5 דברים שאת צריכה לדבר עליהם עם הבוס

להיכנס למשרד של הבוס שלך יכול להיות חם או קר: את יכולה לקבל טפיחה על השכם על עבודה טובה שעשית, או שאת יכולה לקבל מנה הגונה של ביקורת בונה. אולי הבוס שלך רוצה לתת לך פרויקט חדש ונהדר, או לשאול אותך לגבי הדו"ח שהיית צריכה להגיש לו היום (רגע, איזה דו"ח?).

 

אבל מתי יוצא לך להיכנס למשרד של הבוס שלך כדי לשוחח?

 

מסתבר שכדאי לך לפנות לבוס שלך על בסיס קבוע לגבי מספר דברים. כשתפני את הזמן לדבר על הדברים החשובים האלה עם הבוס שלך, תגלי שאת מאושרת יותר בקריירה שלך ושהבוס שלך, החברים לעבודה והחברה באופן כללי – מעריכים אותך יותר. אז בפעם הבאה שאת עוברת ליד המשרד של הבוס שלך, היכנסי פנימה והתחילי לדבר איתו על חמשת הדברים האלה:

 

1. איפה את רואה את עצמך בעוד חמש שנים

גם אם את רואה את עצמך בתפקיד אחר או במחלקה אחרת, זה בסדר ויכול להיות גם מועיל לדבר עם הבוס שלך על מטרות הקריירה שאת מציבה לעצמך. נכון, הדבר יכול להיות מאיים כשאת מעלה את זה לראשונה (במיוחד אם את מקווה לעשות שינוי גדול בקריירה  בשלב מסוים), אבל בטווח הרחוק – זה למעשה יכול לפתוח בפנייך דלתות וליצור הזדמנויות עבורך.

 

מדוע שהבוס שלך יהיה פתוח בפני האמביציה שלך להתקדם לתפקיד אחר? במקרים רבים, הוא או היא רוצים לראות אותך מתקדמת ומשיגה את היעדים והמטרות שלך. כמנהלת בעצמי, אני תמיד שואלת את העובדים שלי "איפה את רוצה לראות את עצמך בעוד חמש שנים?" מכיוון שאם יש דרך בה אני יכולה לעזור להם, אני אעשה זאת. בין אם זה אומר לזרוק מילה טובה במחלקה אחרת ובין אם זה אומר לתת להם פרויקט חדש שיעזור להם לפתח את הכישורים הנדרשים לתפקיד האחר, אני רוצה לעזור להם.

 

כמובן, יש דרך נכונה ושגויה לנסח את המטרות שלך. למשל, לא כדאי לך להגיד לבוס שאת רוצה בקרוב לנטוש את הספינה ולקחת את התפקיד שלו. תתחילי בקטן, באזכור של המקום בו את רוצה לראות את עצמך בסופו של דבר: "אני אשמח להתקדם לתפקיד ניהולי יום אחד". אם הוא קיבל את זה יפה, תעברי לציין באופן ספציפי איך את יכולה להשיג את המטרות הללו, אפילו אם, בסופו של דבר, המשמעות היא לעבור למחלקה או חברה אחרת.

 

בהחלט יתכן שהבוסית שלך מעוניינת לעזור לך (צילום: Shutterstock)

 

2. הרעיונות שלך לגבי החברה

כשאת טובעת בעבודה, את נוהגת למלמל לעצמך "זה היה כל כך הרבה יותר קל אם הייתי יכולה לעשות זאת בדרך שלי". אבל באיזו תדירות את באמת מציגה את הרעיון ברצינות לבוס שלך כפתרון לבעיה?

 

דיון עם הבוס על הרעיונות שלך יכול להועיל בכמה דרכים. ראשית, את מראה לו שאת לוקחת יוזמה, שאת מחויבת לשפר את החברה, ושאת באמת רוצה לתרום לקבוצה. שנית, אולי באמת תזכי לראות את הרעיון שלך מיושם, ובהנחה שהוא באמת אפקטיבי ויעיל כמו שאת חושבת – אלו חדשות נפלאות לך ולצוות שלך.

