פדופילים ברשת: סכנות באינטרנט אורבות לילדים שלכם

נערה בת 14 מדרום הארץ ניסתה לפני יומיים לשים קץ לחייה בגלל תמונות אינטימיות שלה שהופצו על ידי החבר, בן גילה באינטרנט. היא צילמה את עצמה ושלחה "רק" לחבר. הילד הפיץ את התמונות, והלצה של מתבגרים הפכה לסכנת חיים אמיתית. אמה שרואיינה אתמול לחדשות ערוץ 2 סיפרה כי המעשה נעשה בתמימות, "זה פשוט רצח אופי של ילדה שרק התחילה את החיים שלה, ילדה תמימה שחשבה שזה בינו לבינה." הנערה שאיימה להתאבד ונטלה כדורים מצויה בימים אלה בהשגחה צמודה בביתה תחת פיקוח של השירות הפסיכולוגי, הנער שהפיץ את הסרטון טרם נעצר.

 

עוד באון לייף:

איך שומרים על ביטחון הילדים באינטרנט

זו יכולה להיות הבת שלכם

עם המוצץ והעכבר- גלישה בטוחה לקטנטנים

 

אלפי ילדים נפגעים מידי חודש בישראל ובעולם מגלישה תמימה באינטרנט – חרמות, הצקות, התעללות, הטרדות  ופגיעות מיניות, פדופיליה, טרור, סמים, אלכוהול ולא מעט מקרי מוות. רובם לא מדווחים כלל ובחלקם הגדול ההורים חסרי האונים מגלים זאת מאוחר מידי.

 

ניסיון ההתאבדות של אותה ילדה הוא רק מקרה אחד מעשרות מקרים שמגיעים לגלעד האן, חוקר עבירות ופשעי מחשב שפרש מהמשטרה אחרי 20 שנות שירות. לפני כשנתיים, החליט לנסות גישה חדשה, אחרי שפגש פדופיל שכלא מסתובב ברחובות אחת הערים הגדולות בארץ והאחרון לגלג על יכולת המשטרה להגן על הילדים. "אז הבנתי, שכל מה שאני עושה 20 שנה לא שווה כלום. אם אותו אדם משתחרר כל כך מהר ומסתובב חופשי , סימן שאני לא במקום הנכון" אמר האן.

 

הוא החליט לפנות לחינוך, לעלות את מודעות של ההורים והילדים לסכנות הטמונות בגלישה באינטרנט מתוך אמונה אמיתית שרק משם יכול לבוא השינוי. "אני לא אומר להורים תחסמו לילדים את הפייסבוק, תנתקו את האינטרנט, זה לא רציני. אם אין מחשב בבית, יש אצל חברים, בבתי קפה היום אפילו באוטובוסים אפשר להתחבר לאינטרנט. בכל מקום. מה שאני אומר זה דברו עם הילדים בגובה העיניים. פשוט דברו איתם. תסבירו להם על ההבדל בין המציאות למה שהם רואים במחשב, שלא כל דבר שכתוב באינטרנט אמיתי, למדו אותם לדבר בכבוד אחד לשני, לשמור אחד על השני. תסבירו להם שחבר וירטואלי הוא לא חבר, שהם יכולים להיפגע ולפגוע. האינטרנט הוא כמו סכין, שכשמשתמשים בו בצורה נכונה הוא מועיל ותורם אבל הוא גם יכול לפגוע קשות."

 

20 שניות עד שפדופיל מאתר ילדה ברשת

בשנתיים האחרונות מעביר האן הרצאות לכל מי שרק מוכן לשמוע. הוא עובר בין בתי ספר יסודיים, תיכוניים, במקומות עבודה, ובישובים קהילתיים. ההרצאות שלו מעוררות, סוחפות ובעיקר חושפות את ההורים לצד האפל של רשת האינטרנט.

 

"היום בישראל יש יותר מ 70,000 פדופילים", חושף האן, "הם לא מסתובבים בחצרות וברחובות צדדיים, הם נמצאים בתוך הצ'טים הכי גדולים ברשת. בנים ובנות חשופים באותה מידה לפגיעה. מבדיקה שעשינו לוקח לפדופיל כ- 20 שניות לענות לילדה שכותבת בצ'ט שמשמעמם לה, שלא מבינים אותה שהיא בדיכאון. 20 שניות בלבד ואז תגובה מינית, בוטה, גסה שעשויה להוביל לשיחה שבה אותה ילדה נדרשת להתפשט, או לגעת בעצמה, מול המצלמה כמובן."

 

"אמא אחת פנתה אלי, הוא מתאר, וסיפרה שהבן שלה בן ה 10 מדבר עם בוב ספוג בצ'ט של הפייסבוק. אמרתי לה שעד כמה שאני יודע בוב ספוג הוא דמות מצוירת שלא יכול לשוחח. לדבריה, אותו בוב ספוג ביקש מבנה להפעיל את המצלמה של המחשב, ואחרי שהוא אמר כמה אותו ילד מקסים, וכמה החדר שלו נהדר, ביקש ממנו לסגור את הדלת, שהילד סירב כי אמא לא מרשה, וביקש ממנו להוריד את המכנסיים ולגעת בעצמו. אותה אמא בדיוק עברה ליד הדלת וראתה. מבדיקה שעשינו התברר שאותו בוב ספוג הוא פדופיל בן 42".

