מלכת היופי של מיס אייווה: לא מסתירה את המוגבלות הפיזית

בסוף השבוע האחרון זכתה ניקול קלי (23) בתואר מיס אייווה, והיא תייצג את מדינת התירס בתחרות מיס אמריקה שתתקיים ב-15 בספטמבר, בניו ג'רזי. לכאורה, אין שום דבר מיוחד בתחרות שמתקיימת כל שנה, או בזוכה – אמריקאית בלונדינית, חייכנית טיפוסית – אלא שבזכייתה בתואר, ניקול קלי עושה היסטוריה קטנה.

 

ניקול קלי נולדה ללא אמת יד שמאל שלה (מהמרפק ומטה) והיא הזוכה השלישית בסך-הכל בתולדות ארה"ב שתזכה לייצג את המדינה שלה, למרות שנולדה עם מגבלה גופנית. 

 

בשנת 1994 היתה זו מתמודדת חירשת שזכתה לראשונה בתואר מיס אלבמה. בשנה שעברה היתה זו המתמודדת אלקסיס וויינמן Alexis Wineman ממונטנה, שאובחנה בגיל 11 כסובלת מבעיות התפתחויות על הספקטרום האוטיסטי (ובעלת תסמינים הדומים לאלו של תסמונת אספרגר), שזכתה בתואר מלכת היופי.

 

אולם, להבדיל מקודמותיה, ניקול קלי היא המתמודדת הראשונה בעלת מוגבלות פיזית בולטת לעין. היא אף מעידה על עצמה "כשגדלתי, למדתי לאזן בין המבטים המזדמנים שאנשים נעצו בי לבין האישיות שלי, שלא יודעת להיכנע גם כשהיא שומעת 'לא'. מכדורסל, לריקוד, לצלילה – אין דבר שלא ניסיתי. ובסופו של דבר, מצאתי את התשוקה האמיתית שלי בעולם אומנויות הבמה". הסיבה, היא אומרת, תלויה בכך שהבמה מציעה לה "עולם בו אני נותנת לאנשים את ה'רשות' לבהות בי במתכוון". היא אף אמרה לערוץ CBS 4 "מדובר במקום בו אני יכולה להגיד 'הנה אני, ואני בטוחה בעצמי'".

 

ניקול קלי – מיס אייווה 2013. מתוך האתר הרשמי של תחרות מיס אייווה

 

בראיונות שהעניקה מאז הזכייה סיפרה קלי שהמטרה האמיתית שלה בחיים היא לעזור לאנשים עם מוגבלויות כמוה למצוא את אור הזרקורים שלהם.

 

עולם האופנה קצת יוצא מגבולות הגזרה הנוחים לו בשנה האחרונה, החל מקמפיינים שמציגים נשים אמיתיות (ביניהן ספורטאית פארא- אולימפית, בת 70 ואישה במידה 20) ועד תחרויות יופי, בארץ ובעולם, שמציגות נשים שלא משתלבות בדיוק במשבצת אליה אנחנו רגילים בתור "זוכה בתחרות מלכת יופי". בין אם מדובר במתמודדת עם צבע עור שונה, מתמודדת עם מידת מכנסיים אחרת ואפילו מתמודדת בלי יד. 

 

לאט ובהדרגה, העין שלנו לומדת לקבל יופי מסוג שונה. גם אם זו זכיה משיקולים פוליטים או מניעים זרים אחרים, זה ממש לא משנה. ככל שירבו הדוגמאות השונות לסוגי יופי אחר, שנכנסים למיינסטרים, כך תלך ותתרחב ההגדרה שלנו למהו יופי בכלל. וכשנראה את ניקול קלי מנופפת בשמחה ביד ימין, לא נחפש לראות אם יש לה יד שמאל.

תגובות (0)
הוסף תגובה