תחרות מלכת היופי: לא רק לנשים מושלמות

היום בערב (ראשון), תתקיים בארה"ב תחרות מיס אמריקה 2014, שתהווה תקדים, לפחות בכל הקשור להרכב המתמודדות. לראשונה בתחרות, התקבלו לרשימת המועמדות כאלה שמנפצות את תדמית "הנשים המושלמות", כמקובל בתחרויות יופי. 

 

במבט ראשון, כל 53 המתמודדות בתחרות נראות כמו שכפול אחת של השניה: צעירות יפהפיות, גבוהות ובעלות גזרה מעוררת קנאה. אבל הצצה בפרופילים שלהן מגלה שלראשונה מאז 1921 (השנה בה התקיימה תחרות מיס אמריקה הראשונה), לפחות ארבע נשים שמתמודדות על התואר, הן לא תוצר שבלוני אופייני. 

 

הראשונה והמוכרת ביותר היא מיס איווה, ניקול קלי, בלונדינית יפהפיה שנולדה ללא מפרק ידה השמאלי. קלי התראיינה לאחר זכייתה בתחרות במדינתה, וסיפרה שהיא גאה לייצג אנשים שנראים שונה. "העיקר הוא מה אתה בוחר לעשות עם השונות הזו ואיך אתה חוגג אותה". קלי מעידה על עצמה שהיא לא שונה מהמתמודדות האחרות, אך רוצה לעורר מודעות בכך שהיא מציבה את השוני הזה על הבמה ונותנת לאנשים את ה"רשות" לנעוץ בה מבטים.

 

מיס איווה, ניקול קלי, שנולדה ללא מפרק ידה השמאלי

מתוך אתר מיס אמריקה

 

מיס אריזונה, ג'ניפר סמסטד, לוקה בתסמונת טורט ואובחנה כבר בגיל 10 כבעלת ההפרעה הנוירו התפתחותית (שבאה לידי ביטוי בטיקים מוטוריים וקוליים). סמסטד מעידה על עצמה שהיא מרגישה "מבורכת על הבמה שניתנה לה", ועל היכולת לעורר מודעות בקרב קהל רחב כל-כך ולהשכיל לחנך אנשים לגבי משהו, שעד עתה היה נושא מאוד אישי עבורה.

 

מיס אריזונה – מספרת לילדים ברחבי המדינה על המחלה ומעוררת מודעות

מתוך אתר מיס אמריקה

 

על מיס קנזס, טרזה וויל – סמלת בצבא ארה"ב, סיפרנו השבוע, ועל מטרתה להעצים נשים. כותרת הבלוג שלה מצביעה על אישיותה המרדנית "anything boys can do – girls can do better!" (כל מה שבנים יכולים לעשות, בנות יכולות לעשות יותר טוב). וויל תחשוף את שני קעקועי הענק שעל גופה בתחרות בגדי הים, בצעד תקדימי בתולדות התחרות. "איזו צבועה אהיה אם אכסה אותם? איך אוכל לומר לנשים להיות חסרות פחד ונאמנות לעצמן, אם לא אהיה מי שאני" התראיינה וויל לפני התחרות, במטרה לגרום לנשים לשבור את המחסומים שעומדים לפניהן.

 

טרזה וויל – סרג'נט במשמר הלאומי במחלקת הקשתים

מתוך אתר מיס אמריקה

 

ולבסוף, מיס ניו יורק, נינה דוולורי, המתמודדת הראשונה ממוצא הודי-אמריקאי שתייצג את מדינת ניו יורק. היא אמנם לא הראשונה שמתמודדת עם הפרעות אכילה, אבל בהחלט הראשונה שפותחת את הנושא של המאבק האישי שלה בהפרעות אכילה ובולימיה ומציגה אותו כחלק מהאג'נדה שלה, שמטרתה לעורר מודעות לדימוי גוף חיובי ואכילה נכונה. למעשה, דוולורי לוקחת את הקלישאה של "הדוגמנית המקיאה", ומוקיעה אותה יחד עם הסטריאוטיפים הרגילים, מתפיסת עולמה. 

 

מיס ניו יורק, נינה דוולורי, כיום, כמועמדת במיס אמריקה 2014

מתוך אתר מיס אמריקה

 

 

דוולורי לפני השינוי של חייה, בתקופה בה היתה בולמית

(תמונה מתוך האלבום של נינה דוולורי)

 

יש משהו מאוד משחרר בידיעה שחלק (קטן ככל שיהיה) מהנשים שמתמודדות השנה למיס אמריקה, וכבר נבחרו מבין עשרות אלפי המועמדות לייצג את המדינה שלהן בתחרות, הן נשים שלא מתביישות לנופף בפגמים שלהן: בין אם הם גופניים, נפשיים, או אפילו מנטליים.  

נכון, הנשים הללו בחרו לחשוף את משנתן בעודן מטופפות על נעלי עקב ובביקיני קטנטן מול קהל גדול ומצלמות רבות. אבל אין ספק שנדרש מהן אומץ לב לא מבוטל בחשיפה שכזו. גם אם אף אחת מהן לא תזכה בכתר (וקרוב לוודאי שהן לא), בזכותן, בשנה הבאה עוד נשים, עם שלל "דפקטים" אחרים יאזרו אומץ להגיש מועמדות. יותר מזה, הן יחשבו שהן ראויות לתואר כמו כל אישה אחרת. במובן הזה, הן כבר המנצחות של התחרות.

תגובות (0)
הוסף תגובה