לא מתביישות להצטלם: גיבורות סרטן השד

במציאות שבה יופי, אסתטיקה ושלמות, או לפחות השאיפה לשלמות, תופסים מקום מרכזי, בוחרות נשים שעברו כריתת שד (או שניים) שלא לעבור שחזור באחת הטכניקות המתקדמות שמציע להן מדע הרפואה. בנוסף לכך שהן מוותרות על שחזור אחד האיברים המיניים והבולטים בגופן, חלקן בוחרות להציג לראווה את המראה החדש שלהן בדף ייעודי שהקימו לטובת העניין בפייסבוק בשם Breast Cancer Heroes.

 

עוד ב- onlife:

 

התמונות שהגיבורות העלו לעמוד הפייסבוק הן נועזות, ויש בהן משום חשיפה מוחלטת והתייצבות איתנה מאחורי השינוי המהותי שחל בגופן. המסרים המילוליים שמלווים את התצלומים הם בסגנון של  "זו אני, ואני גאה בזה" ו"צלקות הן סקסיות".

 

 

חלק מהתמונות טעונות מכיוון שהמצולמות נראות בוכות או עצובות, ואילו חלקן צבעוניות ומלאות שמחה ואושר, כמו למשל אישה המצולמת בים עם ילדיה הקטנים כשהיא חשופת חזה לגמרי ובמקום שדיים יש צלקות על החזה החשוף. אי אפשר שלא לשים לב לחיוך הגדול והממגנט המרוח לה על הפנים. זו אישה אמיצה השלמה עם גופה, שאינה חשה פגומה בשל היעדר חזה.

 

 

יש גיבורות שבחרו להפוך את החיסרון ליתרון ובמקום השדיים, שפעם הזדקרו כסמל של נשיות בחזית גופן, מילאו את החלל שהותיר ניתוח הכריתה בקעקועים ססגוניים. מבחינתן הן המירו קישוט אחד בקישוט אחר, מבלי לחוש בתחושת החמצה או ויתור.

 

 

 

 

חלקן מפריכות את ההקשר החברתי-תרבותי ששדיים שווה נשיות ומיניות, והם מצולמות כרותות חזה אבל בהריון מתקדם ומראה נשי מטופח. ובכלל המסר השזור בצילומים הוא You shouldn't be ashamed of your scars

 

 

 

 

 

 

מטרת עמוד הפייסבוק הוא לתת לגיטימציה לנשים בכל החלטה שבה יבחרו ולעודד נשים שמתמודדות עם סרטן השד. על חלק מגופן של המצולמות מופיעים כיתובים כמו: אהבה, אומץ, תקווה, חלום ועוד. באתר יש גם כמה אמרות רבות-משמעות של נשים שבחרו לעבור ניתוח לשחזור השדיים והדפיסו על גבי טי-שירטים מסרים נוקבים: "השדיים שלי מזויפים, האמתיים ניסו להרוג אותי".

 

 

המסר: להיות שלמה עם הגוף

על אף ההתמודדות הלא פשוטה, בוחרות נשים רבות שלא לעבור ניתוח לשחזור שד או שדיים. ניתוח לשחזור נעשה לפי המלצת הרופאים במקביל לניתוח ההסרה, מה שמבלבל ומלחיץ לא מעט מטופלות. ברגע שהרופא מבשר על הצורך בכריתה, ועוד לפני שהמטופלת עיבדה את המידע שניחת עליה, עליה כבר להחליט אם לשחזר, באיזו טכניקה לבחור, להפנים את הסיכונים והסיבוכים האפשריים וכדומה. שורת הסיבוכים ארוכה ומטרידה, החל מזיהומים, כאבים וניתוחים חוזרים לתיקון השחזור, ועד בעיות של דימוי הגוף ודיכאון מהשינויים המהירים שעוברים על הגוף. עמותת "אחת מתשע" הוקמה ב-1994 על ידי נורית טולנאי ונשים נוספות, בעקבות ניתוח שחזור שד לא מוצלח שלווה בכאבים ובזיהומים ובניתוחים חוזרים.  

 

בדף הפייסבוק של הגיבורות יש גם כמה גיבורים, מאחר ומדובר במחלה שהיא לא רק נחלתן של נשים.  

 

תגובות (0)
הוסף תגובה