 

על מנת להוציא את המיטב מהשיחה שלכם, בואי מוכנה עם תוכנית. נסי משהו כמו "שמתי לב שהעובדים החדשים עדיין לא שוחים בהפעלת תוכנת ה – CRM. אני אשמח להציע  תכנית הכשרה שתעזור להם ללמוד את זה קצת מהר יותר. הנה מתווה של הרעיון שלי. מה אתה חושב?"

 

3. עצה למצבים קשים בעבודה

כשאת רואה את הבוס שלך רק כבן אדם שמחלק לך הוראות ומשימות, את מחמיצה עצות טובות שהוא יכול לתת לך. זכרי, יש סיבה לזה שהם הבוסים – לו או לה יש ניסיון רב בכל מיני מצבים שונים, אז נצלי את זה על מנת לקדם את הקריירה שלך.

 

לדוגמה, לפני שהבוס שלי הגיע לתפקיד שלו כמנהל המחלקה, הוא היה בתפקיד שלי, אחראי צוות. לכן, כשאני נתקלת במצב שלא יצא לי להיתקל בו לפני כן, אני תמיד עוצרת אצלו במשרד על מנת לדבר על המצב. ברוב המקרים הוא חווה מקרה דומה ויכול לייעץ לי איך הוא התמודד עם המצב ומה הוא למד לעשות (או לא לעשות).

 

לא, לא כדאי שתספרי לבוס שלך על כל בעיה קטנה שצצה, אבל אם את לא יכולה לפתור משהו לבדך, למה שלא תנצלי את המשאב היקר הזה שיושב מתחת לאפך?

 

4. תובנות מהחברה והתעשייה

כמובן שהבוס שלך צריך להתעסק במשימות היומיומיות, אבל הוא יכול להעניק לך תובנות לגבי דברים נוספים, יותר מדדליינים וערכים של החברה, בעיקר אם הוא או היא נמצאים בחברה או בתעשייה כבר מספר שנים.

 

זה יכול להיות לגבי תהליכים לא מוכרים בחברה, ההיסטוריה של החברה או התעשייה כולה. בין אם מדובר בסקרנות בלבד או באסטרטגיות לעתיד, אל תפחדי לשאול שאלות על הדרך בה החברה או התעשייה עובדת באמת מבפנים. כך תרוויחי הרבה מידע יקר ותוכיחי שאת יותר מסתם משכורת.

 

5. החיים האישיים שלך

אם הבוס שלך עוקב אחריך ברשת חברתית, את בטח מעדיפה למצוא דרך בה הוא או היא ידעו פחות לגבי החיים האישיים שלך. אבל למען האמת, לשתף את הבוס שלך בדברים אישיים אינו לא דבר רע. למעשה, זה יכול לעזור לך לייצב את הקשר המקצועי שלכם.

 

אז תשפכי כמה פרטים לגבי המשפחה שלך, הילדות שלך או אפילו לגבי מה עשית בסוף השבוע, ושאלי גם אותו שאלות. רוב הסיכויים שתגלי משהו שיש לכם במשותף, תצחקו קצת, ולפחות לכמה רגעים תוכלי להירגע במקום לדאוג לסטטוס של הפרויקט הנוכחי שלך.

 

את לא צריכה להיכנס ליותר מדי פרטים, או לבזבז שעות בלספר אחד לשנייה סיפורים אישיים, אבל להתיידד עם הבוס שלך עשוי לגרום לך להרגיש יותר בנוח לבוא אליו עם עניינים יותר רציניים. אולי לעולם לא תבלו יחד מחוץ לשעות העבודה, אבל זה לא אומר שאת צריכה להימנע מכל סוג של קשר אישי.

 

אולי זה לא ירגיש טבעי בהתחלה, אבל נסי לפתוח בשיחה עם הבוס שלך לגבי העניינים החשובים האלה. בסופו של דבר (כשאת מאושרת יורת בעבודה שלך וקרובה יותר למטרות הקריירה שלך), אני מבטיחה שזה ישתלם.

 

לכתבה בפורבס ישראל

 

עוד בפורבס ישראל:

תגובות (0)
הוסף תגובה