המדע בשירות משטר הרזון

מחקר ישראלי חדש מצא שמתבגרים שמדד מסת הגוף שלהם תקין, אבל נמצאים בחלק העליון של הנורמה – נמצאים בסיכון מוגבר למות צעירים. החוקרים, בראשותו של ד"ר גלעד טוויג מביה"ח "שיבא" בדקו מידע רפואי שהתקבל מצה"ל ומהם עולה כי 1.12% מהבנים ופחות מ-1% מהבנות נפטרו לפני גיל 50. לכן המלצתם הייתה שנער בגובה 180 ס"מ צריך לשקול 65 ק"ג ונערה בגובה 165 ס"מ צריכה לשקול 55 ק"ג.

 

אמנם קשה להתווכח עם ממצאי מחקר, שנעשה במסגרת מכובדת ומסודרת כבית חולים, בוודאי תוך הקפדה על קבוצות ביקורת וכו'. אבל, רגע לפני שאנו קוראים לבני הנוער לשאוף לרדת במשקל ולהגיע לגבול התחתון של טווח המשקל התקין צריך לחשוב על השלכות נוספות שעלולות להיות לאמירה כזו.

 

עוד באון לייף:

 

בתקופה בה אנו מתמודדים עם עלייה בשיעור הפרעות אכילה בקרב בני נוער, עלינו להיות זהירים במסרים ובהצהרות שאנו מפרסמים לקהל הרחב. בני נוער רבים מתעסקים באופן יומיומי במשקלם וחווים טורדנות מחשבתית קשה סביב משקל ודימוי גוף. אנחנו אף פעם לא יודעים מי עומד בצד השני וקורא את הנתונים הללו. אמנם לא כל דיאטת רזון מסתיימת באנורקסיה, אבל רוב דיאטות הרזון מסתיימות בשבירת הדיאטה ועלייה חוזרת במשקל. כי לרובנו קשה להתאפק ולאכול מבוקר לאורך זמן. זה טבע האדם.

 

אותם אנשים שמראש יש להם בעיית גבולות ותכונות אישיותם הנקשרות עם הפרעות אכילה, לעתים לא מצליחים לעצור בזמן ומשם הדרך להפרעת אכילה קצרה יותר.

 

לדעתי, זו קפיצה מהירה מדי למסקנות. בנתוני המחקר, כפי שפורסמו, לא צוינו נתונים אודות גורמי סיכון נוספים אצל אותם אנשים שנפטרו בגיל צעיר. האם הם סבלו ממחלות כלשהן שקשורות לעלייה בתמותה? ידוע לנו כי עודף משקל נקשר סטטיסטית עם עלייה בשיעור מחלות קרדיווסקולריות, בהם: סוכרת, ויתר לחץ דם. אנשים בעלי עודף משקל נוטים יותר לחלות במחלות הללו, וכל אלה הם גורמי סיכון עצמאיים לתמותה.

 

אבל באותה נשימה חשוב לומר שאנו בהחלט ממליצים לבני נוער לשמור על אורח חיים בריא ולשאוף לשמור על משקל תקין. טווח משקל רצוי מאפשר להיות בטווח של 7 ק"ג, כאשר כל אחד מתמקם במקום הנוח לו והאפשרי לו כאורח חיים קבוע. 

תגובות (0)
הוסף תגובה