עששת עלולה להרוג

מחלות רבות ושונות קשורות לבריאות הפה, רובן קשורות לשיניים, לחניכיים, לחלל הפה, ללסת וללשון. לצד מחלות הפה הנפוצות והמוכרות כגון עששת, מחלות חניכיים, סרטן הפה ומחלות זיהומיות, יש עוד שורה ארוכה ומפתיעה של מחלות הנקשרות בשנים האחרות לנוכחות חיידקי העששת בפה שלנו. ארגון הבריאות העולמי פרסם דף עמדה המתווה דרך למאבק בתופעה העולמית של היגיינה דנטלית. על פי הנתונים, המצב די עגום: כ- 60-90% מילדי בית הספר סובלים מעששת, וכ- 100% מהמבוגרים ברחבי העולם. כ- 20% מבני ה 35-44 שנים סובלים ממחלת חניכיים חמורה שעלולה לגרום לאובדן שן.

 

עוד באון לייף:

 

בין המחלות שאנחנו חשופים אליהם, כתוצאה מהזנחת השיניים: מחלות לב וכלי דם, סרטן, מחלות בדרכי הנשימה וסוכרת. עבודות מחקר שונות בוחנות גם את הקשר שבין אוסטיאופורוזיס, לידה מוקדמת ודלקות פרקים למחלות פריודנטליות (מחלות חניכיים). דלקת חניכיים היא מחלה זיהומית הנגרמת על ידי חיידקים. היא פוגעת ברקמות שמסביב לשן ומביאה להרס הסיבים והעצם שאוחזים את השן.

 

מסקנות המחקרים והעבודות לא מאפשרות מקום לספק, הפה שלנו הוא אחד הגורמים המשפיעים על בריאותנו הכללית. לטובה ולרעה.

 

אחד הגורמים למחלות לב

כתב העת של האיגוד האמריקאי לרפואת שיניים, JADA, פרסם עבודה מקיפה של חוקרים מבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת קולומביה בניו יורק, אשר עסק בקשר שבין מחלות דנטליות ומחלות לב וכלי דם. על פי טענת החוקרים, נוכחות חיידקים בחלל הפה, מהווה סכנה לבריאות הלב. ואחד הגורמים למחלות לב וכלי דם היא דלקת חניכיים.  

 

על פי מחקר אוסטרלי נוסף של איגוד מחלות חלל הפה, שהתבסס על מחקרים אפידמיולוגיים, מחלות חניכיים הם גורם סיכון להתפתחות מחלות לב וכלי דם. זיהום כרוני לא מטופל הוא מקור פוטנציאלי מתמיד של חיידקים העשויים לפגוע בשלמות כלי הדם והלב ולגרום למחלות חמורות. החוקרים מציגים נתונים לא פשוטים לפיהם אנשים עם היסטוריה של עששת ו/או איבוד שיניים נמצאים בסיכון גבוה יותר למחלות עורקים (PAD), בהשוואה לאלו שללא היסטוריה או מחלה. זיהומים דנטליים נמצאו ברמה ובשכיחות גבוהה אצל חולים הסובלים מבעיות לב וכלי דם.

 

כמו כן, מחקרים קליניים הראו כי אנשים הסובלים ממחלות חניכיים הינם בסיכון כפול לחלות במחלת לב. ומסקנות מחקר נוספות מצביעות על כך שמחלת חניכיים בקרב גברים בני 60 פלוס מעלה את הסיכון לשבץ פי 4. ובקרב גברים צעירים יותר, זיהום בחניכיים יעלה את הסיכון ביותר מ- 50% לפתח מחלות לב וכלי דם.

 

דלקת ריאות

מחקר של בית הספר לרפואה של באוניברסיטת ייל שהוצג באסיפה השנתית של האגודה למחלות זיהומיות בבוסטון הציג את הטיפול בבעיות הדנטליות כפתרון אפשרי לתחלואה הכי שכיחה בתקופה הקרה – מחלות דרכי הנשימה. במהלך המחקר עקבו החוקרים אחרי 40 חולים במשך כחודש ימים וגילו שבימים שקדמו להחמרה במצבם הבריאותי היה שינוי לרעה במצב החיידקים בפיהם. לטענת החוקר הראשי, ד"ר ג'ישו סאמט הממצאים הללו עשויים לשפר את דרכי המניעה של דלקת ריאות.

