האם קרנית פלוג תהיה הנגידה הבאה של ישראל?

אז פרנקל פרש. הוא כבר לא יהיה (שוב) נגיד בנק ישראל. כך בשקט בשקט הולכת ומתפנה הזירה למי שהייתה שם מלכתחילה, רק שראש הממשלה שלנו, שמחפש שמות זוהרים, לא שם לב.

 

עוד ב Onlife:

 

הכל התחיל בסביבות אפריל-מאי, כשסטנלי פישר הודיע על פרישה ובורסת השמות החלה לגעוש. אל קו הגמר נדמה היה שמגיעים שניים: פרופ' מנואל טרכטנברג, יו"ר הוועדה לתכנון ותקצוב ו(ות"ת) של המועצה להשכלה גבוהה, וד"ר קרנית פלוג, המשנה לנגיד והמועמדת הטבעית להחלפה.

 

הסיכויים נטו לטובת טרכטנברג: גבר, אשכנזי, פרופ' לכלכלה מהארוורד, מכיר היטב את מסדרונות השלטון משלל תפקידיו הציבוריים וגם המורה הפרטי הראשי לכלכלה של שר האוצר. טרכטנברג נשמע אומר שהוא בכלל לא רצה את התפקיד, ראש הממשלה קרא לו (מזכיר מישהו?). אחרים טוענים שהוא ראה בעצמו מועמד מתאים עם, או בלי, קריאה מראש הממשלה. מן הצד השני עמדה קרנית פלוג, אישה, 30 שנה בבנק, לא מקורבת לשר האוצר וגם לא לראש הממשלה. הנגיד פישר סימן אותה כמחליפתו הראויה, אבל פישר לא מחליט.

 

טרכטנברג פרש מן המרוץ כשהסתבר לו שראש הממשלה מחפש "שם בינלאומי". פלוג נשארה. כסיוויל סרבנט נאמן יש לה תחושת חובה. כמי שכבר נמצאת בבנק היה ברור שהיא תמלא את מקומו של פישר עד שיוחלט המחליף הסופי. בזמנו פורסם שביקשה את תמיכתו של שר האוצר. היא הכחישה. פלוג, כמו הרבה נשים גם בתפקידים בכירים, חלשה מאוד בשיווק עצמי.

 

פישר סימן אותה כמחליפתו הראויה. ד"ר קרנית פלוג (צילום: נתי שוחט, יח"צ)

 

ואז הגיע פרנקל, ברעש וצלצולים ותמיכת שר האוצר וכמובן ראש הממשלה. הוא בא "לעשות מילואים", נעתר לבקשת הרשויות ועזב את סיר הבשר לטובת המקום הקטן והבעייתי הזה. למינויו של פרנקל היו לא מעט מתנגדים. זוכרים לו היטב את קריסת AIGבראשה עמד כסגן יו"ר, את עיוורונו כלפי הסימנים למשבר הכלכלי העולמי ואת ההצהרות הוורודות שפיזר ערב הקריסה. במקביל החלו לרחף שמועות באשר להצלחתו כיו"ר החטיבה הבינלאומית בבנק ההשקעות ג'יי פי מורגן.

 

אחרי פיצוץ הפרשה ההונג קונגית (קרדיט לאמיר אורן מהארץ) נשאלה השאלה האם לפרנקל יהיה לאן לחזור. כדי להבין את הסוגיה  ההיפותטית הזו, פניתי ליועץ התקשורת שלו. הלה כעס למשמע השאלה. מה זה כעס, השתולל. הוא טען שלא רק שבג'יי פי מורגן מאוד מרוצים מפרנקל, הם גם האריכו את החוזה שלו בשנים רבות.

 

עכשיו תגידו לי אתם, נגיד שמאריכים  את חוזה העבודה שלכם, ובדיוק מתקשר עיתונאי לשאול אם, סתם בשביל הדוגמא, פוטרתם, כמה זמן ייקח לכם להוריד את הסיפור מהשולחן – 10 שניות של שליחת המייל עם חוזה ההארכה? דקה שלמה, במידה ואתם רוצים לשמור רק את החלק הזה ולהשחיר את שאר הסעיפים? אולי שעה תחלוף עד שתגייסו את המעסיק המרוצה שלכם שישלח לעיתונאי החטטן הודעת אישור ותמיכה?

 

את הסכם הארכת החוזה של יעקב פרנקל לא קיבלנו עד היום, וגם לא כל תשובה מהבנק. זה לא לגמרי מפתיע. גם לא יצא לי לפגוש את הקולגה המפורסמת  שביקשה מפרנקל לאסוף עבורה תיק חליפות יקר, ולוקחת את האשמה על עצמה, או מכתב פשוט משלטונות הונג קונג, המתנצל על הפגיעה בשמו הטוב של האיש החשוב הזה.

 

בין אם החוזה הוארך והקולגה אכן אשמה, ובין אם לאו, פרנקל פרש בצלילים צורמים, והתפקיד נשאר פתוח. מי ממלאת אותו ממש עכשיו? נכון. קרנית פלוג עושה את העבודה עבור כולם, בשקט אופייני, ובלי אף כתם שדבק בעברה.

 

עכשיו נשאלת השאלה מה יקרה בהמשך. "המקומי" (טרכטנברג): הלך, "הבינלאומי" הלך גם כן. האם לביבי, האיש שיש לו עכשיו הסכם שלום על הראש, יש כח נפשי להתחיל עוד סבב בדיקות מתיש, שסופו עלול להיות פדיחה נוספת, או אולי יבין  את מה שצריך היה להבין מלכתחילה, וייתן את התפקיד לאישה הנכונה?

 

ראש הממשלה הוא לא היחיד בסיפור. נשאלת השאלה אם פלוג, גם היא בן אדם, בכלל תרצה תפקיד אליו לא נבחרה מלכתחילה. יועציה צריכים להזכיר לה את בני גנץ. גם במקרה שלו ניסו למנות אדם אחר, והמציאות הביאה להתעשתות, עליה איש לא מתחרט היום. פעם שלישית – נגידה.

תגובות (0)
הוסף תגובה