דאודורנטים או אלכוהול: גורמי הסיכון לסרטן השד

מה גורם לסרטן שד? על השאלה הזאת מנסים לענות חוקרים ומדענים ברחבי העולם, ככל שעובר הזמן מתגלים יותר ויותר סיכונים שעשויים לעלות את הסיכוי לחלות במחלה. המחקרים עוסקים בהשפעה שיש לפעילות גופנית, עלייה או ירידה במשקל, תזונה, חשיפה לחומרים שונים, גנטיקה, הרגלי חיים, עבודה, שינויים הורמונליים, על הסיכון לחלות בסרטן שד. אולם בעוד שהמחקר הגנטי מתקדם בקצב מהיר וכבר הוציא לא מעט סיכומים, המחקר הסביבתי נמצא עדיין בשלביו הראשונים ומעסיק מדענים ורופאים בכל רחבי העולם.

 

עוד באון לייף:

 

מחקר סביבתי אחד המתקיים בארצות הברית וממומן על ידי המכון הלאומי למדעי הבריאות והסביבה ה- NIEHS, מכונה מחקר האחיות (study sister), וכולל יותר מ 50,000 נשים שחולות בסרטן שד. המחקר שנמצא בעיצומו ועתיד להיארך כ- 10 שנים שם לעצמו מטרה לעקוב אחרי אותן נשים חולות במספר רב של פרמטרים. בין היתר: גנטיקה, אורח חיים וגורמים סביבתיים שעשויים להוות זרז או סיבה להתקדמות המחלה. תמיכה גדולה מקבל המחקר מהאגודה האמריקאית לסרטן, שמפרסם באתרו את תוצאות הביניים של המחקר, ולמרות שאין עדיין תוצאות סופיות, הצהירה האגודה האמרקאית כי לאורחות החיים שלנו יש ללא ספק השפעה מכרעת על הסיכון שלנו לחלות במחלה, לצד כמובן, האספקט הגנטי.

 

"חשוב לזכור", אומר ד"ר ערן שרון, מומחה לכירורגיה כללית ואונקולוגית ומנהל המרכז לבריאות השד של בלינסון במרכז הרפואי רבין בפתח תקווה, "שגורמי הסיכון לא מחייבים שאישה או גבר יחלו בסרטן שד. יש נשים שנחשפות למספר גורמי סיכון ועדיין לא מתפתח אצלן גידול ממאיר.  מצד שני יש נשים שלהן נמצאו גידולים ואנו יודעים שהיו חשופות לגורמי סיכון שונים אבל אנחנו לא יכולים לומר בוודאות כמה אם בכלל גרמו להופעת המחלה. ישנם סוגים שונים של גורמי סיכון שונים, כמו למשל, גיל, גזע אותם אי אפשר לשנות ולצידם ישנם גורמי סיכון הקשורים לאורח חיים כמו למשל עישון, תזונה, אלכוהול, הנקה, לידות ועוד".

 

גורמי סיכון שלא ניתן לשנות

 

"ישנם גורמי סיכון אותם אין באפשרותנו לשנות", מסביר ד"ר שרון. "כך למשל, העובדה שהמחלה שכיחה פי 100 אצל נשים לעומת גברים. או למשל, העובדה שככל שמתבגרים עולה הסיכון לחלות בסרטן שד."

 

על פי הנתונים 1 מכל 8 מקרים של סרטן שד פולשני שכיח בקרב נשים מתחת לגיל 45 וכאשר הגיל עולה ל- 55 ומעלה הנתונים מצביעים כבר על 2 מתוך 3 מקרים של סרטן שד. גם לגזע ולמוצא אתני יש השפעה מכרעת. אצל נשים לבנות נצפו יותר מקרים של סרטן שד מאשר נשים שחומות עור, לנשים אסיאתיות סיכון נמוך אף יותר. "כ- 10% ממקרי סרטן השד נוצרים כתוצאה מפגמים גנטיים ונחשבים לתורשתיים", מסביר ד"ר שרון. "BRCA1 ו BRCA2 הם שני גנים ששינוי בהם הוא הגורם השכיח ביותר לסרטן שד אולם ישנם גם אחרים".

