כולנו יכולים להיות גיבורים ולמנוע אלימות מינית

קבוצה של ארגונים חברתיים בעיר מיזולה שבמונטנה חברו לקמפיין פייסבוק משותף שנקרא Make Your Move, ומטרתו להילחם באלימות מינית. בניגוד לקמפיינים שאנחנו רגילים לראות בנושא, המציגים לרוב את הנפגעות ואת המחיר שהם משלמות, הקמפיין הזה בוחר בגישה אחרת לגמרי, מאד מרעננת והרבה יותר אופרטיבית: הרעיון הוא לעודד נקיטת עמדה ופעולה דווקא בקרב עוברי אורח. כולנו, בעצם.

 

הקמפיין הזה מצליח להציג את מה שנהוג לכנות "תרבות האונס" בצורה מאד ברורה, על ידי הצגת כמה מהמשפטים המתסכלים, מקוממים ודוחים שהתרגלנו כל כך לשמוע ולקבל. כאילו כל הגברים רוצים, ואמורים לרצות, לנצל כל הזדמנות עם כל אישה למטרה אחת בלבד, וכל האמצעים לעולם יקדשו את המטרה הזאת: "היא רצתה את זה", "קל להכניס למיטה נערה כל כך שיכורה", "היא הייתה לגמרי לבד אז יכולתי לפעול". אלא שבסוף לכל אחד מהמשפטים האלה נוסף טוויסט קטן, שהופך את נקודת המבט על הסיטואציה, ובמקום לראות כאן הזדמנות לניצול, אפשר לזהות את נקודת החולשה ואת מה שעלול לקרות.

 

כך שבנוסף להצגת המראה בפנינו ושיקוף ההרגל המעוות הזה, הקמפיין הזה מצליח גם לעורר את הרעיון של גיבור קטן שחבוי בכולנו. במעשה קטן, במחווה אחת, בשתי מילים – אפשר לעשות שינוי אמיתי. אין פה עידוד להתערבות בכל דינמיקה בין שני אנשים, אבל רק רצון לעורר קצת יותר תשומת לב למה שמתרחש סביבנו. לא לגמרי רעיון רע, ולא רק בהקשר של אלימות מינית.

 

כמובן שיש כאן משהו מעט שטחי, והמציאות היא מורכבת הרבה יותר. וקל גם לבטל את הכל ולציין שזה בעצם מאד מתנשא, ולמה נערות צריכות שמישהו ידאג להן כל הזמן. אבל בסופו של דבר, בתוך מציאות שבה רק לא מזמן שתי נערות נאנסו ונזרקו לרחוב מחוסרות הכרה – עובר אורח אחד קצת יותר אכפתי יכול לשנות למישהי את החיים. 

 

 

"היא הייתה לבד אז עשיתי צעד…

ואמרתי לגברים שהטרידו אותה להתרחק. הם באמת עברו את הגבול"

 

 

 

"קל להכניס למיטה נערה כל כך שיכורה…

אז וידאתי שהחברות שלה לוקחות אותה משם. היא לא הייתה במצב ללכת הביתה עם איזה גבר"

 

 

"איזה בחור נטפל אליה, אז הלכנו…

ושכנענו אותה לעזוב איתנו. היא הייתה שיכורה ולא בטחנו בו"

 

 

לצפייה בתמונות נוספות, הכנסו לעמוד הפייסבוק של Make Your Move

תגובות (0)
הוסף תגובה