הקפאת ביציות: כל מה שצריך לדעת לפני שמתחילים את התהליך

אני זוכרת היטב את הרגע הזה בבית חולים 'מאיר' בכפר-סבא: השנה הייתה 2004 ואני הייתי אז סטודנטית צעירה באמצע שנות העשרים לחייה. המחשבה על ילדים, הורות ופוריות הייתה רחוקה כמו שהימים האלו עצמם רחוקים ממני עכשיו.

ובכל זאת, מצאתי את עצמי יושבת שם יד ביד עם אימי היקרה מחוץ לקליניקה של המומחה לשמירת פוריות ואונקולוגיה, כחלק מפרוצדורה פורמלית וחשובה מאין כמוה – הטיפול במחלת ההודג'קין (סרטן בבלוטות הלימפה, המכונה גם 'סרטן הצעירים' היות והוא תוקף לרוב צעירים בגילאים 18-30), שהתגלתה אצלי אז חייב טיפול כימותרפי וקרינה אשר היה בו סכנה (שהתבדתה בינתיים לשמחתנו) לפגיעה בפוריות.

 

עוד באון לייף:

אופציות שונות עלו אז על השולחן אצל אותו מומחה לשימור הפוריות, כאלו שרלוונטיות לנשים צעירות שאינן נשואות (או שאינן בזוגיות ארוכה) וכאלו שטרם מימשו את אימהותן. דובר אז על זריקות הורמונאליות להקפאת המחזור החודשי, הוצאה ושימור של רקמת שחלה וכן יצירה והקפאה של עוברים. הקפאת ביציות לכשעצמן לא הייתה אופציה שכלל עלתה על השולחן. וזה לא סתם, נראה שהטכנולוגיה התפתחה מאד מאז ובארבע השנים האחרונות נעשתה פריצת דרך משמעותית ביותר בכל האמור בהוצאה והקפאה של ביציות לא מופרות.

אז מהי בעצם הקפאת ביציות?

הקפאת ביציות הינו הליך המאפשר לנשים לנסות ולשמר את פוריותן.

תא הביצית – שהינו התא הגדול ביותר בגוף –  הוא תא המלא במים. ברגע שמקפיאים את הביצית עלולים להיווצר גבישים ובעת ההפשרה גבישים אלו עלולים לקרוע את דפנות הביצית. הביציות נלקחות מהנשים לרוב כאשר הן בריאות וצעירות וההקפאה משמרת את הביציות ומונעת את הליך ההזדקנות של הביצית.

 

תהליך ההקפאה מאפשר בתאריך עתידי, מאוחר יותר, להפשיר את הביציות ולהפרות אותן בזרע בן הזוג או באמצעות תרומת זרע. במסגרת טיפול זה נשאבות ביציות האישה משחלותיה והן מוקפאות.

 

את הביציות המופרות מחזירים לרחם בתהליך של הזרעה תוך רחמית בדומה להליך רגיל של הפריה חוץ גופית והחזרת עוברים מוקפאים.

 

בשנים האחרונות פותחה ושוכללה שיטה חדשה להקפאת הביצית הנקראת זיגוג (ויטריפיקציה) שעיקרה הקפאה מהירה ואחידה של הביצית באופן מידי המונע היווצרות של גבישים. בשיטה זו שיעור ההישרדות של הביצית עומד על בין 85-90% בממוצע, אך יש לקחת בחשבון כי גם גורמים נוספים משפיעים על סיכויי ההצלחה כגון גיל האישה ובריאותה הכללית. בפרספקטיבה של שלוש שנים של מעקב לאחור, ניתן לציין כי השיטה בהחלט הוכיחה עצמה כיעילה ובטוחה, וכך כלפי הילדים שנולדו כתוצאה ממנה.

"לא מדובר בפיקניק", מסביר פרופ' איתן לוננפלד, מנהל מח' נשים ויולדות ומנהל היחידה להפריה חוץ גופית בביה"ח סורוקה בב"ש. "יש סכנה של גירוי יתר שחלתי, אנחנו מעלים את ההורמונים לרמות גבוהות, נכנסים עם מחט ושואבים – אמנם בהרדמה – יש אפשרות לפגוע בכלי דם ובאיברים פנימיים, סכנה לזיהומים ועוד. אבל תודה לאל ברוב המקרים הכל עובר בשלום, רק חשוב לדעת למה נכנסים".

בנוסף, הסיכונים בהקפאת ביצית עלולים להופיע דווקא במועד ההפשרה והם תלויים בגיל האישה. ככל שהאישה תהיה מבוגרת יותר במועד החזרת העוברים כך גדלים הסיכונים עבורה והם כוללים: רעלת הריון, סכרת הריון, יתר לחץ דם, לידה מוקדמת ועוד.

חשוב לציין כי אישה המעוניינת לעבור תהליך של הקפאת ביציות מחויבת לחתום על טופס הסכמה, לאחר שהוסבר לה לעומק מהות ההליך וסיכוניו.

 

 

ומה המצב בישראל?

עד שנת 2010 הותר הליך של הקפאת ביציות בישראל רק לנשים אשר סבלו מבעיות בריאות מסוימות, כגון נשים חולות או נשים שחלו בסרטן, נשים עם בעיות פוריות מאובחנות או נשים שאצל בן זוגן אובחנו בעיות פוריות.

 

עם שינוי החוק לפני שלוש שנים, התיר משרד הבריאות הליך הקפאת הביציות גם מסיבות שאינן רפואיות המכונות 'סיבות חברתיות' (למשל נשים שטרם נישאו או נשות קריירה שמבקשות לדחות את מועד הכניסה להיריון) והן מותנות בכך שגיל האישה ינוע בין 30-40 שנים ובהמצאת אישורים ומסמכים שונים מרופא נשים. לפי התיקון בחוק, אישה תוכל להקפיא עד 20 ביציות ולעבור ארבע שאיבות בלבד.

 

במידה והליך הקפאת הביציות, שמתבצע ביחידות להפריה חוץ גופית בבתי החולים השונים, נובע מסיבות רפואיות, הוא מוכלל בסל הבריאות. במקרים אחרים, תישא האישה לבדה בעלות הטיפולים, אשר יכולים להגיע לאלפי שקלים (15,000 ? בממוצע) וכן גם שמירת הביציות הקפואות נושאת עלות של מאות שקלים בממוצע לתקופה של חמש שנים.

"אני תמיד מסביר למטופלות שההליך של הקפאת ביציות אינו מבטיח פוריות, אלא שומר על הביציות. חשוב לא לחיות באשליות ולחשוב שאפשר לחכות לגיל 45 ושהכל יעבור חלק." מסכם פרופ' לוננפלד. "העתיד הוא אף פעם לא מובטח. יש טכנולוגיות טובות, אבל גם הן מוגבלות והפוריות מה לעשות, אינה נשמרת לעד בכל המובנים. בכלל,  אני תמיד מעדיף שלאישה או לזוג יהיה עובר מוקפא מאשר רק ביצית מוקפא. הסיכוי לילד הוא כמובן יותר גבוה כך". 

תגובות (0)
הוסף תגובה