יופי של תערוכה: הצצה לבקבוקי הבושם היפים בעולם

כמה בשמים יש לך? אחד? שניים? ארבעה? לפי כמה סקרים שנעשו בשלוש השנים האחרונות בנוגע להרגלי הטיפוח והצריכה של הנשים הישראליות עולה שאישה ישראלית רוכשת כחמישה בשמים חדשים בשנה. 20% מאיתנו מחזיקות על המדף בין שישה לעשרה בשמים חדשים ונוטות להחליף בין הבשמים לפי עונות השנה, אופי האירוע או מצב הרוח. התשוקה לבשמים מגלגלת יחד עם שוק הטיפוח והקוסמטיקה כמיליארד שקל בשנה.

 

עוד ב-onlife:

 

הרווח העצום בתחום מוביל לתחרות עזה על הכיס שלכן וכך זה נראה: חברות הבישום מקפידות לשריין סלבריטאיות מובילות לקמפיין של הבושם, החברות מייצרות מהדורות מיוחדות ("מהדורת קיץ אינטימית ומצומצמת") ויוצרות בקבוקי בושם שנראים כמו יצירת אמנות שמקומה בגלריה ולא ליד קרם הלחות והמסקרה. שלא במפתיע, מי שמתמחים ביצירתיות הם הצרפתיים וליתר דיוק מותג העיצוב והבשמים לליק.

 

 

"את הבשמים של לליק מזהים מרחוק", קובע דויד ריוס, מנהל השיווק של החברה שהתארח בארץ לרגל השקת תערוכה, שתוצג בחודשים הקרובים בדיוטי פרי. "אומרים אל תסתכל בקנקן אלא במה שיש בו, אבל אנחנו מאמינים שגם הצורה של הקנקן חשובה", הוא מוסיף. מאז שהחלו לייצר בקבוקי בושם עבור המותג עצמו ב-1994 (עד אז יוצרו בקבוקים עבור מותגים אחרים), מקפידים בחברה להוציא בושם חדש מדי שנה בתוך בקבוק קריסטל יפיפה השואב את השראתו מהמורשת של החברה שנוסדה לפני יותר מ-150 שנה.

 

 

לליק במהדורה מוגבלת

בימים אלה מוצגת בחנות ג'יימס ריצ'רדסון תערוכה של מבחר מהדורות קריסטל מיוחדות מבית לליק שיצאו לאור בשנים האחרונות

 

 

אתם מוזמנים לקחת חלק בחוויה רב חושית יוצאת דופן, שניתן למצוא רק בדיוטי פרי.

לכל קולקציית הבשמים של לליק

 

 

בחודש הקרוב ועד סוף 2013 יוכלו גם העוברים בנמל התעופה בן גוריון לקבל הצצה ליצירותיו של לליק. במסגרת התערוכה בדיוטי פרי יוצג אוסף בקבוקי הקריסטל היוקרתיים של החברה, שהושאלו מהארכיון ומאספנים פרטיים לצד בקבוקי הבושם המסחריים מה-15 השנים האחרונות. "היום כבר לא צריך ללכת למוזיאון או להיות עשיר מאוד כדי לראות את לליק מקרוב", מסביר ריוס כשהוא נשאל על המיקום המאתגר של התערוכה, "אנחנו מאפשרים להרבה אנשים להיחשף ליצירות ולגלות את העבודה המרשימה שנעשתה".

 

 

בין היצירות אפשר לראות את המהדורות המיוחדות שיצאו לכבוד 150 שנה למותג ב-12 יחידות בלבד (ונמכרו ב-12 אלף אירו ליחידה, תוך חודש אחד) ומיניאטורות קריסטל בעבודת יד שהכנתן נמשכה יותר משנה ומבוטחות באלפי אירו. מה עוד אפשר לראות בין הצ'ק-אין לעלייה למטוס? את הפקק של בקבוקondines , שיצא ב-1998, מורכב משני פסלי מוזות עדינות ומיניאטורות שקשה להישאר אדישה אליו; בקבוק songe מ-2005 מציג פקק קריסטל מונומנטלי שבמרכזו גוף של אישה הטבוע בתוך מפלי זכוכית עדינה. "התערוכה פתוחה לכל מי שאוהב יופי, השראה ושלמות", מזמין ריוס, "אתם מוזמנים להתרגש".   

 

 

האם גם מלכת אנגליה אספנית של לליק?

עיקר העיצובים של בשמי לליק מגיעים מקטלוג החברה, שייסד רנה לליק בפריז בשנת 1885. הוא החל את דרכו כאמן זכוכית בסגנון האר-נבו והאר-דקו, שהתחבב במהירות על העשירים והמיוחסים בזמנו. פסלי הזכוכית והמיניאטורות שלו הפכו לסנסציה בינלאומית כשהוא הוזמן לעצב את קרונות השינה של רכבת האוריינט אקספרס ומשם את חדר האוכל של נוסעי המחלקה הראשונה באוניה נורמנדי. לליק הגיע עד ליפן, שם קבע את דלתות הזכוכית בארמון הנסיך היפני.

 

בשנות ה-20 של המאה הקודמת כבר היה השם לליק שגור בפי החברה הגבוהה והמתעשרים החדשים. מיניאטורות הזכוכית שנעשו בעבודת יד נפרטו לקמעות זכוכית ששובצו במכוניות היוקרה של אותה תקופה ויצירותיו הוצגו לראווה בסלונים מפוארים. כיום פריטי לליק מקוריים מתחילת המאה שעברה נחשבים נדירים ויקרים, כך ששווה לחפש בארון הוואזות של סבתא בשאיפה למצוא לליק מקורי.

 

בשנת 1945, עם מותו של רנה לליק, נטל בנו מארק את מושכות הניהול והעיצוב של החברה והפך את לליק ממותג מיושן ואנכרוניסטי למותג מוביל בסצנת האמנות. מארק לליק דאג לשלב טכנולוגיות חדשות, פיסול בקריסטל ושיווק נכון. התוצאה לא איחרה לבוא – המיניאטורות והפסלים החדשים של לליק הוצגו במוזיאונים נחשבים לעיצוב בפריז, בלונדון וביפן.

 

כיום מחזיקה החברה (שנרכשה ב-2008 על ידי חברה בינלאומית) נקודות מכירה ביותר מ-80 מדינות ברחבי העולם ומתמקדת בפן מסחרי של האמנות: בקבוקי בושם, תכשיטים, מיניאטורות וחפצים דקורטיביים המבוססים על הקטלוג העשיר שלה. כמו כן, עורכת החברה שיתופי פעולה עם מותגי שעונים ורהיטים שמלהיבים את דמיונם של אספנים.

 

וזה המקום לציין את היסטריית האספנות הרוחשת סביב המותג היוקרתי. החברים במועדון האספנים הער דואגים ללקט את המהדורות המיוחדות והמיניאטורות שמוציאה החברה, והמחיר המוצמד לכל פריט מגיע לאלפי אירו. "אומרים שגם מלכת אנגליה אוספת את הבקבוקים", ריוס ממתיק סוד, "אבל זו שמועה לצערי איני יכול לאשר או להכחיש. באנגליה מאוד לא אוהבים להודות שהם מעריצים סחורה צרפתית". 

 

תגובות (0)
הוסף תגובה