 

בנוסף לגנטיקה יש גם את ההיסטוריה המשפחתית. הסיכון למחלה גבוה יותר בקרב נשים שקרובי משפחתם הקרובים, בקשר דם, חלו במחלה. כאשר מדובר בקרובי משפחה מדרגה ראשונה – אימא, אחות או בת שחלו בסרטן שד, הסיכון לחלות במחלה מכפיל את עצמו. וכך גם במידה ויש היסטוריה משפחתית אישית, אישה שחלתה בסרטן שד בשד אחד מגדילה את הסיכון פי 4 לפתח סרטן חדש בשד השני או במקום אחר באותו שד.

 

"נשים שקיבלו מחזור בגיל מוקדם, לפני גיל 12, או לחילופין נשים שהמחזור שלהן הפסיק בגיל מאוחר, אחרי גיל 55, גם הן מעלות את הסיכון לסרטן שד, וזאת בגלל החשיפה לרמות גבוהות יחסית של הורמון האסטרוגן, שלו השפעה על הסיכון לחלות במחלה", כך עפ"י ד"ר שרון.

 

גם לסוג רקמת השד השפעה על הסיכון, השדיים שלנו מורכבים מרקמות שומן, רקמה סיבית ורקמה של בלוטה, כאשר יש יותר רקמה סיבית ובלוטות ופחות רקמת שומן הסיכון לחלות בסרטן שד ביחס לנשים עם שדיים צפופות פחות גדל ( גם היכולת לאתר את המחלה בדיקת ממוגרפיה קטנה כאשר מדובר ברקמת שד צפופה).

 

סיכון נוסף המעצים את הסיכוי לחלות בסרטן שד היא קרינה לבית החזה. "נשים שעברו קרינה לבית החזה במהלך בסריקה במכשיר MRI, מוסיף ד"ר שרון, הסיכוי שלהן לחלות בסרטן שד עצום, וקיים במשך כ 8 שנים אחרי החשיפה לקרינה."

 

ילדים = בריאות

ילדים משנים חיים, כל אמא ואבא יודעים ומודעים לשינוי שחל בחייהם לאחר שנולד הילד הראשון, השני והשלישי, אך לצד השינוי, מסתבר שוב ושוב שלהריונות ולידות השפעה מיטיבה על הסיכוי לחלות בסרטן שד. המחקרים מראים כי נשים ללא ילדים או כאלה שילדו את הילד הראשון אחרי גיל 30 יש סיכון גבוה יותר לחלות בסרטן שד. מצד שני, הריונות מרובים עשויים להפחית את הסיכון, "חלק נכבד מהסיכון לחלות, אומר ד"ר שרון נוסב סביב הורמון האסטרוגן ככל שיש יותר ממנו הסיכוי עולה וככל שיש פחות, הוא יורד, כך גם בנושא הלידות וההריונות המרובים.

 

לאחרונה התפרסמו מחקרים הטוענים כי לנשים שמשתמשות בגלולות למניעת הריון יש סיכון גבוה יותר לסרטן מאשר נשים שמעולם לא השתמשו בהם, גם סיכון זה נסוב למעשה סביב רמות אסטרוגן".

 

גופי הבריאות בארץ ובעולם מעודדים אמהות להניק, להנקה יש יתרונות רבים לתינוק שנולד אולם מסתבר שלא רק על פי הנתונים של האגודה האמריקאית לסרטן, ACS, אם הנקת במשך שנה וחצי עד שנתיים הסיכון לחלות בסרטן שד קטן  ואחד ההסברים נוגע שוב ברמות האסטרוגן בגוף ומשווה בין הנקה להתחלת הווסת בגיל בוגר יחסית.

