא נגד התפיסה הרווחת בנוגע ליזמות, ובמובן הזה, היא מהווה דוגמה לכך שתחום היזמות יותר נגיש לאישה הממוצעת מאשר נהוג לחשוב. את לא חייבת לקבל רעיון גאוני בהארה פתאומית ואת לא חייבת להתפתח ולצמוח במהרה. יזמות היא אופציה הפתוחה בפני כולם.

 

"צרי אפשרויות, גרמי לדברים לקרות ותראי איך החזון שלך הופך למציאות. אל תפחדי  לצאת מהאזור המוכר והנוח. השיגי מנטור או מנחה, מישהו שיוכל להדריך אותך. הקיפי את עצמך באנשים שמאמינים בך ורוצים לראות אותך מצליחה" – קים לואן דונג.  

 

קרוליין סניזה-לוין היא אשת עסקים ומומחית לקריירה, מפיקת סרטים עצמאיים וסטנאדפיסטית. היא כתבה שני ספרים "שש דרכים להצלחה בחיפוש עבודה" (2011), ו"איך להתמודד עם פחד: סודות להצלחה בזמנים מאתגרים" (2010)

 

_________________________________________________________

 

לכתבה בפורבס ישראל

 

עוד בפורבס ישראל:

תגובות (0)
הוסף תגובה