 

המחקר הזה הוא רק תוספת לתוצאות מחקרים ישנים יותר שקשרו את מחלות דרכי הנשימה בבריאות הפה. זיהום חיידקי בפה עלול לעבור לגרון ומשם לריאות ובכך להאיץ התפתחות מחלות. שיעורי התמותה אצל אנשים שסובלים מבעיות חניכיים גבוהה בהרבה יותר מהממוצע. לכן, מעקב וטיפול שגרתי אצל רופא שיניים מומחה, שיפור של היגיינת פה, הקפדה על צחצוח נכון פעמיים ביום ושימוש במשחת שיניים המכילה פלואור, עשויים להפחית את שכיחות מחלות דרכי הנשימה עד כ- 40%.

 

דלקת חניכיים פוגעת בסיכוי להריון ולידה תקינים

כתב העת האמריקאי לרפואת שיניים עסק בהרחבה בקשר שבין סיבוכי הריון ולידה למחלות חניכיים. החוקרים סקרו מספר רב של מחקרים ומצאו כי רובם מצביעים על קשר חיובי בין מחלות חניכיים ולידה מוקדמת. מספר רחב של מחקרים ועדויות מצביעים על קשר בין מחלות דנטליות חמורות אצל נשים בהריון וסיבוכים שונים בלידה.

 

מחקר אחר שנערך בברזיל ועקב אחרי יותר מ- 300 נשים בהריון מצא שדלקת חניכיים, הינה גורם סיכון ללידה מוקדמת, כאשר התינוק עדיין במשקל נמוך. אחד ההסברים לכך הוא שחיידקים חודרים למחזור הדם של האשה ההרה וגורמים לזיהום תוך רחמי ופוגעים בעובר ובשליה.

 

מחקר נוסף הראה כי נשים שילדו תינוקות במשקל לידה נמוך אחרי מספר צירים קטן יחסית או כתוצאה מקריעה מוקדמת של קרומים היו בעלות נטייה לדלקת חניכיים חמורה יותר מאמהות עם תינוקות במשקל לידה ממוצע. מודעות לנושא, מסכמים בכתב העת, גם של האמהות ההרות אבל גם של מרכזי הבריאות ושרותי הבריאות עשויה למנוע לידות מוקדמות.

 

אוסטיאופורוזיס וחניכיים

המחלקה לרפואה מונעת באוניברסיטת באפלו במדינת ניו יורק, ארה"ב בדקו כ- 1300 נשים בנות 70 ומצאו קשר בין אובדן עצם בלסת לאוסטיאופורוזיס. גם המחלקה לרפואה דנטלית באוניברסיטת קולומביה חקרה את הסיבות לאיבוד מסת עצם בלסת.

 

החוקרים מסבירים שמחלת האוסטיאופורוזיס (דילדול עצם) שכיחה הרבה יותר אצל נשים מאשר גברים ועשויה לגרום לאיבוד השיניים. על פי הסבר החוקרים, צפיפות עצם הלסת שלנו דומה לעצמות אחרות בגוף וכאשר יש ירידה בצפיפות העצם, גם הלסת עשויה לאבד מחוזקה. הקפדה על היגיינה דנטלית עשויה לגרום לחולות אוסטיאופורוזיס לאבד פחות מצפיפות עצם הלסת ובכך לשמור על השיניים.

 

סרטן הלבלב

תחום חדש שנחקר בשנים האחרונות במרץ הוא הקשר שבין מחלות פריודונטליות להתפתחות סרטן הלבלב. החטיבה למחלות עיכול בבית הספר לרפואה באוניברסיטת קליפורניה פרסמה מחקר העוסק בקשר שבין חיידקי הפה ומחלות לבלב, ביניהם סרטן הלבלב. החוקרים מצאו שזיהומים חיידקיים אוראליים עלולים לגרום לדיכוי מערכת החיסון ובכך לגרום להתפתחות סרטן הלבלב.

 

מתוצאות המחקרים הרבים המצוטטים כאן ורבים אחרים, עולה כי שמירה על היגיינה דנטלית, מעקב צמוד ושגרתי אצל רופא שיניים מומחה, צחצוח איכותי ונכון, הקפדה על תזונה והפסקת העישון, עשויים להקטין משמעותית את הסיכון לחלות במחלות שונות שהקשר ביניהן לבין צחצוח שיניים נראה לעתים מקרי.

תגובות (0)
הוסף תגובה