מתחת לגיל 50: למה אין בדיקות לאיתור סרטן השד?

בישראל של שנת 2013 מאובחנות מידי שנה כ- 4,000 חולות חדשות בסרטן שד, רבע מהן מתחת לגיל 50. הנתונים המדאיגים הללו מציבים אותנו בין חמשת המדינות המובילות בעולם בשכיחות לסרטן השד, על פי הדו"ח של העמותה העולמית לחקר הסרטן שפורסם באפריל האחרון. ממש מתחת להולנד. במקום הראשון ממוקמת בלגיה ואחריה דנמרק וצרפת. אנגליה, רק לשם השוואה נמצאת במקום ה 11 וארצות הברית, במקום ה 20.

 

עוד באון לייף: 

 

"הנתונים הללו ממש לא מפתיעים אותי", אומר ד"ר ערן שרון, מנהל מרכז לבריאות השד בבית החולים בלינסון שבמרכז רבין בפתח תקווה. "אני מטפל בכ- 400 חולות חדשות מידי שנה, אני רואה את השינוי בגיל החולות- יותר ויותר נשים צעירות מאובחנות כחולות. השנה טיפלתי בנשים בגילאי 20-30 לחייהן. למרות הגידול בכמות החולות, אין כיום הנחיה או מימון של משרד הבריאות לבדיקה לאיתור סרטן שד מתחת לגיל 50."

 

צעיר יותר, קשה יותר

סרטן השד בקרב נשים צעירות ללא היסטוריה משפחתית, מאובחן במרבית המקרים בשלב מתקדם. המחלה שהייתה אמורה להתגלות בבדיקת ממוגרפיה, אולטרה סאונד או MRI בשלב מוקדם, מתגלה במישוש בבדיקה שגרתית אצל רופא כירורג או על ידי האישה עצמה כאשר הגוש כבר בר מישוש, כלומר יחסית גדול.

 

"זהו שלב מתקדם, אומר ד"ר שרון, שהטיפול בו שונה, אינטנסיבי וקשה הרבה יותר מאשר בשלבים המוקדמים יותר שהיו עשויים להתגלות במידה והיו בדיקות איתור ". בעוד שעל פי הנחיות משרד הבריאות יש צורך בבדיקת מישוש עד גיל 50. ומגיל 50, בקרב נשים ללא היסטוריה משפחתית , ממומנת בדיקת ממוגרפיה פעם בשנתיים.

 

חשוב לזכור כי גם הבדיקות המוכרות השונות אינן מאתרות 100% מהמקרים, וזאת בעקבות פרמטרים שונים, בין השאר סוג ריקמת השד. למשל, בבדיקת ממוגרפיה המוכרת והידועה מתקבלות תמונות בשני מנחים ללא הפרדת רקמות,  מה שעשוי לגרום לכך שאצל נשים בעלות ריקמת שד צפופה כלומר שהשד שלהן בנוי מיותר רקמה בלוטית ופחות רקמת שומן, האופינית במיוחד אצל נשים צעירות לא יהיה אפשר לאבחן הסתיידויות וממצאים זעירים, וכך אותן צעירות מאובחנות כבריאות בזמן שלמעשה ישנו גידול או התחלתו בתוך השד.

 

גם הבדיקה העצמית, אותה בדיקה שנשים צעירות מתבקשות לעשות באופן קבוע נחשבת לבעייתית. "מחקרים שעסקו ביעילות האבחון בבדיקה עצמית הראו שאין הבדל בתמותת נשים כתוצאה מסרטן השד אצל נשים שעברו בדיקה לאלה שלא", לפי ד"ר שרון. "ללא צל של ספק שיש הכרח בבדיקה לאיתור סרטן שד כבר לפני גיל 50. אני לא מכיר היום כירורג שד בישראל שלא שולח נשים מעל גיל 40 לממוגרפיה או בדיקת איתור אחרת שמתאימה לאותה אישה על פי צפיפות רקמת השד שלה. האגודה האמריקאית לסרטן קבעה שהחל מגיל 40 יש צורך בביצוע בדיקת איתור פעם בשנה. אבל בישראל כל הנשים שעוברות את הבדיקות הללו, ממנות אותן מכיסן" .

 

אבל על פי נתוני משרד הבריאות הישראלי המציאות אחרת לגמרי: "אין בסיס לתפיסה הרווחת בציבור ששיעור התחלואה במחלה בקרב נשים צעירות עלה דרמטית בשנים האחרונות. עם השנים עולים מספרי החולות הצעירות משום שהאוכלוסייה גדלה. שיעורי התחלואה הם המשקפים את השינוי בסיכון למחלה והם לא השתנו בקבוצות הגיל הצעירה באופן מהותי."

 

"25% מהאוכלוסייה זה מספר קטן? שואל ד"ר ערן, כ- 1000 חולות זה מעט? לדעתי לא."

 

מגמה עולמית לשינוי

ד"ר שרון ממש לא לבד, מחקר מטעם המכון לחקר הסרטן בבריטניה שפורסם באפריל האחרון, וסוקר בהרחבה בכל רשתות התקשורת, חושף שאחת מכל חמש נשים מאובחנת כחולת סרטן שד מתחת לגיל 50. בבריטניה מאובחנות מידיי שנה כ 50,000 נשים החולות בסרטן שד, 10,000 מהן מתחת לגיל 50.אנגליה, כאמור נמצאת במקום ה-11 בשכיחות סרטן השד בעולם.

 

גם מנהל המזון והתרופות האמריקאי, ה- FDA, פרסם לפני כשנה אישור של מערכת הדמיה לאבחון סרטן שד ברקמת שד צפופה, שמיועדת לנשים מתחת לגיל 50. המערכת אושרה בהסתמך על נתונים של המכון הלאומי לסרטן לפיהם כ 40% מהנשים שעוברות ממוגרפיה ולהן רקמת שד צפופה מאובחנות בטעות כלא חולות בזמן שיש נוכחות של גידולים בשד. מכשיר ה- ABUS, אולטרה סאונד אוטומטי הוכחה, כך לפי ה FDA כמסוגלת לאתר גושים בשדיים בעלי רקמה צפופה. ביופסות שנעשו באותם גילויים הראו עלייה משמעותית מבחינה סטטיסטית בגילוי סרטן השד, כאשר תמונות ה ABUS נבדקו בשילוב עם ממוגרפיה בהשוואה לממוגרפיה בלבד.

 

אז למה משרד הבריאות הישראלי לא מממן בדיקות איתור מתחת לגיל 50 ?

תלוי את מי שואלים, כשדוברת המשרד נתבקשה להתייחס לשאלה היא טענה כאמור שלפי הנתונים שלהם, מדובר במעט נשים ובתחושה ציבורית מוטעת ואם שואלים את הכירורגים הבכירים בארץ מדובר פשוט בשיקולי תקציב ולובי. אולם לאותן אלף נשים בשנה, זה יכול להיות שאלה של חיים או מוות.

תגובות (0)
הוסף תגובה