על כיסא רופא השיניים ללא חשש: 6 חידושים מהפכניים

בזמן שרובנו מבקרים ללא שמחה גדולה אצל רופאי השיניים, כ- 25% מכלל האוכלוסיה סובלים מחרדה דנטלית שמכניסה לאותם למעגל קסמים שקשה לצאת ממנו – הימנעות מביקורים שגרתיים אצל הרופא וכתוצאה מכך כאשר הם כבר מגיעים מצבם הדנטלי עגום ונדרשת עבודה מרובה. גז צחוק, סדציה והרדמה מלאה הם טיפולים מוכרים שניתן למצוא כמעט כל מרפאה שמכבדת את עצמה ברחבי הארץ, אבל מסתבר שטכנולוגיות חדישות וחידושים דנטלים מפתיעים כבר נמצאים בשימוש במרפאות ברחבי העולם וגם בארץ. הציוד הרפואי פחות מסורבל והחידושים הטכנולוגיים מבטיחים טיפול מדויק, פחות סיבוכים, החלמה מהירה יותר ומינימום כאב.

 

עוד באון לייף:

11 מיתוסים שכיחים על בריאות הפה

המאכלים הבריאים שיזיקו לשיניים

עששת עלולה להרוג

 

אחד המוצרים שישפר את איכות חיינו הוא תרסיס פלאים ששמו הזמני הוא Kovacaine, שעתיד להחליף את זריקת ההרדמה. שפריץ אחד בפה יגרום להרדמה של חלל הפה ובמקום תחושת הנימול המציקה בפה לאחר כמה שעות, הרופא ירסס חומר נוגד הרדמה כך שהמטופל יחזור לתפקוד רגיל.  הממציא והמפתח של המוצר הוא פרופ' אליוט הרש, פרמקולוג מבית הספר לרפואת שיניים של פנסילבניה בארצות הברית מקווה להוציא את המוצר לשוק לפני 2020. חוקרים אחרים עמלים על פיתוח שיניים מתאי גזע (הרפואה המודרניתכבר עושה שימוש בתאי גזע לריפוי מחלות קשות, בכלל סרטן, מחלות לב, מחלות פרקינסון ועוד רבות אחרות). זה לא דמיוני, כשהמחקר הזה יסתיים בהצלחה כנראה שלא נזדקק לכתרי קרמיקה או שתלים המיוצרים מתחליפי אימייל.  

 

צילום: shutterstock

 

אבל עד אז הנה 6 החידושים הטכנולוגים שיהפכו את הביקור הקרוב שלכם אצל רופא השיניים ליעיל ופחות טראומטי:

 

מיקרוסקופ לטיפולי שורש

חידוש טכנולוגי שקיים במרפאות רבות ברחבי הארץ הוא מיקרוסקופ שמיועד לטיפולי שורש. הטכנולוגיה הזאת מאפשרת לרופא השיניים המומחה להגיע לדיוק וטיפול איכותי. לאתר גם מקומות נסתרים קטנים ולמנוע בכך סיבוכים עתידיים אפשריים. בעזרת המיקרוסקופ ניתן גם לאטום בצורה מדויקת את קצוות תעלות השורש שהיו נגועות בחיידקי עששת. המיקרוסקופ מאפשר הגדלה משמעותית עד פי 24 של האזור הנגוע. הטיפול מתבצע, כמובן, תחת הרדמה מקומית ובעזרת המיקרוסקופ אפשר להגיע למקסימום דיוק ואבחון. כמו כן, הטכנולוגיה הזאת גורמת בסופו של תהליך גם לריפוי מהיר יותר של האזור עם פחות כאב, נפיחות או צלקות.

 

הרדמה מקומית ללא מחטים

אחד הפחדים הגדולים ביותר שיש בזמן ביקור אצל רופא השיניים הוא הפחד מהזריקה. Wand Sta The הינו מכשיר מתקדם להרדמה ממוחשבת ללא מחט נראית לעין. המכשיר החדש שנראה קליל ולא מאיים, הוא השלב הבא בהרדמה דנטלית, וניתן לעשות בו שימוש בכל סוגי טיפולי השיניים. מפתחיו זכו בעולם לשבחים ופרסים רבים. שלא כמו בשיטה הישנה, שנעשית באמצעות מזרק גדוש בחומר הרדמה, אין צורך להפעיל לחץ והמחשב אליו הוא מחובר מספק כמות מבוקרת של חומר הרדמה. יתרון גדול נוסף הוא העובדה שאיתו ניתן להרדים שן בודדת ואין צורך בהרדמה של אזור גדול.

