עדי קול: ראש המפלגה מקבל את ההחלטות

בפאנל המדובר, בהנחיית לינוי בר גפן,  השתתפו חברות הכנסת: מרב מיכאלי ממפלגת העבודה, מיכל רוזין ממרצ, גילה גמליאל מהליכוד, שולי מועלם מהבית היהודי ועדי קול מ"יש עתיד".

 

אילו תפקיד נשים ממלאות במפלגה שלך?

שולי מועלם-רפאלי: "נשים ב"הבית היהודי" ממלאות מגוון של תפקידים ביצועיים והן מהוות מכוונות דרך. איילת שקד, אורית סטרוק ואני שונות, הדברים שבוערים בנו שונים והיכולת למלא תפקידים בתוך המפלגה וגם לצאת כלפי חוץ. אחת ההחלטה היא שאין יותר מפגשי גברים לבד. בעבר היה בולט שחברי כנסת ורבנים נפגשו לבד. השיח היום של רבני הציונות הדתית הוא בין היתר מולי. אני חברה בוועדה למינוי דיינים. המנהיגים הם גם גברים וגם נשים".

 

 

הנשים, הקולות וההתרגשות

כרמלה מנשה, דליה דורנר, אריאנה מלמד, קרנית גולדווסר, אסתר ברק לנדס דנה אינטרנשיונל ועוד – כל לנאומים המלאים מהייד פארק נשים של און לייף בכנס 1325

 

 

גילה גמליאל: "אחת מהבעיות היא שיטת הבחירות לכנסת ואני תוהה כיצד ניתן לגרום לכך שיהיה ייצוג הולם לנשים. יישר כוח למרצ שבה יש ייצוג של מחצית, אבל גם במפלגות כמו יש עתיד למשל, שיש בהן נשים, כשיגיעו למינוי השרים תהיה רק אישה אחת. שלא נדבר בכלל על ייצוג לנשים במפלגות הדתיות. כנ"ל גם לגבי שיטת השיריון בפריימריז – אלמלא השיריון יכולנו להכניס יותר נשים. יש גם מעין תחושה כללית שאנחנו, כנשים, מאוד התקדמנו. כבר הייתה ראש ממשלה וסימנו וי בהרבה נושאים שנדרשנו לקדם, אבל הכל לפרוטוקול כי לא הצלחנו באמת לחדור פנימה. אני רוצה לשבח את העבודה המדהימה של ארגוני הנשים. זה לא מובן מאליו. זו תכנית עומק יסודית מאוד. יד ביד נקדם חקיקה".

 

אני רוצה להעביר את זכות הדיבור לעדי אחרי שגרמנו לה לזוז באי נוחות…

עדי קול: "מאז שנכנסתי לכנסת אני זזה באי נוחות. יש חבורה רצינית של נשים גם ב"יש עתיד" אבל בסופו של דבר, אני מסכימה עם גילה, זו מפלגה גברית. ההחלטות מוחלטות על ידי ראש המפלגה. מטבען של מפלגות חדשות, כך הן נוצרות. פריימריז במפלגה חדשה כמו יש עתיד יכול להרוג את המפלגה ולכן זו מפלגה גברית. ההחלטות מתקבלות על ידי ראש המפלגה ועדיין אני חושבת שיש לנו כוח משמעותי".

 

לא הולכים להיות פריימריז גם כשהיא תפסיק להיות מפלגה חדשה, לא?

עדי קול: "התקנון אומר 7 שנים, 2 מערכות בחירות. המטרה הייתה ליצור איזושהי מערכת יציבה. הפחד הגדול היה להיות כמו מפלגת "שינוי" שברגע שהיא נפתחה לקצת יותר דמוקרטיה, היא התפוררה. אני חושבת שזה נכון לטווח זמן מסוים. בסופו של דבר אנחנו 8 נשים דעתניות, חזקות שלא מוותרות לרגע. אנחנו לא נמצאות שם כדי לקשט את הכיסא. אנחנו נאבקות על כל החלטה עד הרגע האחרון, כשבסוף צריך להיכנע למשמעת סיעתית, רוב הזמן". 

 

 

בתכנית ליישום החלטת 1325 יש סעיפים שלא רק לשולי מועלם יהיה קשה איתם. עם מה יהיה לכן קשה במיוחד?

שולי מועלם: "משמאלי יושבת חברתי מרב שהיא היועצת שלי לענייני כל מיני. אני חייבת לומר על מרב שזה באמת דבר מופלא שיש אישה שדבקה בדרך של אמת בצורה אינטליגנטית. אמרתי לה שיש בתכנית כמה דברים שלא קל לי איתם. אני מסכימה עם הכותרות אבל יש לי קושי מובהק בעולם הדתי. חברותיי יודעות שאני הולכת כברת דרך ארוכה בשיח הדתי. אני צריכה להודות שיש קושי בשיח שאני מנהלת עם הרבנים ונשות ההלכה שאני מתייעצת איתן. הדברים לא קלים לי בממד המדיני. אני נזהרת בדבריי אבל זה לא סוד שאני חושבת שבשטח של א"י צריכה להיות מדינה אחת. לא מאמינה שיש מקום לפתרון של שתי מדינות לשני עמים. אני רוצה להגיד שמהות של היהדות זו ההליכה כמו בפרשת "לך לך". היהדות היא לא במקום של קיפאון אלא המהות היא בהליכה".

 

מרב מיכאלי: "המהות היא בהליכה גם בעולם המדיני".