 

האן מחזיק באישור המשטרה 30 זהויות בדויות של ילדים וילדות כדי לאתר את אותם פדופילים. "אלפי זהויות נגנבות ברשת, בוב ספוג לא היחיד, גם לאלירז שדה, טל מוסרי, מייקל לואיס, כמעט מלאכים ועוד ועוד זהויות נגנבות ובשמם נפתחים  דפי פייסבוק על ידי פדופילים שהצליחו וממשיכים לפגוע באלפי ילדים ובני נוער".

 

"כדי לגדל דור של ילדים יותר אנושיים, פתוחים, אמפאתים ובוגרים רגשית, עלינו ההורים לפתח את המיומנויות הללו בנו ובילדינו. מבקש להדגיש האן, הדרך לכך היא בחינוך, חינוך ושוב חינוך. באמצעות שיחה, חיבוק, דיבור פתוח, נגיעה בנושאים מביכים באופן בוגר ואחראי ובעיקר יחסים שמבוססים על אמון, פתיחותותחושה שאנחנו כאן עבורם בכל בעיה או נושא אך במקביל אנחנו סומכים עליהםהמסר הוא אחד – האחריות עלינו, אבל אנחנו חייבים לתת לילדינו את התחושה שאנחנו סומכים עליהם"

 

הורים על סף התמוטטות, ילדים במצוקה

פדופיליה היא רק סכנה אחת, הילדים חשופים למראות, מסרים ולבקשות שלרבים מהם קשה מאוד עד בלתי אפשרי לסרב. האן עובד בלי הפסקה, הטלפון שלו לא מפסיק לצלצל, עוד ועוד ילדים זקוקים לעזרה והוא רוצה להציל את כולם, אבל ביממה יש רק 24 שעות, וזאת לפעמים בעיה.

 

"השעה 01:22 בלילה", מתאר האן, "אני חוזר מבית החולים שם מאושפזת נערה אחרת שניסתה להתאבד בחיתוך פרקי כף היד ובליעת עשרות כדורים. על המושב לידי מונח דיסק און קי, שקיבלתי מהאמא של אותה נערה, "תעזור לי , תעזור לי להציל את הבת שלי..בבקשה תעשה שזה יגמר", היא בוכה, מתחננת.

 

"אני נכנס למשרד בביתי, כל בני הבית ישנים. ביד רועדת אני מכניס את הזיכרון למחשב. ראיתי כבר דברים, אני חושב לעצמי, ראיתי כבר מקרים קשים, אבל… היד רועדת לי… קליק על העכבר…קליק אחד קטן ואני מבין למה העולם נגמר לעוד נערה.תמונות, רק תמונות… ועוד תמונות. אשתי מתעוררת ועוברת ליד המשרד תוך שהיא רואה אותי עסוק במחשב, "אתה לא נכנס לישון?" היא שואלת. מה להגיד לה? שהלילה אני שוב לא הלך לישון…?"

 

 

מה אתם כהורים חייבים לעשות? 

  • תדאגו לדעת מה הילד שלכם עושה באינטרנט, מה דף הבית שלו, מה הכינוי שלו, באיזה משחקים הוא משחק, מהם האתרים אלהם הוא נכנס, מי הם החברים שלו בפייסבוק.
  • דברו עם הילדים בגובה העיניים על הדברים שהם עשויים לראות ולהיחשף באינטרנט, על כך שאם הם עושים לייק לסרטון פוגע הם שותפים לעבירה.
  • התמונות שהם מצלמים עלולות לשמש נגדם בעתיד- כאשר ירצו להתקבל ליחידות מסוימות בצבא, לקבל ויזה למדינות או להתקבל למקומות עבודה.
  • דברו איתם על ההבדל בין חבר וירטואלי לחבר אמיתי, על זהות בדויה, גנובה. לא מתוך מקום של כעס, אלא ממקום של כבוד. אתם סומכים על הילדים אתם רק רוצים לוודא שהם מבינים את הסכנה.
  • שימו לב לכל שינוי התנהגותי אצל הילדים: שינויים בהרגלי השימוש במחשב,  התנתקות מחברים ותיקים, האם הילד מתחיל לקבל חבילות או מכתבים או טלפונים מאנשים לא מוכרים – כל אלה דורשים התיחסות מיוחדת.
  • אם הילד רוצה להיפגש עם חבר שהכיר בצ'ט לוו אותו, בדקו וודאו שאותו חבר או חברה הם באמת בני אותו גיל. לחוג אתם מלווים אותם? אין סיבה שלא תלוו אותם גם לפגישה כזאת.
  • תזכרו שלרוב אפשר למזער נזקים. אם הילד או הילדה בכל זאת שלחו תמונה או צלמו סרטון שמשמש כנגדם במרבית המקרים אפשר להסיר אותה ולצמצם את הפגיעה. פניה בזמן יכולה להציל את הילדים מפגיעה קשה.

 

 

גלעד האן מפרסם בהרצאות שלו את המייל שלו, אתר האינטרנט ודף הפייסבוק. הוא רק מבקש, אם אפשר בין 2-5 בבוקר לתת לו קצת לישון, יש לו הרבה עבודה. 

gilad@giladhan.co.il

www.giladhan.co.il

f- gilad han

תגובות (0)
הוסף תגובה