עישון פאסיבי מזיק לא רק לבני אדם, אלא גם לחיות

עישון אינו מזיק רק לבריאות של בני האדם, אלא לבריאותם של חיות המחמד שלכם. כלבים וחתולים שהבעלים שלהם מעשנים, הם בעלי סיכוי כפול לפתח סרטן מסוגים שונים, ביחס לבעלים שלהם. בעוד שהסכנות של עישון פאסיבי עבור בני אדם ידועות, מעשנים רבים אינם מודעים כלל לסכנות עבור חבריהם בעלי ארבע הרגליים. כך על פי ואלס מילס, שעומדת בראש שירות תמיכה ללא מעשנים, בקינגהמשייר, בריטניה. לכלבים שחשופים לעשן סיגריות, יש סיכוי גבוה לפתח סרטן ריאות ואף, ביחס לכלבים שאינם שואפים עשן סיגריות.

 

עוד באון לייף:

אמנון לוי מפסיק לעשן. פעם לתמיד  

מה הקשר בין הבוהן לסרטן הריאות

הדס שטייף: נמאס מהעשן שלכם  

 

ממחקר שנערך ע"י אונ' טאפטס, ליד בוסטון, ארה"ב, עולה כי גם חיות מחמד קטנות יותר וציפורים רגישים מאוד להשפעות עשן הסיגריות. כך לדוגמא, חתולים שחיים עם מעשנים, חשופים לסרטן של מערכת הלימפה – אחת מהמחלות הממאירות הנפוצות בחתולים.  

 

לפני מחקר זה, היה נהוג לחשוב שסוג זה של סרטן נגרם על ידי וירוס של חתולים, אך התוצאות הראו שחשיפה לגורמים סביבתיים, בהם: עישון טבק, יש השלכות הרסניות על בריאותם של חתולים. כשחתולים מלקקים את עצמם, הם עלולים לעכל אבק, פיח אפר וניקוטין שנתפס בפרווה שלהם. מומחים מזהירים שבעלי חיים עלולים לחטף הרעלה כתוצאה מאכילת בדלי סיגריות. במקרים מסוימים, זה עלול להיות קטלני.

 

אך עישון הוא לא הסכנה היחידה שאורבת לחיות המחמד. מחקר של האגודה למניעת השמנת חיות מחמד גילה שמחצית מחתולים וכלבים בארה"ב סובלים מעודף משקל או מהשמנת יתר, כתוצאה מאכילת יתר ומהעובדה שהם אינם פעילים גופנית. לכן יש להם נטייה לפתח סרטן, סוכרת, דלקת פרקים ואי ספיקת כליות.

תגובות (0)
הוסף תגובה