ישראל היתה אחרת אם נשים היו משולבות בביטחון

אין דמוקרטיה ללא שוויון ואין גורם הרסני מאשר תחושת אפליה של חברותיה וחבריה. אבל אפליית נשים ההרסנות שלה עולה פי כמה וכמה, כי יש בה וויתור על הפוטנציאל הנשי- 50% מאותה החברה . עמדה על כך שופטת ביהמ"ש העליון האמריקאי היהודייה- רות גינסבורג היא דיברה על שיפוט, אבל זה פועל בכל המערכות, בוודאי בענייני ביטחון ושלום. והיא אמרה כך: שופטות תורמות למערכת השיפוטית תרומה ייחודית שמבוססת על ניסיון חיים, ביולוגיה, תרבות שונה ומעשירה את החברה. ואילו מערכת שכל חבריה נוצקו מתבנית אחת- תבנית גברית, רק חסרה וגורמת לפיחות – כך בשיפוט וכך גם בכל התחומים האחרים.

 

מהי אותה נקודת מבט ייחודית? למדתי על כך מנכדתי הבכורה. לצערי אין לי בנים, אבל יש לי 4 נכדות. אני מטיילת אתה בחו"ל, היא בת 10, וודאי מתגעגעת לאבא ואימא, נותנת לה את הטלפון הנייד שתטלפן אליהם. היא מטלפנת לאבא ומספרת: "אבא, היינו שם, היינו פה.. היא מבקשת ממנו את אימא. "אימא, אני מתגעגעת". אני אומרת לה: "למה ככה לאבא וככה לאימא? היא מסתכלת עלי בתימהון האישה הקטנה בת העשר ואומרת לי: "סבתא, את לא יודעת שלא מדברים עם כל אדם אותו דבר?" אבא מתעניין מה אני עושה, אימא אוהבת שמתגעגעים אליה… אנחנו צוחקים, צוחקות אבל זה מעניין, כי הילדה הקטנה הזו עשתה מניפולציה, אבל כזו שמבוססת על הצרכים של האחר.. היא הבינה מה אבא צריך ומה אימא צריכה – וזה מבט נשי.

 

החלטה 1325 של האו"ם קובעת כי יש על המדינות לשלב נשים במוקד ההחלטות בענייני ביטחון ושלום ושמעתי שיש מדינות שעשו זאת. בוודאי לא מדינת ישראל- היא רחוקה מכך. אמנם יש לנו שרה שמנהלת מו"מ עם הרשות הפלסטינית- אבל זה יוצא מן הכלל שמוכיח על הכלל. אם נשים היו משולבות בנושאי ביטחון העולם היה נראה אחרת ומדינת ישראל הייתה נראית אחרת. אם יש נושא שהוא מאושיות החיים של המדינה- זה המדינה שלנו. והמדינה שלנו מדירה נשים, זהו!

 

 

התכנסנו פה כי צריך לעשות מעשה, יש לנו חוקים מתקדמים, אבל המציאות היא קשה. המציאות היא פרי תרבות ואת התרבות צריך לשנות. 

 

התחלתי עם אנקדוטה ואסיים עם אנקדוטה: כמה התרבות משפיעה על משפחתי- בני הצעיר שגדל אצל אימה שעובדת ולא מטפלת בבית? הוא מכין ליום האם חוברת- ומה יש בה? אימא עושה ספונג'ה, אימא תולה כביסה, אימא מבשלת – כך קיבל חינוך ילד שביתו היה שונה. אם זה יימשך- שום החלטות או"ם לא יעזרו. עלינו  לעמוד על קיום ההחלטות כדי לשנות את העולם וחיי מדינת ישראל ולהגיע לשלום- נשים אם ייתנו יד- נגיע לכך. לו יהי.

 

לאלבום התמונות המלא מהכנס, לחצו כאן

תגובות (0)
הוסף תגובה