צלוליט: איך אפשר להיפטר ממנו?

מליוני נשים בעולם מוטרדות מצלוליט. על פי הנתונים האופטימיים 80% מנשות העולם סובלות מצלוליט, הפסימים מדברים על כ- 98% מנשות העולם, רזות ובעלות משקל עודף כאחת. יותר ממאה שנה חוקרים אנשי מקצוע את הסיבות והדרכים שיגרמו לעור שלנו להראות צעיר, גם אחרי שחצינו את גבולות ה-40 ואפילו הרבה שנים אחרי.

 

עוד באון לייף:

 

חוקרים שחזרו מהתבוננות בשבטים רחוקים ברחבי העולם מספרים על שגרת חיים ותזונה שגורמים לנשים להיות רזות יותר ולעורם צעיר ומוצק. אור השמש והשפעות העבודה הפיזית משפיעים על עור הגוף של נשים בכל הגילאים, אבל באופן משמעותי הן סובלות הרבה פחות מצלוליט ומעודף משקל ביחס לנשים בעולם המערבי. הסיבות הבולטות לכך, על פי מסקנות החוקרים, הן תוצאה של  פעילות גופנית, כמעט בלתי פוסקת (כשאת הכביסה הן עושות בנהר ואת המים שואבות מבאר המרוחקת מס' ק"מ מהכפר). וכמובן, תזונה טבעית עשירה בפירות, ירקות וסיבים מלאים.

 

כאשר מאות מוצרים מציפים את השוק ולא מעט טיפולים הופכים זמינים יותר ויותר לנשים שמבקשות להצר הקפים ולמצק את עורן, כדאי שנדע מהן הסיבות והגורמים לשינויים שעובר עורנו במהלך השנים? בעזרתה של שלומית אבן חן, קוסמטיקאית רפואית ונתונים של הספרייה האמריקנית הלאומית לרפואה, ncbi, ננפץ כמה מיתוסים נפוצים ביחס לצלוליט והצרת היקפים.

 

צלוליט הם תאי שומן צריך רק לעשות דיאטה והם יעלמו.

האמת: לא נכון.

אנשים רבים מאמינים כי דיאטה קפדנית תעלים את הסימנים על העור ותצמצם הקפים. אין ספק שדיאטה מותאמת אישית שמשולבת עם פעילות גופנית תסייע בהצרת היקפים, אבל לא תעלים לחלוטין את הצלוליט.

 

הצלוליט נגרם כתוצאה ממעבר לא תקין של שומנים ורעלנים לאורך מערכת הלימפה בעיקר בקרב נשים שעוברות שינויים הורמונליים. זוהי תופעה ששכיחה לווא דווקא אצל נשים בעלות משקל עודף, אלא גם בקרב נשים רזות, בעיקר בגיל ההתבגרות ואחרי גיל 25. אצל גברים המספרים נמוכים בהרבה, בעיקר בגלל השוני במבנה העור.  

 

הצלוליט מהווה בעיה בריאותית.

האמת: לא נכון.

עודף משקל עשוי לגרום לבעיות בריאותיות שונות, אבל הצלוליט הוא מטרד אסתטי בלבד. למרות זאת, חוקרים ומדענים ברחבי העולם תרים אחרי הנוסחה שתגרום להעלמת הצלוליט. למה? כי מליוני נשים מוכנות להוציא הרבה מאוד כסף על הפתרון הקוסמטי שיעלים את הסימנים שזכו לכינוי "גבינת קוטג'".

 

 

מדובר בעניין גנטי – אם לאימא שלך משקל עודף וצלוליט, גם לך יהיה

האמת: לצערך, כנראה שכן

לצלוליט יש אלמנט גנטי, זה אחת הסיבות המוכחות והידועות כבר שנים.

חברת DermaGenoma פיתחה בדיקה אשר יכולה לחזות את רמת הצלוליט שממנו אישה מסוימת עם נטייה גנטית עשויה לסבול. הבדיקה היא פרי פיתוח של מחקר מולקולרי חדשני שעשוי לנבא צלוליט בינוני עד חמור ובכך לאפשר טיפול שעשוי להפחית את התפתחות הצלוליט. מפתחי הבדיקה מצביעים על שינוי באורח חיים, כלומר, יותר פעילות גופנית ופחות חשיפה לחומרים שמעודדים את היווצרות הצלוליט.

 

שתיית מים מפחיתה את היווצרות הצלוליט

האמת: לא הוכח מחקרית 

מים מנקים את הגוף שלנו מבפנים, מעשירים בלחות ושוטפים את הרעלים החוצה. למים השפעה מיטיבה על הקולגן שבעורנו, מה שעוזר במיצוק ואלסטיות של העור. אבל ולמרות כל זה לא הוכח מחקרית ששתיית מים מעלימה את הצלוליט.

 

עגבניות גורמות למיצוק העור והצרת הקפים

האמת: נכון

עגבניות עשירות בליקופין, אותו פיגמנט צמחי שמהווה נוגד חימצון טבעי ומעניק לעור טיפול אנטי אייג'ינג טבעי.

בעגבניות, כמו גם באשכולית אדומה, גזר, תרד, ברוקולי, ארטישוק ואבוקדו יש פיגמנטים, ויטמינים ומינרלים שמלבד ערכים תוזנתיים משובחים מעניקים לנו גם הגנה טובה מהשמש ומאטים את תהליכי ההזדקנות הטבעיים, של עורנו.

חשוב שנשים, במיוחד אחרי גיל 40 יבססו את התזונה שלהן על פירות וירקות כדי להגן על גופן ממחלות וליהנות מהיתרונות הרבים שיש לפירות והירקות על האלסטיות של העור.  

 

פעילות גופנית מעלימה צלוליט

האמת: נכון

פעילות גופנית מפעילה את השרירים בגוף, ממריצה את הזרימה בבלוטות הלימפה בדרך שמעודדת את גופנו לסלק רעלים ושומנים. אותם רעלים ושומנים אשר גורמים לצלוליט מלכתחילה. ההמלצות מדברות על פעילות גופנית שגרתית של 30 דקות ביום, במשך שלושה ימים בשבוע.

 

 

תחתונים גורמות לצלוליט

האמת: נכון

הגומי בתחתונים, במיוחד בחלק התחתון הצמוד לירכיים עשוי לגרום לזרימה לא מאוזנת בבלוטות הלימפה. פגיעה זאת באיזון עשויה לגרום להיווצרות צלוליט או להחמרת המצב הקיים. מומלץ ללבוש תחתונים שאינם לוחצים באזור העליון של הרגל  או פשוט חוטיני.

 

 

גלולות נגד הריון והורמונים גורמים לצלוליט

האמת: נכון

תרופות, גלולות, אמצעי מניעה אחרים הכוללים הורמונים, כדורים לטיפול בתופעות גיל המעבר, משחות הורמונליות, טיפולי פוריות, לכולם ועוד יש השפעה על היווצרות צלוליט. שינויים הורמונליים עלולים לגרום למשקל עודף, כתמים, פריחות, אלרגיות. חשוב להיות מודעים לכך 

תגובות (0)
הוסף תגובה