 

לייזר לשיכוך כאבים

מכשירי לייזר בתחום רפואת השיניים הופכים פופולאריים יותר ויותר. רופאים רבים מעדיפים להחליף את השיטות המסורתיות בטכנולוגיות חדישות המבטיחות ריפוי משופר ופחות סיכוני זיהומים וסיבוכים.

 

מכשיר הלייזר Epic משלב בתוכו שלוש פונקציות יעילות ומבוקשות בקרב מטופלים ורופאי שיניים, ניתוחים ברקמה הרכה, שיכוך כאבים והלבנה. בתוך קופסא קטנה ולא מאיימת מצויים שלושת הטכנולוגיות הללו המבוססים על קרני הלייזר. רק לשם דוגמא, בשביל לשכך כאבים שולח המכשיר הקטנטן פולסים של קרני לייזר אשר מרגיעים את הכאב ועשויים למנוע כליל את השימוש בהרדמה בהליך הרפואי.

 

מכשיר לגילוי מוקדם של סרטן הפה

לצד הקלה על כאבים, אבחון בזמן הוא קריטי ולא פעם מציל חיים. מחלות חלל הפה שכיחות מאוד באופן יחסית. כך לדוגמא, סרטן הפה, הוא הסרטן ה- 6 בשכיחותו בעולם ושכיח בקרב 40% מהאוכלוסייה במדינות העולם השלישי בעקבות השימוש האינטנסיבי בטבק. מרבית המקרים מאובחנים באיחור, עובדה המקשה על טיפול בהם שגורמת

לסיכויי הישרדות נמוכים.

 

ה- VELscope היא טכנולוגיה חדשה אשר משתמשת בגלי אור לאבחון רקמות חולות. המכשיר מאיר באור ירוק/כחול בחלל הפה, רקמה אשר עוברת שינוי תואר בחלל הפה בצבע שונה משאר רקמות הפה. הטכנולוגיה עשויה לאבחן צורות מוקדמות של סרטן או כל מחלה אחרת בחלל הפה. ההליך עצמו אורך כמה דקות ספורות ואינו כרוך בכאב.

 

טיפול מהפכני לחרדה דנטלית

ה- Nucalm היא דרך חדשה ומהפכנית  שתאפשר לכל אותם חרדתיים מטיפולים דנטליים לעבור את הטיפול בהצלחה. הטיפול כולל שלושה אלמנטים שונים, ראשית המטופל מתבקש ללעוס טבליה של חומר טבעי שנועדה לנטרל את ההשפעה הרעה של שחרור האדרנלין אשר גורם לא פעם להתרגשות והתקף חרדה.

אחרי לעיסת הטבליה מניחים למטופל מדבקות מאחורי האוזניים ששולחות גירויים מכוונים למוח במטרה לשחרר חומרים המרגיעים את הגוף. בשלב השלישי, מרכיב המטופל משקפיים כהים ואוזניות בהם יש מוסיקה מרגיעה ותוכנה מיוחדת אשר משנה את גלי המוח בכדי לגרום להרפיה ולירידת מתח. הטיפול הזה לא מונע את הצורך בהרדמה או בכל הליך טיפולי אחר, מה שהוא גורם זה לכך שהמטופל יהיה רגוע וישתף פעולה. לא פעם זה בהחלט משימה לא פשוטה.

 

משקפי DVD

במרבית מרפאות השיניים יש כבר מזמן מסכי מדיה שמטרתם להסיח את תשומת הלב שלנו מההליך הטיפולי ולמקד אותנו בצפיה בתוכנית כזאת או אחרת. הטכנולגיה החדשה הזאת לוקחת את זה צעד קדימה, משקפי DVD יאפשרו למטופל החרד שעוצם עיניים בחרדה ובלחץ, לפתוח עיניים, לצפות בסרט או בתוכנית אהובה ולהירגע. זאת מבלי לחשוש שהוא עשוי לראות משהו במהלך הטיפול שיעלה את סף החרדה שלו.

 

 

צילום: shutterstock

 

רוב רובם של הפיתוחים הטכנולוגיים הללו מצויים כבר במרפאות הפרטיות ברחבי הארץ. רופאי השיניים המומחים בתחומים שונים מפיקים תועלת רבה מהטכנולוגיה החדשה שעוזרת להם לסיים טיפולים ארוכים בזמן קצר, ביעילות, בפחות סיבוכים ועם מטופלים שמספרים על חוויות נעימות.

תגובות (0)
הוסף תגובה