משרד הבריאות נגד תחליפי חלב: המדינה עושה הכל חוץ מלעודד הנקה

כשילדתי את בני או?ריה לפני חודש וחצי, ניסיתי במשך כמה ימים מתישים פיזית ורגשית להניק אותו. בשלב מסוים, כשהחלטתי שהגעתי לגבול האישי שלי של חוסר שינה והתעסקות אינטנסיבית בהנקה ושאיבות, הפסקתי להניק – עם רגשי אשם וכאב לב – וגבות מורמות של חלק מהסובבים אותי, כולל כל אדם שני שדיברתי איתו וראה לנכון לברר אם אני מניקה.

את אותה הגישה הרווחת בחברה הישראלית של חטטנות ומשטו?ר חייהן של נשים ואמהות, אימץ השבוע משרד הבריאות, כששלח חוזר ליצרניות תחליפי החלב הקובע כי חל עליהן איסור לקדם מכירות של תרכובת חלב לתינוקות (להלן: תמ"ל), או להתערב בפעילות משרד הבריאות לקידום ההנקה. המשמעות הישירה של הצעד הזה הוא הכבדת העול הכלכלי הבלתי נסבל גם ככה, על מאות אלפי בתים בישראל.

 

עוד ב Onlife:

 

אפשר לעודד הנקה בלי טרור כלכלי נגד ההורים 

מלבד הניסיון לצבור שליטה על גופן של נשים ולהתערב בהחלטות הכי פרטיות שלנו, שאלתן את עצמכן פעם מהי אותה "פעילות של משרד הבריאות לקידום ההנקה"? כששאלה אותי אחות טיפת חלב אם אני מניקה ועניתי שלא, היא תקתקה כמה מילים במחשב ולא הוסיפה מילה. גם רופאת הילדים של בני לא אמרה מילה על הבחירה שלי. לפני הלידה לא נחשפתי למידע על יתרונות וחסרונות ההנקה אשר משרד הבריאות אמור לספק, אלא הגעתי מיוזמתי להרצאה של יועצת הנקה שהתקיימה במרכז פרטי לאמהו?ת.

 

שלוש שעות אחרי שילדתי, הגיעה לחדרי במחלקת היולדות באיכילוב – בית חולים אשר נמצא בבעלות שירותי בריאות כללית, חברה ציבורית אשר רוב המימון שלה מגיע ממס הבריאות של כולנו – אישה שביקשה את פרטי האישיים כדי להעניק לי ערכה הכוללת בין השאר קופסת תמ"ל. בתינוקייה של איכילוב מחזיקים בקבוקי תמ"ל ממותגים של אותה חברה בלבד, ופחות מ- 24 שעות אחרי הלידה, האחיות והרופאות בתינוקייה כבר הפעילו עלי לחץ לתת לבני תמ"ל כי "הוא נראה קצת חלש, תני לו שלא יהיה רעב". כששרת הבריאות יעל גרמן מדברת על עידוד הנקה, לזה היא מתכוונת?

 

איך משרד הבריאות בדיוק מקדם הנקה? (צילום: Shutterstock)

 

למדינה יש אינספור דרכים בהן היא יכולה לקדם הנקה בצורה רצינית ואחראית, ושלא כוללות טרור כלכלי נגד הורים מכל שכבות האוכלוסיה, היא בוחרת שלא לנקוט בהן. על קצה המזלג: הארכת חופשת הלידה, אכיפת חוקי העבודה נגד מעסיקים שמפטרים נשים בהריון ואמהות צעירות, פתיחת מעונות יום מסובסדים בקרבה למקומות העבודה, הקמת תשתיות לפינות הנקה במשרדים, אוניברסיטאות ובניינים ציבוריים, וסבסוד יועצות הנקה מקצועיות ומצוינות לכל יולדת.

 

משרד הבריאות דווקא עוזר ליצרניות התמ"ל לבסס שליטה

המדינה, בניגוד להצהרתה הרשמית, עושה לא מעט דווקא כדי לבסס את שליטתן של יצרניות התמ"ל בשוק הריכוזי ממילא (מטרנה וסימילאק שולטות ב- 97% ממנו), וכדי לוודא שמחירי התחליפים יהיו גבוהים במיוחד – מבדיקה של 'אמון הציבור', עולה כי הורים בישראל משלמים על תמ"ל 18% יותר מבארה"ב, 49% יותר מבאוסטרליה, ו- 64% יותר מבאנגליה. איך הוא עושה זאת? פשוט מאוד.

 

משרד הבריאות מאפשר ליצרניות התמ"ל דריסת רגל אדירה במחלקות היולדות בארץ. אותן חברות משלמות כ- 50 מיליון שקל בשנה "תמלוגים" לבתי החולים, כדי שאלו יחלקו את מוצריהן בצורה בלעדית ליולדות. ההשקעה הזו עבור החברות לא תסולא בפז. הן מכירות היטב את המחקרים שמצביעים על כך ש- 60% מהיולדות ימשיכו להשתמש באותו מותג שניתן לתינוק שלהן בבית החולים, ובסופו של דבר הצרכנים מחזירים להן את ההשקעה, בריבית דריבית: רווחי היצרניות מגיעים ל- 500 מיליון שקלים בשנה.

 

משרד הבריאות מאפשר ביד ימין ליצרניות התמ"ל להיכנס בדלת הקדמית למחלקות היולדות, וביד שמאל עושה להן "נו נו נו" על כך שהן מחלקות דוגמיות ומפרסמות את מוצריהן. החוזר שיצא השבוע, בנוסף להיותו הכל מלבד פוגע במטרה, הוא גם ניסיון דוחה במיוחד לרושש עוד טיפה את מגזר ההורים שבלאו הכי נאלץ להוציא חצי ממשכורתו על גנים פרטיים, מטפלות וחיתולים, כדי שיוכל לחזור לעבודה ולפרנס את ילדיו. איך אמר לאחרונה שר האוצר? מי שמביא ילדים אחראי לפרנס אותם. 

 

עדכון: בעקבות המחאה הציבורית, משרד הבריאות חזר בו

תגובות (0)
הוסף תגובה