 

 

אלכוהול מעלה את הסיכון, פעילות גופנית מורידה

שתיית אלכוהול מקושרת לבעיות בריאותיות רבות ושונות החל מכאבים דרך מחלות קשות ועד הצורך בהשתלות אברים, סרטן ומוות. ביחס לסרטן שד, אין ספק כי השימוש באלכוהול קשור באופן ברור לסיכוי לחלות בסרטן שד והסיכון עולה ככל שנצרכת כמות אלכוהול גדולה יותר. לנשים השותות בין 2 עד 5 כוסות משקה ביום יש סיכוי פי  1.5 לחלות מאשר נשים שאינן שותות. גם עודף משקל והשמנת יתר מגדילות את הסיכון, אולם מצד שני יותר ויותר מחקרים מצביעים על כך שפעילות גופנית מפחיתה את הסיכון לחלות. שעתיים וחצי של הליכה נמרצת בשבוע עשויה להפחית את הסיכון ב 18%.

 

נחקר על ידי הרשת

לצד הסיכונים הנבדקים והנחקרים ישנם את אלה שהרשת סוערת לגביהם, מדובר בגורמים בעלי השפעה לא ברורה, לעיתים שנויה במחלוקת לעיתים בלתי מוכחת מחקרית, העמותות לחקר ומאבק בסרטן מצאו לנכון לפרסם סיכונים אלה בהסתייגות, אולם מעל גבי דפי האינטרנט אשמתם כבר נחרצה.

 

עישון היה אחד הסיכונים אשר נחקרו במשך שנים ולא נמצא הקשר לסרטן שד, אולם בשנים האחרונות נמצא כי עישון כבד, לטווח ארוך כן קשור לסיכון גבוה יותר לסרטן שד. יחד עם זאת בשנת 2009 הסוכנות הבינלאומית לחקר הסרטן הגיעה למסקנה שהראיות הללו מוגבלות. גם ביחס לעישון פסיבי הוצאו מסקנות  על ידי הסוכנות להגנת הסביבה בקליפוניה כי הממצאים הם נסיבתיים, הדוח של הכירורג הכללי של ארה"ב מסכם ב"רמיזות לא מספקות", אולם בלי שום קשר ממליצים הגופים השונים להמנע מעישון ומעישון פסיבי.

 

קושי מחקרי אבל סוגיות בוערות

מספר מחקרים חדשים חשפו את הקשר שבין עבודה בשעות הלילה להגברת הסיכון לסרטן שד. המחקר בנושא עדיין ממשיך. החוקרים סבורים כי ההשפעה עשויה להיות עקב השינויים ברמות מלטונין, הורמון שיצורו מושפע מחשיפה לאור, אולם כאמור המחקר בנושא ממשיך.

תזונההוא תחום שנחקר רבות אך תוצאות המחקרים בינתיים לא חד משמעיות.

מחקרים שבדקו האם כמות השומן בתזונה, צריכת פירות וירקות ובשר משפיעה על הסיכון לחלות בסרטן שד לא מצאו קשר חד משמעי.

 

נקודה נוספת, אף מחקר לא הראה כי נטילת ויטמינים מפחיתה את הסיכון לסרטן שד, אולם לצד כל זה חשוב לומר שלתזונה בריאה, דלה בשומן, דלה בבשר אדום ומעובד, עשירה בפרות וירקות יתרונות בריאותיים רבים.

 

דאודורנטיםגם הם הואשמו ונבדקו, זאת משום הכימקלים הנמרחים על העור ונספגים בבית השחי ישר לבלוטות הלימפה, מה שעשוי לגרום להצטברות רעלים בשד ובסופו של דבר לסרטן שד. יש מעט מאוד ראיות שתומכות באשמה הזאת, ולצד אלה שמוכיחים יש את אלה שמפריכים.

 

אפילו משרד הבריאות הישראלי מצא לנכון להוציא הודעה שמפריכה את הקשר שבין השניים.

שיבוש בזרימה של בלוטות הלימפה שעשוי להגביר את הסיכון לסרטן השד מייחסים אחדים גם לחזיות. אין עדיין בסיס קליני לטענה, לנשים שלא לובשות חזיות באופן קבוע יש סיכוי לרקמת שד צפופה פחות, אשר עשויה לתמוך הכל הבדל בסיכון.

תגובות (0)
הוסף תגובה