 

שולי מועלם: "אם זה היה אפשרי אז מבחינתי לפרק את התוכנית ולצעוד בה בחלקים, לי היה יותר קל".

 

מיכל רוזין: "לשולי ברור שיש בינינו פער עצום בנושא הפתרון המדיני אבל זה לא נושא הדיון. אנחנו צועקות אחת על השנייה בכנסת כל הזמן. אם בשנתיים האלו הייתי צריכה רק לשבת עם חבריי וחברותיי במרצ היה לי לכאורה יותר קל. בכל הנוגע לביטחון אישי נשים מדרגות את נושא האלימות כחשוב ביותר. אנחנו חייבות להביא לקהלים שלנו את תשתית התכנית. אני חושבת שזה יפה ששולי לא אומרת "הכל או כלום". אנחנו צריכות להיות יותר אמיצות. לקחת צעד קדימה ולא לדבר רק על מה שבקונצנזוס".

 

גילה גמליאל: "אני מפרגנת לזהבה ולמרב, השותפות שלי בתקציב, בחוק הריכוזיות ועוד. כמו שישבו כל ארגוני הנשים והגיעו לתוצר סופי אני בטוחה שגם כאן חברותיי מכל הסיעות תקדמנה את התוכנית. אני בעד לשבת לדבר ולבחון. ורק שתדעו שחברת הכנסת מספר אחד בכנסת היא מרב. היא חרוצה ומנהיגה".

 

שולי מועלם: "היא מלמדת את כולם, כולל הגברים, לדבר בלשון נקבה".

 

 

עדי, איך מקדמים את החלטת 1325 של האו"ם?

עדי קול: "נשים מובילות תחומים רבים, יש כבר מנכ"ליות בנקים ונגידה אישה. מאז שעליזה לביא נכנסה לכנסת היא מנסה לקדם חוקים להכנסת נשים לוועדות, למשל לוועדת פרי. בכל מקום שמתכנסת ועדה צריכה להיות אישה. צריך להבטיח בחקיקה נוכחות של נשים וכמובן לפעול לשינוי דרך חינוך. כדי שהדברים יקרו גם הגברים צריכים להיות פה. השיח לא צריך להישאר סגור. אני מרגישה שכח"כיות יש לנו מגבלות כוח. אני חושבת שאנחנו צריכות לצאת ולדבר, למשל בבתי ספר. עלינו לשמש דוגמה ולפרוץ את גבולות התפקיד".

 

גילה גמליאל: "אני לא מסכימה, הכנסת היא המקום לשנות. בעיני כנסת ישראל היא המקום להשפיע. אני קוראת לנשים שיושבות כאן- תנסו להיכנס פנימה ולהשפיע".

 

עדי קול: "אני לא חושבת שמהכנסת יבוא השינוי".

 

מרב מיכאלי: "ההתלבטות שלי הייתה בדיוק על זה, אבל לי, עד כה, אין ספק שזו הזירה. חלק ממה שחזק בתוכנית הזו היא פנייה לרוחב לכל המקצועות, בכל מיני צמתים בחיים, לכל מיני קהלים כדי להכניס את התכנים המגדריים וכל הזמן לטפטף".

 

מיכל רוזין: "אנחנו מקיימות את השדולה בחברות. אני מאמינה מאוד בשיח ובדיבור. שיח משנה מציאות. בואו ניקח לדוגמא את הנושא של הטרדה מינית. מי דיבר על זה? מי קרא לזה ככה? העברתי כבר שני חוקים. ברור שיש עוד דרך ארוכה אבל גם ברור ש יש שינוי. הקשר עם החברה האזרחית והשילוב בין מעגלי החברה, הכנסת והוועדות יוצרים את השינוי".

 

מרב מיכאלי: "נחזור למה שגילה אמרה, החקיקה בישראל לא מתקדמת. לא ביחס לעולם ולא ביחס לנורמה. החברה ערוכה לייצוג הרבה יותר שוויוני מאשר החקיקה.

 

 

ומה לגבי הציבור החרדי? מוכן לקבל נשים ח"כיות?

מרב מיכאלי: "הציבור החרדי ודאי שיקבל ח"כיות חרדיות, השאלה היא לגבי שומרי הסף – אם הם יאפשרו להן להיכנס. הציבור מוכן. אני שואלת אתכן חברותיי – האם נוכל להעביר חוק שיחייב ייצוג שוויוני במפלגות כולל הטלת סנקציות?"

 

מיכל רוזין: "חלק מהתהליכים צריכים לצמוח מהחברה עצמה. צריך לתמרץ מפלגות בנשוא של ייצוג נשים".

 

שולי מועלם: "מה שחוזר הרבה הוא תודעה וחינוך. אם לא יהיה תהליך אמיתי אין לזה סיכוי. אני מסכימה שהחברה מקדימה את הפוליטיקאים שלה. חלקנו פועלות בפורומים עם נשים חרדיות ומכירות את זה. למשל כשאישה חרדית רצתה להיכנס בבית היהודי הופעלו עליה לחצים, איומים ואלימות והיא הסירה את מועמדותה. גם אם אנחנו לא במקום הברור הזה של להגיש הצעת חוק, אני בתחושה שיש מקום לנשים בשורה הראשונה של מוקדי קבלת ההחלטות. השינוי יבוא בעקבותיו. אנחנו צריכות להגיע למקומות לא "טבעיים" לנו".

 

 

לאלבום התמונות המלא מהכנס, לחצו כאן

תגובות (0)
הוסף תגובה