למה ביטוח בריאות פרטי הוא לא מותרות?

"על אף הגידול החד בהוצאה על ביטוחי בריאות פרטיים בעשור האחרון, ההוצאה הישירה של האזרחים על שירותי בריאות (ההוצאה שאינה על רכישת ביטוחים ממלכתיים ופרטיים) לא קטנה, ואף עלתה – כך עולה מדו"ח של משרד הבריאות (דה מרקר 20.12.2012)".

 

כשקראתי בדיוק כמוכם את הנתון זה, אחרי יותר מעשור בו אני משלמת מדי חודש מאות שקלים לביטוח בריאות פרטי, הופתעתי. האזרח הפשוט לא אמור להרוויח כסף מהביטוח, אלא בעיקר  להשיג שקט נפשי שיגן עליו במקרה של מחלה קשה שלו או של אחד מבני משפחתו. הייתי מצפה, לפחות, שאותם אומללים שהקטסטרופה הגיעה אל ביתם ונאלצו לממש את זכויותיהם מחברת הביטוח, יורידו את הממוצע של ההוצאה הפרטית על בריאות.

 

למרות הנתונים, אני עדיין ממליצה לאותם 57% מהציבור שלא עשו ביטוח רפואי פרטי, לעשות זאת, אם יש באפשרותם. הסיכון לחלות בסרטן ולהזדקק לתרופה יקרה, או להשתלה בחו"ל הוא ממשי. במקרים רבים מדובר בעניין של חיים ומוות או במצבים בהם המשפחה נאלצת להשקיע  את כל החסכונות שלה בהוצאות על טיפולים, גם אם החולה לבסוף נפטר.

 

 

מי מרוויח על חשבוננו?

מצד שני, המצב היום הוא על גבול ההזוי. אם ההוצאה הפרטית על בריאות לא ירדה, לאן הולך כל הכסף של הפרמיות שאנו משלמים לביטוחי הבריאות הפרטיים ומי מרוויח מכך? התשובה כלל לא מפתיעה: אותם טייקונים שמחזיקים בחברות הביטוח וגובים מאתנו פרמיות כל כך גבוהות.

 

מסתבר, שההבטחות של חברות הביטוח כי במקרה הצורך תוכלו לעשות את הניתוח הנדרש באופן פרטי ולבחור רופא פרטי ללא תור, אינן מתקיימות בפועל. הניתוחים מתבצעים ע"י רופאים בבתי חולים ציבוריים, כי חברות הביטוח מעודדות את החולה להפעיל את ביטוח הבריאות המשלים של קופת חולים, המציע את אותו שירות של בחירת רופא וקיצור תהליכים (ל-81% מהציבור יש ביטוח משלים של קופ"ח).

 

רשימת הרופאים הטובים בישראל היא מצומצמת ולמעשה קופות החולים וחברות הביטוח מחזיקות את אותה הרשימה בדיוק. לחולה לא אכפת מי משלם לרופא המנתח, ולכן מי שמשלם לרוב את שכר הרופא והוצאות האשפוז הן קופות החולים בעוד שהטייקונים משלשלים לכיסם את סכומי הענק מהפרמיות הפרטיות ששילמנו . כדי שנרגיש קצת יותר טוב, מפצים אותנו בסכום זעום לעומת ההוצאות הרפואיות הגדולות שנפלו על קופות החולים (כלומר, שוב אנחנו- האזרחים שמשלמים ביטוח רפואי משלים).

 

מרגיז, לא? אז למה בכלל לעשות ביטוח פרטי, אתם שואלים? התשובה חד משמעית: תעשו ביטוח פרטי בגלל אותם סעיפים משמעותיים שהביטוח המשלים אינו מכסה: תרופות יקרות לסרטן ומחלות אחרות, השתלות בחו"ל והוצאות נלוות לטיפול במחלות קשות.

 

למה לשלם כפול לביטוח?

אם אתם משלמים כבר מאות שקלים בחודש לביטוח המשלים, וסביר להניח שתתבעו את הביטוח המשלים במה שאפשר, אני ממליצה לעשות ביטוח פרטי רק על מה שהביטוח המשלים לא מכסה. הביטוח הרפואי הפרטי מתחייב לשלם את ההוצאות שאינן מכוסות ע"י המשלים, ואתם מתחייבים לתבוע קודם את המשלים ורק אח"כ את הפרטי. הפרמיה לביטוח רפואי פרטי "משלים" נמוכה יותר באופן משמעותי. זה לא שהטייקון לא מרוויח ככה. זה לא משפר את מצבן של קופות החולים. אבל, לפחות כל אחד מכם יפחית את ההוצאות השוטפות מדי חודש.

 

תשמחו לשמוע, שמשרד הבריאות חקר את הנושא ע"י ד"ר טוביה חורב, סמנכ"ל לכלכלה וביטוח בריאות במשרד הבריאות, וניר קידר, מנהל תחום כלכלת בריאות במשרד הבריאות, שגיבשו המלצות לפעולה שאולי יהפכו לרגולציה על שוק הביטוח הרפואי, אבל בינתיים, חשוב שכל אחד ידאג לעצמו וימנע מכפל ביטוחים. בדקו איזה ביטוח רפואי פרטי יש לכם ומה הכיסויים. בקשו לעבור למסלול המותנה בתביעת הביטוח המשלים בתמורה להקטנה משמעותית של הפרמיה.

 

סוכני הביטוח ינסו למכור לכם כל מיני בדיקות גנטיות, בדיקות הריון, התייעצות עם רופאים פרטיים וכל מיני הטבות שגם ככה מכוסות ע"י הביטוח המשלים או שהשימוש בהם הוא נדיר. עזבו את השטויות, תתמקדו בביטוח שמכסה קטסטרופות, ואל תשכחו לתבוע את הדברים הקטנים האלו מהביטוח המשלים וגם מהביטוח הפרטי.

תגובות (0)
הוסף תגובה