5 המיתוסים על יתושים

החופש הגדול ממש מעבר לפינה ולפני החום הגדול של יולי אוגוסט רבים מנצלים את הימים הנעימים לטיולים ושינה מחוץ לבית. הרפתקה נפלאה עלולה להיהרס אם יתוש אחד או שנים מחליטים להכנס לאוהל המשפחתי או לצימר ולבלות אתכם את הלילה.

 

למרות המאבק העיקש שמנהלים רשויות הבריאות ברחבי העולם כנגד היתושים, הם כנראה כאן בכדי להישאר. לא עוזרים ריסוסי מקורות המים, הדברות ריכוזים, לוחמה ביולוגית או תכשירים טבעיים, היתושים ממשיכים לפקוד אותנו ולעקוץ. אז למרות שנדמה לנו שאנחנו יודעים עלהם כמעט הכל, מסתבר שישנם לא מעט מיתוסים שהקשר בינם למציאות הוא מקרי בהחלט.

 

מיתוס : כל היתושים אותו הדבר

 לפי הפרסומים של קרן המחקר נגד יתושים בארצות הברית, יש יותר מ- 3,000  זנים של יתושים ברחבי העולם. הם חיים בכמעט כל מקום מלבד אנטרטיקה ויש ביניהם שוני גדול.

ממש כשם שבמשפחת החתוליים חיים הנמרים לצד חתולי הבית, לשניהם צרכים שונים, רצונות ותנאי חיים שונים כך גם היתושים שונים מזן לזן בפרמטרים שונים.

חשוב לזכור שאומנם קיימים יתושים זכרים ונקבות אבל רק הנקבות ניזונות מדם בעלי חוליות בעוד שהזכרים ניזונים מצוף.

 

מיתוס 2: יתושים מעבירים מחלות

כאמור, יש יותר מ 3000 זנים של יתושים ורק חלק מביניהם אכן מעבירים מחלות ומגפות. חלקם אפילו אינם עוקצים בני אדם. היתושים שאכן עוקצים ומעבירים מחלות חיים באזורים ספציפיים. בישראל חיים זנים בודדים ונדירים של יתושים שמעבירים מחלות כגון: מלריה וקדחת, על פי נתוני משרד הבריאות הישראלי והמשרד להגנת הסביבה.

 

מיתוס 3: יתושים מעדיפים אנשים מתוקים

מדענים זיהו מספר חלבונים הנפלטים מעור הגוף שלנו ומשמשים כמושכי יתושים. סוכר הוא לא אחד מהם. חלבונים אלה מיוצרים על ידי התהליכים הטבעיים של הגוף בהם: כמות הפחמן הדו חמצני בנשימה, סממני הריון, טמפרטורת גוף, אלכוהול וסוג דם. כל אלה עשויים למשוך את היתושים דווקא אליכם בזמן שהחברים שלכם יישארו נקיים מעקיצות.

יותר מזה, חוקרים בריטים גילו מה דוחה יתושים-לחץ. מחקר מבריטניה גילה שאנשים לחוצים מפרישים חומרים כימיים על פני עורם אשר דוחים עקיצות יתושים.

 

מיתוס 4: תמציות טבעיות יעילות במניעת עקיצות ובטיפול בהן.

תמצית תה ירוק, לימון, בזיליקום, לבנדר, שמן אקליפטוס, שמן ציטרונלה- לכולם מיוחסים יכולות של מניעה וטיפול. לפני כשנתיים התפרסמו תוצאותיהם של שורת מחקרים שנעשו על אוניברסיטאות בארצות הברית, תיאלנד ואוסטרליה על אפקטיביות תמציות טבעיות הללו, מהמסקנות עולה שהאפקטיביות אפשרית אף כי קצרת מועד.

 

מיתוס 5: יתושים חיים בקיץ

יתושים חיים כל השנה, גם בחורף. על פי האתר למידע על יתושים של אוניברסיטת פלורידה, היתושים משלימים מעגל חיים בתקופה שבין שבועיים לחודשים. ישנם זנים ששורדים את תקופת החורף והם יהיו למעשה הראשונים שיצאו בימים החמים הראשונים ויתחילו בשמחה את הקיץ.

 

שרון טל, נטורופתית ומומחית לצמחי מרפא ורפואה סינית נותנת טיפים חשובים לשימוש בחומרים טבעיים בטיפול ומניעת עקיצות:

  • יתושים לא אוהבים מקומות קרים, ולכן הפעלת מזגן ומאוורר בקיץ ירחיקו יתושים
  • שימוש בשמנים אתרים מפיצי ריח יעילים בהרחקת יתושים. להגברת היעילות שפכו שמן גרניום, לבנדר, עץ התה, הדס, גרניום או ציטרונלה למבער, בתוספת כמה טיפות מים.  
  • ניתן לשתול באדניות או בגינה צמחי בזיליקום, גרניום או ציטרונלה, שידועים כמרחיקי יתושים.
  • אם כבר נעקצתם, כדאי לקרר את המקום עם מים קרים ואפילו קרח. הימנעו מלהכניס ילד עקוץ לאמבטיה חמה, המים החמים יעוררו מחדש את תחושת הגרד. 
תגובות (0)
הוסף תגובה