הורים נגד ג'אנק פוד

ואני לא לבד. ביומיים הראשונים להקמתה של קבוצת "הורים נגד ג'אנק לילדים שלנו" הצטרפו אליה 200 איש.  והם ממשיכים להצטרף. המסר שלנו הוא ברור: תנו לנו להחליט על התזונה של הילדים שלנו. לא אתם. תודה.

 

איך זה התחיל?

מהיום שבו הבנתי שגן = ממתקים. חברים = ממתקים. סבא סבתא = ממתקים. קייטנה =  ממתקים. ימי הולדת בגן, בצהרון, בחוגים, במשחקיות ובבתים = ממתקים. ואפילו גן ציבורי = ממתקים. אח"כ גיליתי שגם ביה"ס = ממתקים. כל יום ויום, 365 ימים בשנה (גם במוצאי כיפור…) ? ממתקים.

 

הלו! זה הילד שלי! אני לא מסכימה!

 

היום לא מקובל, למשל, ולא מנומס, לשאול אישה האם היא מניקה. זו בחירה פרטית שלה, נכון? אבל להושיט שוקולד לבן שלה, מותר… למה? הוא שלה. זו בחירה שלה איך להזין אותו. אף אחד גם לא יעז לומר לאם דתיה שהיא צריכה לתת לבנה שרצים לארוחת ערב. אז למה בצהריים מגישים לילדיה ממתקים שנוגדים את תפיסת עולמה, ואת תפיסת עולמם של כל כך הרבה הורים?

 


 

המון המון הורים, ואפילו לא הורים, מרגישים בדיוק כמוני. זכותנו לבחור בחירות תזונתיות עבור הילדים שלנו. אנחנו לא צריכים להגן עליהן. ורבים מאיתנו אפילו כן נותנים ממתקים לילדיהם. אבל זו בחירה שלנו: מה, כמה ומתי. לא בחירה של אחרים.

 

המטרה של הקבוצה

 שכל אחד שנותן ממתקים לילדים (של אחרים) יפסיק לעשות את זה. קייטנות, צהרונים, גנים, בתיה"ס (בניגוד לחוזרי מנכ"ל, אגב…), טיולים, חוגים, מסיבות יומולדת. וגם סבים והורים של חברים.

 

מספיק. זה צריך להיפסק. למה? כי ההורה של הילד לא מסכים לזה. זו חריגה מסמכות. וזה לא דבר מה בכך, כמו שאנשים רבים חושבים. סיגריות הן עדיין גורם המוות מספר 1 בארה"ב, אבל ההשמנה נושפת בעורפן של הסיגריות, ותוך מספר שנים ההשמנה (והסוכרת כמובן, ומחלות נלוות כמו מחלות לב) תהיה גורם המוות מספר אחד בארה"ב, ואנחנו בד"כ לומדים מהם בעקביות.

 


 

 

האם זה לא קיצוני? לא לתת בכלל ממתקים לילדים?

 המצב אליו הגענו היום הוא קיצוני בטירוף. מצב שבו הורים מאבדים שליטה על מה שנכנס לפה של הילדים. יום יום, ולפעמים כמה פעמים ביום, ילדינו מולעטים בג'אנק בניגוד לרצוננו. גם אם השיניים שלהם כבר מחוררות (וזה עולה לנו הון), גם אם הם כבר שמנמנים או שמנים ממש, גם אם כבר יש להם טרום סוכרת או כולסטרול גבוה (כן, בארץ), גם אם ממתקים גורמים להם להיפראקטיביות וחוסר ריכוז ? הם ממשיכים להיות מולעטים בממתקים. בשם ה"לא להיות קיצוניים" וה"איזון" ? ממשיכים להלעיט ולהעמיד אותם מול פיתוי לא הוגן. מספיק.

 


 

עוד מעט יהיה לנו כוח


הכי הכי חשוב כרגע ? שכל מי שמתחבר לרעיון הבסיסי של "צאו לנו מהצלחת" יצטרף לקבוצה. ברגע שנהיה עשרות אלפי איש (וזה יכול לקרות תוך חודש!) ? השינוי יתחיל. אנשים ידעו על הקבוצה, והם יתחילו להבין שהחגיגה הזו נגמרה. שההורים של הילד שהם כרגע מוזגים לו כוס שוקו או פטל, אולי לא מסכימים לזה.

 

גם ההורים עצמם יתעוררו וירגישו את הכוח שלנו. אצלנו בקייטנה, הקטנה והנפלאה, כל ההורים שאני מכירה מאוד לא אוהבים את זה שמגישים פטל. כולם מנומסים ונחמדים, ואפילו אני, האסרטיבית, לא הצלחתי ליצור שינוי. אבל ברגע שכל הורה ידע שיש בארץ 50,000 איש שחושבים בדיוק כמוהו ? כולנו נתחיל לדבר יותר ברור. מספיק עם זה. ומי שמטפל בילדים שלנו יצטרך להביא את זה בחשבון. אגב, אנחנו גם כוח צרכני. אפשר להפיץ את שמות הגנים, קייטנות, הצהרונים, המטפלים ? שאצלם אין ג'אנק בכלל. לא מיץ, לא סוכריות, לא עוגיות ולא בורקסים. פשוט אין. זה לא מוגש.

 


 

מה עוד אפשר לעשות?

ברגע שיהיו עוד אנשים, יהיה לנו כוח להרים יוזמות נוספות. החל מדברים קטנים כמו סטיקרים על שליש מהמכוניות בארץ, וכלה בהצעות חוק בכנסת: נגד ממתקים בגני ילדים, בתיה"ס, קייטנות וצהרונים. חוק נגד מכירת משקאות מתוקים (כלומר סוכריות) בבתיה"ס, ליד בתיה"ס וליד מתנ"סים. חוק נגד פרסום ממתקים לילדים והופעת ילדים בפרסומות (כיום מדובר בחוק חלש שלא נאכף), חוק נגד שימוש בדמויות במוצרי ג'אנק לילדים. זה כמו סיגריות. פעם היו מעשנים לך בפרצוף בכל מקום. היום, בארה"ב יש מקומות רבים שאתה יכול לחיות שנים ולא להתקל בסיגריה. אנשים מעשנים בפרטיות, כדי לא להרעיל אחרים וכדי לא לפתות בני נוער. כך צריך להיות גם עם ממתקים.

 

בפרטיות ביתו, יגיש כל אדם לילדיו מה שנראה לו. שרק לא יציע ויתן את זה לילדים של אחרים. תודה.

 

***

רוצים עוד? הספר שלי יצא… תהנו J

להצטרפות לקבוצת "הורים נגד ג'אנק לילדים שלנו" בפייסבוק

10 סיבות לא לתת ממתקים לילדים

הבעיה האמיתית עם ממתקים לילדים (רמז: לא השמנה)

תגובות (0)
הוסף תגובה