מחאת הנשים בסעודיה: תנו לנו לנהוג!

סעודיה מחזיקה בתואר הלא מחמיא "אחת מהמדינות אשר בתחומן מתקיים דיכוי הנשים הגדול ביותר בעולם כולו". בין החוקים המפלים, בולט לאחרונה זה האוסר על נשים לנהוג במכונית במדינה.

 

עוד ב-Onlife :

 

רק לצורך ההבהרה, אין שום סעיף בחוק הסעודי ששולל מנשים את זכות הנהיגה אולם, כצפוי, נהיגה מחייבת את הנוהג ברישיון. רק גברים יכולים להוציא בסעודיה רישיון נהיגה. לנשים אסור. כלומר, נשים שנתפסות נוהגות בעצם נשפטות על עבירה מוכרת- נהיגה ללא רישיון. ומה העונש על עבירה כזו בסעודיה? 10 מלקות. כן, אתם קוראים נכון.

 

"זה מדהים  שבמאה ה -21 השלטון הסעודי ממשיך להכחיש את הזכות הבסיסית של נשים לנהוג באופן ", אמר פיליפ לותר, המנהל של ארגון אמנסטי אינטרנשיונל במזרח התיכון ובצפון אפריקה, "איסור הנהיגה הוא מטבעו מפלה ומשפיל לנשים, וחייבים לבטל אותו".

 

המחאה כנגד האיסור הגיעה לשיאה אתמול (שבת), ב"קמפיין ה-26 באוקטובר". הקמפיין קורא לממשלה לבטל את איסור הנהיגה על נשים. כחלק ממסע הפרסום התבקשו נשים לנהוג במכונית בניגוד לאיסור, לצלם את עצמן ולהעלות את קטעי הווידאו שלהן ל-YouTube. ביום רביעי, שלושה ימים לפני המועד, הודיע משרד הפנים הסעודי כי יגיב בתקיפות ובעוצמה אם יאתגרו את האיסור. זה לא ממש עזר להם. למעלה מ- 60 נשים לקחו חלק במחאה. כ- 16,600 נשים וגברים חתמו על עצומה באינטרנט הקוראת לשינוי בחוק. אחת הפעילות המעורבת בקמפיין אמרה:"זו זכות טבעית, פשוטה ובסיסית ביותר שהמתייחסת לחופש התנועה שלנו. הזכות לנהוג תעצים אותנו ותיתן לנו תחושה של שליטה על החיים שלנו".

 

 

צילום מסך, יוטיוב

 

לא רק נשים השתתפו במחאה. הישאם פאג'י, קומיקאי סעודי, העלה לרשת סרטון קליפ משעשע בשם No woman- No drive"", מעין פראפרזה על שירו של בוב מארלי,  "No "woman- No cry. מדובר בסרטון סרקסטי, שנון ומצחיק במיוחד שמטרתו לעורר מודעות למצוקה בה שרויות נשים סעודיות. שווה צפייה:

  

 

 

זקוקות לאישור וליווי של גבר בכל פעולה

האיסור על נהיגה הוא רק אחת מהדרכים רבות במסגרתן נשללות זכויות יסוד במדינה מהנשים. נשים סעודיות עדיין תלויות בגברים לביצוע משימות יומיומיות פשוטות שדורשות תחבורה. 

 

אמנם בשנים האחרונות חלה התקדמות מסוימת, אבל נראה כי היא עדיין מוגבלת. בסעודיה שוררת מעין מערכת אפוטרופסית גברית אומרת לפיה נשים נדרשות לקבל אישור של גבר ממשפחתן (אח או אבא) כדי להתחתן, לצאת מהמדינה, לעבור פרוצדורות ניתוחיות, לבצע עבודה בשכר או להירשם ללימודים גבוהים. החתונה המיוחלת לא פוטרת אותן מעול האפוטרופוס אלא פשוט מחליפה בעלות- האב או האח מוחלף בבעל ורבות מהן לכודות במערכות יחסים אלימות ופוגעניות.

 

הנשים הסעודיות מנסות לבטל את איסור הנהיגה מאז 1990. בפעולות מחאה שנערכו נהגו 40 נשים במכוניותיהן במורד הרחוב ראשי בריאד, עיר הבירה. בתגובה, הן נעצרו על ידי המשטרה וכמה מהן הושעו מעבודתן. ה"פושעות" נידונו בהרחבה בדרשות דתיות ובחוגים חברתיים. המופתי, הסמכות הדתית הגבוהה ביותר בערב הסעודית, גם הוציא פסק הלכה כנגד נהיגה של נשים, שלאחריו הגיע האיסור הרשמי מאת שר הפנים.

  

תגובות (0)
הוסף תגובה